banner29

İsmail Lütfi Çakan, İmam Hatipli olmayı anlattı

Başakşehir Belediyesi’nin düzenlediği söyleşilere katılan Prof. Dr. İsmail Lütfi Çakan, İmam Hatip Liselerinin önemini ve İmam Hatipli olmayı anlattı.

İsmail Lütfi Çakan, İmam Hatipli olmayı anlattı
 Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde düzenlenen söyleşiye çok sayıda İmam Hatip Lisesi öğrencisi katıldı. Dualar ile söyleşiye başlayan Prof. Dr. İsmail Lütfi Çakan günümüzde İmam Hatip Liselerinde okuyan öğrencilerin çok şanslı olduğuna vurgu yaptı, “Şimdiki İmam Hatip Liselerinin imkanları çok fazla.  Bu nimetin şükrünü vermeniz lazım. Ben İmam Hatip Lisesi’ne giderken mezunların ne olacağı belli değildi. Samsun İmam Hatip Lisesi’nden sonra Kayseri İmam Hatip Lisesi’nde devam ettim. 2025’den itibaren bu ümmetin ve bu dünyanın insanının İslam’a önderlik eden beyinler yürekler olmaları gerekir. Bizim değerimiz imanımızdır. Bu ümmetin imam hatiplere çok ihtiyacı var.”
 
'Ümmete hizmet bu neslin izzeti olacaktır'

Çakan, sözlerini şöyle sürdürdü, “Ümmete hizmet bu neslin izzeti olacaktır. Kendinizi bu amaca hazırlamanız lazım.  Siz İmam Hatip nesli bizlerin istikbalisiniz. Bizler İmam Hatipleri halk ile buluşturmak için çalışmalar yaptık. Yumruğumuzu İmam Hatipliyiz, diye sıkıyorduk.  Bütün alanlarda Kayseri İmam Hatip Lisesi olarak diğer okullara fark atıyorduk. Bizim amacımız İmam Hatibimizi her alanda vatandaşlara göstermekti. Şimdi de sizlerin tek hedefi İmam Hatip bilincini insanımıza göstermek olmalıdır. Sizler yeteneğiniz ne alanda ise o alanda yarışmalara girin, kendinizi gösterin. Çünkü, bugün siz öğrencilerin imkanları bizlerden çok daha fazla.”
 
'Gençlik gözüyle düşünür durumdadır'

Prof. Dr. İsmail Lütfi Çakan gençliğin gözüyle düşünür durumda olduğunu belirterek, şunları kaydetti, “Gençliğimiz maalesef ekranda, çevresinde ne görüyor ise onunla düşünür duruma gelmiştir. Biz gözü ile düşünen insanlar olmayacağız. Biz gözden ibaret değiliz. Gözü ile görenler plan yapamıyor, ileriyi göremiyor. İnsanlık tarihi boyunca insanlar ya beyinleri yıkanmış, ya gönüllerine girilmiş kandırılmış ya da midelerine hitap edilerek kandırılmıştır. İnsanların merkezleri buralarıdır. İmam Hatiplerin beyinleri, gönülleri, mideleri tertemiz kalmalıdır. Siz İmam Hatipliler başkaları gibi değilsiniz. Sizin yapacağınız her iyilikte kötülükte iki misli ile ortaya çıkacaktır. Çarşıda pazarda İmam Hatipli gibi dolaşmanız lazım. Peygamber Efendimiz, sizin en hayırlılarınız görüldüğü zaman Allah (c.c) olanınızdır, buyurmuştur. İmam Hatiplilerin de aynen bu hadisteki gibi yaşamaları gerekiyor. Siz insanlara hatalarını hatırlattığınız için bir dönem İmam Hatiplilere kızdılar, tavır aldılar. Beyinlerimizi yüreklerimizi elimizden almaya çalışan düzen içerisinde dik durabilmeniz gerekiyor.”
 
Çakan, “Hizmetin görülmesi neticesinden önemlidir. Sizler yolunuzda gidin, şartların ne olduğuna bakmayın.  Önemli olan hizmetin anında yapılmasıdır. Bizler bugünü değerlendirmek zorundayız. Sizler yaşlandığınızda geriye baktığınızda gençliğinizi heba etmiş bir insan olmanın vicdanını yaşamayın. Bu dönemleri iyi değerlendirin. Herkes kendi gücü doğrultusunda İslam’ı en güzel şekilde temsil etmek zorundadır. Siz İmam Hatipliler olarak bu alanda sorumluluğunuz daha fazladır” dedi.
 
‘İslam medeniyeti denince bilgi akla gelir’

Prof. Dr. İsmail Lütfi Çakan söyleşiyi, “Çağımız bilgi çağıdır. Her medeniyetin ismi anıldığı zaman bir simgesi vardır. Çin medeniyeti denince ilk akla gelen oyuncaktır, Roma medeniyeti denince Hukuk, İslam medeniyeti denince bilgi akla gelir. İslam medeniyetini yeniden bilgi medeniyeti yapacak olan İmam Hatiplilerdir.  Batılı araştırmacılar, İslam medeniyetinin batı medeniyetinden üstün olduğu üç nokta vardır, diyor.  Birincisi, İslam tevhit inancını getirmiş ve koruyor olduğundan batı medeniyetinden üstündür. İkincisi, ırkçılığı yasaklamasıdır. Irkçılık insanlığı bitiren derin bir yaradır. Üçüncüsü ise içki ve uyuşturucuyu yasaklamasıdır. Peygamberimiz içkiyi kötülüklerin anası diye anlatıyor.” Sözleri ile tamamladı.
 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34