banner25

Bir başka şehir Başakşehir

Konuk yazar olarak ilk yazısını gönderen Ali Alver'in yazısını yayınlıyoruz...

Bir başka şehir  Başakşehir
Seçim sürecinin başladığı bugünler de herkesi ve her şeyi yeni heyecanlar ve korkular sarmaya başlıyor.

Kazanma ve kaybetme duygusu. Felsefe de korkunun tanımı önlem almaktır. Korkunun felsefesi önlem almak ise gelişmekte olan süreç uygun adımları hızla değiştirir.

Bu tanımı Rus politikacı Nikita Kruşçev şöyle tanımlıyor;

Politikacılar dünyanın her yerinde aynıdır, nehir olmayan bir yere köprü yapacaklarına söz verirler.

Bu metodu bizler yıllarca dinledik. Hatta yıllarca gerçekleşmeyeceğini bile bile oy verdik. Bunun tek bir nedeni vardı çok fazlasıyla duygusal olmamız. Söylemleri gerçekleştirenlerin ya bir tanıdığımızın olması ya da egosal iç âlemimizi kimseye kaptırmamızdı.

Yılını net hatırlamamakla birlikte Küçükçekmece’de bölgesel bir Gazetede çalışıyordum. Belediyenin çalışmaları fazlasıyla dikkat çekiciydi. Adımımı attığım her yerde yeni bir çalışma ile karşılaşıyordum.

Şunu söyledim eğer yılın Belediye Başkanı seçimi yapılırsa Aziz Yeniay kesinlikle birinci olur. O dönemler de Başakşehir’in bir kısmı Küçükçekmece Belediyesine bağlıydı. Arada uzun zaman geçmedi Aziz Yeniay Avrupa’dan ödülünü aldı. Sosyal belediyeciliğin öncüsü haline geldi. Birçok Belediye Başkanı ile yaptığım sohbet ve röportajlarda Aziz Yeniayı hep örnek verdim.

Başakşehir Bir Başka Şehir!

2008 Yılında İlçe olmuş ve 3 ayrı belediyenin coğrafik yüz dönümlerinden ayrılmış sentezlenmiş bir ilçe. Birçok oluşum burada hem eski hem de yeni.

Malum her şey bir anda yeni olunca, eskiler yenileri ve de yeniler eskilere alışamaz.

Çok genç bir ilçe Başakşehir ve halen eski ile yeni bir birine alışmış değil.

Başakşehir o kadar güzel bir ilçe ki ben bu güzelliği hiçbir yerde bulabileceğime inanmıyorum.

Aynı şekilde bir misafirim uzak bir yerden gelse oda burayı çok fazlasıyla beğeneceğine inanıyorum.

Köy yaşamını sürdüren birisi ya da az gelişmiş bir yerden gelen birisine Başakşehir çok muazzam bir yer olarak görünür. Ama aynı kişiyi Güvercintepe ve Şahintepe mahallelerine götürsem o kişinin köyü belki de o mahallerden daha güzel gelebilir.

Çelişkiler yumağı burada başlıyor zaten!

Bahçeşehir ’de oturan birisi Başakşehir’e geldiği zaman modernizesini kaybetmiş bir ilçe görünümün de olduğunu anlayacaktır.

Bu konu üzerinde suçlu aramak gayet kültürsüzlük olur diye düşünüyorum. Çünkü üç ilçeden ayrılmış yeni oluşumlu bir kentin 5 yılda düzelebileceğine ve her geçen gün yeni konutlaşmaların üst düzeyde artması bütünleştirici bir Başakşehir’i var etmiyor.

Böylesi bir durumda tüm suçu Başakşehir Belediyesine yıkmak doğru olabileceğinin kanaatinde değilim.

Belediyecilik sosyal hizmet demektir. Sosyal hizmeti en başarılı bir şekilde sergileyenler her dönem iktidardır. Yerel bazlı yönetimler ile Genel yönetimler aynı değildir. Yerel de ne kadar hizmet ederseniz o kadar oy alırsınız.

Yeni oluşmakta olan ve daha bir birine kaynaşamayan Başakşehir’i yönetmek ve bundan sonra da yönetmek sanırım dünyanın en zor işi olsa gerek.

Yönetimsel olarak profesyonellik, ciddi kadrolar ile çalışmak mevcut iktidar ya da muhalefet’in gücünü artırır.

Halkın en temel tabanına inip gerçekten halkın ne istediği ve istekleri ile bütünleşip yeni bir vizyon oluşturmak gerekiyor. Mevlana’nın şemse söylediği bir söz gibi;

Şems artık burda durulmaz der dostuna , Acıtmaya başlamıştır gül bahçesini Dikenliklerden atılmaya başlayan taşlar.! ”

Halkın dilini ve kalbini anlamak gerekiyor. Aksi durum da seçim zamanın da gidip sıkılan el, öpüşülen yanak, kalpleri acıtmaya başlar.

Yerel seçimler Genel seçimlerin taban kriterlerini belirlese de günümüzün siyasal yapısı değişmiş durumda. Çok fazlası ile genç bir seçmen kitlesi var. Yeni ile eski kuşak çatışması tekrar bir biri ile çatışacaktır.

Hangi siyasi yapı olursa olsun bu dengeyi gözeten ve tabana inip istekleri olumlu koşullara dönüştürenler kazanacaklardır.

Değişen yeni sistemin haber alma, bilgi verme ve kazandırma artık basılı materyaller dışında sosyal paylaşımlar sitelerinde çok fazlasıyla yerini bulabiliyor.

Düşünen ve yorum yapan bir genç oy kitlesine sahip Türkiye. Bunu sadece Başakşehir tabanıyla değil genel taban için konuşabilirim.

Çok iyi hizmet veren bir Parti’yi ya da Belediye’yi uzakta olsa bile insanlar takip edebiliyor. Kişilerin ve çoğulcu toplumların isteklerini anlayıp anlayış ile yaklaşmak gerekiyor.

Başakşehir yeni bir ilçe ve genç bir ilçe dilerim el birliğiyle yıpratılmaz ve el birliği ile kalkınır. Herkes ve her olgu bu ilçenin içinde varlık gösteriyor. Varlık gösterilen yaşam alanı sosyal, kültürel ve ahlaki açıdan şehirleşmeye doğru gidilmelidir.

Başakşehir Times  /Ali ALVER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüseyin Çetiner
Hüseyin Çetiner - 10 yıl Önce

Ali kardeşim emek vererek hazırladığın makalen gayet güzel olmuş ellerine sağlık.Baştan sona okudum gayet güzel olduğunu belirteyim.

h.t.p.aşkistandan geçerken
h.t.p.aşkistandan geçerken - 8 yıl Önce

yolum der ki ;"Gel ve beni izle.çünkü ben senin geleceğinim."
Ve ben hem sana hem de yila derim ki "Benim ne geçmişim ne de grleceğim var.Eğer kalırsam, kalisimda bir ayrılış vardır, gidersem, ayrılışımda bir kalış. ."

SIRADAKİ HABER

banner34

banner35