banner29

Korsan kitap basımcısından yargıya hodri meydan

En büyük 3 kitap korsanından N. Delibaş’ın, hapse girip girmeyeceğine karar verilecek olan dosyası Yargıtay’dayken bile korkusuzca korsan kitap bastığı ortaya çıktı. Beyaz bir Mercedes’i makam aracı olarak kullanan Delibaş, yüksek yargıdan bile çekinmiyor. Bakırköy 1. Fikri ve Sınai Haklar Ceza Mahkemesi kısa bir süre önce tarihi bir karara imza atarak Delibaş’ı, 1 yıl hapis cezasına çarptırmıştı.

Korsan kitap basımcısından yargıya hodri meydan
İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından Başakşehir İlçesi’ne bağlı Şahintepe Mahallesi’nde gece gerçekleştirilen operasyonda, piyasa değeri 2.5 milyon lira olan korsan kitap ele geçirildi.

Başakşehir Times Haber Merkezi 


Korsan kitapla mücadele örgütü Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği’ne gelen bir ihbarı değerlendiren Güvenlik Şube ekipleri, savcılığın talimatı üzerine, Şahintepe Mahallesi’nde önceden belirlenen adrese baskın düzenledi. Korsan kitaplar basılırken suçüstü yapan polis, matbaa işçilerine işyeri sahibini sordu. İşçiler, işyeri sahibinin 34 AHM .. plakalı beyaz Mercedes’li N. Delibaş, olduğunu söyledi. Bu isim polisler için hiç de yabancı değildi. Bunun üzerine polis, işçilerin verdiği numaradan Delibaş’ı aradı. Telefonunu açan Delibaş, polislere işyerine geleceğini söyledi ama daha sonra kayıplara karıştı.

Bunun üzerine işyerinde arama yapan polis ekipleri; Pegasus, Artemis, Sistem, Everest, Arkadya, Doğan Kitap ve Destek Yayınları’na ait 39 bin adet kitap kapağı, 700 adet basılmış kitap, 117 bin adet basılmak üzere katlanmış forma olmak üzere toplam 156 bin 700 adet korsan ürün ele geçirdi. El konulan korsan ürünler ile matbaa ve diğer ekipmanlar korsan kitap depolarına götürüldü.

Operasyonda ele geçirilen korsan malzemelerin piyasa değerinin 2.5 milyon lira olduğu bildirildi.  

YARGITAY’DAN DA KORKMUYORLAR

Olayla ilgili soruşturma sürerken Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Genel Sekreteri Av. Melahat Boran, önemli açıklamalarda bulundu.

Av. Boran’ın açıklaması şöyle:

“Yakalandıktan sonra sürekli serbest bırakılan korsanlar, kaldıkları yerden devam ediyor. Korsan kitap piyasasının en büyük organizatörlerinden N. Delibaş da bunlardan biri. Kısa bir süre önce Bakırköy 1. Fikri ve Sınai Haklar Ceza Mahkemesi tarihi bir karara imza atarak Delibaş’ı 1 yıl hapis cezasına çarptırdı. Karara itiraz edip Yargıtay’a temyiz başvurusu yapan Delibaş’ın yine boş durmayarak korsan kitap basımına ara vermediği ortaya çıktı. Bakırköy ve Küçükçekmece’de aynı suçtan çok sayıda davası bulunan Delibaş, aynı bölgede faaliyetlerini sürdürüyor. Şahintepe operasyonu, bir türlü hapis cezaları infaz edilemeyen korsancıların Yargıtay’da dosyası beklerken bile korkusuzca korsana devam ettiğini ispatlamıştır. Takdir Yargıtay’ın... ”

KORSANIN FİNANSÖRÜ KİM?

Her biri milyon lira değerinde matbaa yakalatmasına rağmen korsanların maddi açıdan hiç sarsılmadan yeni matbaalarla, yeni mekanlarda işlerini sürdürdüğüne dikkati çeken Av. Boran, “Her operasyonda, bir yayınevinin sermayesi kadar ürün ve matbaa ele geçirilmesine rağmen korsanlar maddi açıdan etkilenmiyor. Bu sistemin parasal kaynağının daha derinlerde mutlaka araştırılması gerekiyor ” dedi. 

Kaynak: İstanbul Times Haber Ajansı (İTHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35