banner32

Başkan Uysal, Kazakistanlı öğrencileri ağırladı

Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Kazakistanlı öğrencileri ağırladı. Başkan Uysal, Başakşehir Belediyesi’nin davetlisi olarak İstanbul, Başakşehir’e gelen Kazakistanlı 30 öğrenci ile bir araya geldi. Öğrenciler, Kazakistan Diyanetine bağlı Hay Vakfı’nın Üç Konur Medresesi’nde eğitim görüyor.

Başkan Uysal, Kazakistanlı öğrencileri ağırladı
‘Daha iyi bir Dünya’da yaşamak istiyoruz’


Belediye Hizmet binasında gerçekleşen buluşmaya Kazakistanlı öğretmenler de eşlik etti. Öğrencilerin sorularını yanıtlayan Başakşehir Belediye Başkanı Uysal, “Öğretmenlerimizi tebrik ediyorum. Eğitim fedakârlıklar ile yapılabilen bir şey. Özellikle de yurt dışında gerçekleştirilen bu çalışmalar takdirlik.

Başakşehir Times Haber Merkezi 

Bugün tüm acılar İslam Coğrafyası’nda yaşanıyor.  Başkalarının bu durumda hesapları olabilir ama biz önce kendimize bakmalı ve nerede eksiğimiz var, bunları tespit etmeliyiz. Her ülkenin problemi farklı görünse de İslam dünyası olarak problemlerimiz ortak. Daha iyi bir dünya da yaşamak istiyoruz.  Bunların çözümü için de birlikte hareket etmeliyiz. Yapmamız gereken kendimizi iyi yetiştirmemiz. Karşılıklı ziyaretler, dünyayı görmek de sorunlarımızın çözümünde önemli bir etkendir. İnşallah ülkemizden de öğrenciler Kazakistan’a gider, sizlerle kaynaşır” dedi.

 

Daha önce eğitim için İstanbul’a geldiğini belirten Üç Konur Medresesi öğretmenlerinden Kamila Meyrzabayeva’da ziyaretten çok memnun kaldıklarını belirterek, “Öğrencilerimiz ile beraber ilk defa geliyorum. Çocuklarımız medrese okuyorlar, dini eğitim alıyorlar. Burada olmaktan mutluyuz. Türk kardeşlerimizin dini yaşantısını görmek için buraya geldik.”

 

Öğrenciler adına da konuşan Meyrzabayeva, Başkan Uysal’ı Kazakistan’a davet etti. Ziyaret sonrasında Başkan Uysal öğrencilere çeşitli hediyeler verdi. Öğrenciler, Başkan Uysal’a kamçı ve Kazakistan yöresel kıyafeti hediye ederek, kaftan giydirdi.

 

Öğrenciler İstanbul’u gezecek


Kazakistanlı öğrenciler ziyaretleri süresince Başakşehir Belediyesi’nin organizasyonu ile İstanbul’un tarihi ve turistik mekânlarını ziyaret edecek. Öğrenciler; Sultanahmet Camisi, Ayasofya, Topkapı Sarayı, Yerebatan Sarnıcı, Eminönü, Yenicami, Pierre Loti, Eyüp Cami, Miniatürk, Rumeli Hisarı, Dolmabahçe, Çamlıca Tepesi gibi yerlerin yanı sıra Boğaz Turuna katılarak İstanbul’un güzelliklerini denizden de keşfedecek.

 

01 Ağustos tarihinde İstanbul’a gelen Kazakistanlı öğrenciler 08 Ağustos’ta ülkelerine dönecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34