banner32

Bezirgan Oyunu Bahçeşehir’de

Fransız komedi yazarı Molière’in, Tartuffe(1664) isimli oyununun “Bezirgân” ismiyle yapılan uyarlaması Başakşehir Belediyesi Bahçeşehir Kültür Sanat Merkezi’nde sahnelendi.

Bezirgan Oyunu Bahçeşehir’de
Başakşehirlilerin yoğun ilgi gösterdiği oyun, Tartuffe’ ün kim olduğunu, nereden çıktığını, nasıl hayatlarımıza girip talan ettiğini sorguluyor ve bu sorulara yanıt arıyor.

Eğlendirirken düşündürüyor
Tartuffe, “akil adam” rolüyle bir burjuvanın evine kapağı atmış bir din tacirinin serüvenlerinin anlatıldığı oyunun yönetmenliğini Yıldıray Şahinler yapmış. Cem DAVRAN, Erkan CAN, Şebnem BOZOKLU, Bahtiyar ENGİN, Faruk AKGÖREN, Aytek ÖNAL, Selin YENİNCİ, Selim Can YALÇIN, Ali il performanslarıyla göz doldurduğu uyarlama oyunda sürprizler hiç bitmiyor.

Din ve inanç olgularını günümüze göndermeler yaparak sorgulayan oyun eğlenceli diyologlarla taçlanıyor.

Doğaçlamaların hayli baskın olduğu Tarftuffe’de “ikiyüzlülük, sahtekârlık, çıkarcılık, bencillik” temaları güçlü bir şekilde hissediliyor.Oyunda, yazar seyircisini bir yandan eğlendirirken, bir yandan da düşündürüyor.

Bezirgan oyunun konusu kadar kullanılan maskeler, sahne tasarımı da dikkat çeken unsurlardan. Sahne Tasarımını Barış Dinçel’in yaptığı Bezirgân’da dekorun çok ince göndermeleri var. Dekor orta oyununda kullanılan “Yeni Dünya” örnek alınarak oluşturulmuş.

Oyunu izlemek için Bahçeşehir Kültür Sanat Merkezi’ni dolduran tiyatroseverler, oyuncuları alkışlarla uğurladı.

ERKAN CAN ‘ Başakşehir Belediye’sine Özel Teşekkür…'
Can oyun öncesi yapmış olduğu konuşmasında: “Çok iyi bir iş çıkarılmış. Salon etkileyici ve büyük prodüksiyonlar için ideal’ mesajını verdi. Büyük tiyatro ustası Bahtiyar Engin ise ‘ Başakşehir Belediyesi’ne sanata gösterdiği özen ve düzen için teşekkür ederiz…diyerek duygularını belirtti.

Diğer Belediyelere Örnek Olsun…
Ekranların ve sahnelerin aranılan yüzü Şebnem Bozoklu’ da yaptığı açıklamada ‘ BKSM gerçek mimari ustalıkla yapılmış bir salon . Kulisler büyük ve konforlu. Burada çok güzel ağırlandık. Benim şimdiye kadar oynadığım en büyük salon ve sahne. Beni çok şaşırttı. Diğer Belediyelere de örnek olmasını dilerim’ ifadesini kullandı.

CEM DAVRAN; ’ BKSM Şıkır Şıkır Bir Salon Olmuş'
Başakşehir Belediyesi tarafından hizmete açılan 1.219 kişilik Bahçeşehir Kültür Sanat Merkezi’ni çok beğendiğini, akustiği, teknik donanımı ile çok güzel bir iş yapıldığını belirten Davran, emeği geçen herkese, hayatını tiyatroya adamış sanatçılar adına teşekkür etti.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35