banner29

İmam Hatip kampüsü muhteşem bir eser olmuş

Eğitime yapılan yatırımlar hep beni heyecanlandırmıştır. Başakşehir’de yapılan ve adına din-i İslam için bedel ödeyen bir babanın evladı olan ve kendisi de bir din hizmetkarı olan Mehmet Emin Saraç adının verildiği imam hatip kompleksi beni şaşırttı.

65.000 m2 kapalı alanı olan bu muhteşem külliye hakkında bize malumat veren Makro İnşaat’ın yönetim kurulu başkanı Sayın Ercan Uyan ve şantiye şefi hakan bey’in bize mihmandarlık yaptıkları kampüsün tanıtımı kısa sürede bitecek diye düşündük. 

Saat  15.00 da başladığımız ve hiçbir yerde 2 dakikadan fazla durmadığımız okul gezimiz 3 saat sürdüğü halde bitmemişti. Ercan bey’de proje karşısında heyecanlandığı için  randevusunu ancak 45 dakika sonra hatırlamış ve bizden izin istemişti.

Okulun ismi de harika kendisi de 

Türkiye’nin en büyük ve en donanımlı  İmam Haitp Lisesine ismi verilen Mehmet Emin Saraç Kimdir ?
Muhammed Emin Saraç, Tokat'ın Erba kazası'nın Tanoba köyünde doğdu. (İmam Şâfiî ve İmam Mâlik’in tavsiyeleri üzerine M.Emin Saraç doğum yılı zikretmemektedir.) 

Babası Hafız Mustafa Efendi’dir. Dedesi Nakşibendiye'den Müderris Üzeyir Efendi Niksar'ın Keşfi Camii Medresesi'nde müderristi. Müderris Üzeyir Efendi, dönemin sayılı uleması arasında gösteriliyordu.

Dedesinin yanında 6 yaşında Kur’ân-ı Kerîm’i hatmederek hafızlığa başladı. M. Emin Saraç'ın abisi Bahaddin Saraç, kardeşleri Osman ve Yusuf ile kız kardeşleri, anne ve babaları tarafından Kur'ân okumanın suç sayılabildiği dönemlerde Kur'ân hafızı olarak yetiştirildiler.

Babası Hafız Mustafa Efendi o dönemde çocuklarına Kur’ân-ı Kerîm okuttuğu için mahkemeye çıkarıldı. Hâkim, “Sen çocuklara Arapça okuttuyormuşsun. Bu, doğru mu ?” diye sorduğunda “Ben çocuklara kimsenin canına, malına ve ırzına tasallut etmeleri için bir şeyler öğretmiyorum; ben Kur’ân-ı Azîmüşşan’ı okutuyorum” dedi.

Ancak mahkeme neticesinde 6 ay hapis cezası aldı.(Hayatı çok uzun ve mücadele ile dolu bir  İslam hizmetkarıdır.

İmam Hatip Okulunun yapılmasına ön ayak olanlar Tenzile Erdoğan İsmini düşünmüşlerdi ama Başbakan hayatı İslama Hizmet ile geçen Mehmet Emin Saraç ismini uygun buldu.

Başbakan Erdoğan’ın annesi'nin ismini verileceği ifade edilen Başakşehir İmam Hatip Lisesine Mehmet Emin Saraç siminin verilmesinde Recep Tayyip Erdoğan’ın tavsiyelerinin etkili olduğu ifade ediliyor.Başakşehir Belediye belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın 4.5 yıllık saltanatı  süresince ilçeye kazandırdığı  en önemli ve hayırlı proje bu olsa gerek.

Başakşehir Mehmet Emin Saraç imam Hatip Orta Okulu ve lisesi inşallah öğrencilerimize çok şey katacaktır. Lise birinci sınıfına başlayacak kızımın SBS puanı fena değildi. Bir çok kolej % 100 burs verdikleri halde kızım hem dünyasını hem de ahretini kurtarsın diye bu okulu ilk tercih olarak işaretlemesini tavsiye etmiştik. 

Sağ olsun kızımızda SBS tercihinde Puanı çok yüksek olduğu halde Mehmet Emin saraç’ı 1. sırada yazdığını gören bazı hocaları kızıp sen yanlış mı tercih yaptın dediklerinde KIZIM hayır yanlış değil puanım fazlada olsa ben içimin ısındığı ve evimize yakın  olan bu okulda lise tahsilimi yamak istiyorum diyerek 408 öğrenci içinde 74.sırada kaydını yaptırdı. 

Oğlumuz da bu sene İlk okulu bitirdiği İBB Ak Şemsettin Ortaokulunda eğitimine devam edebilecek iken biz onu da İmam hatibe kayıt ettik. Toplumda Hükümet değişir yeniden İmam hatip okullarında okuyanlara Puan zulmü gelirse diye korkmalarına rağmen biz evlatlarımızın İmam hatipte okumalarının dünya ve ahretleri için daha hayırlı olabileceğine inandığımızdan dolayı canımız evlatlarımızı ALLAH’ tan aşağı bu eğitim yuvasına havale ettik.

Ercan Uyan ve Ekibi Başakşehir’e değer katıyor

Makro İnşaat yönetim kurulu başkanı Ercan Uyan’ın genç beyinlere önem verdiğini yaptığı projelerin hemen satılmasında görmek mümkün. İmam Hatip Lisesi kampüsünü bize tanıtacağını ifade eden Uyan ile randevumuza gidince  şantiye şefi gelene  kadar  bize Ismarlanan çayı içerken  genç mimar ve mühendislerin her türlü vakti kullanarak istişare etmeleri  güzel bir durumdu.

Doğru proje,doğru zaman ,doğru yer ve doğru ekip arkadaşları ile müşterinin karşısına çıkan Makro temel atmadan projelerini satıyor

Mavere projesinin basın lansmanı geçen sene Beşiktaş Ortaköy Foru Season otel de yapılmıştı. Davetli olduğumuz için biz de toplantıya katıldık. 

Ercan bey orada yaptığı konuşmada çok güzel şeyler ifade etti. Özetle müşterinin talep ve beklentileri ile alakalı projeye başlamadan ciddi bir anket çalışması yaparak bizden neler isteniyorsa tespit ederek ona yönelik imalatlar yaptığımız için satış sorunu yaşamıyoruz demişti. 
Uyan lansman toplantısı başlarken de kendisine gelen SMS mesajında 274 konutluk projenin 242.dairesi şu an satıldı demişti.

Müşteri istiyor Makro Yapıyor

Ercan bey Türkiye’de şu an alt gelir grubuna yönelik yapılacak olan konutların satışında sıkıntılar yaşanabileceğini ifade ederek lüks konut açığı olduğunu ifade etti.Yakında başlayacakları Mavera Sarayları Projesi hakkında ilk kez gazetelerimiz ve televizyonumuza beyanat vereceğini ifade ederek bize vermiş olduğu değeri ortaya koyması bizi çok mutlu etti.
Türkiye’nin en büyük ve en donanımlı İmam hatibini Makro inşaat Yaptı 

Başakşehir Mehmet Emin Saraç İmam hatip okulunu yapan Makro İnşaat’ın yönetim kurulu başkanı  Ercan Uyan’ı uzun süredir takip ediyorum. Ercan bey’in yaşı genç ama toplumu anlama refleksleri oldukça gelişmiş. Bu özellikleri ile hem genç mimar  ve mühendislere kendini geliştirme imkanı veriyor hem de proje üretmeden önce  hedef müşteri kitlesi üretilecek olan inşaatlarda ne tür nitelikler istiyor bunu cevabını bulduğu için  başladığı her inşaat projesi halkta karşılığını buluyor.

İmam Hatip Kampüsü Erca bey’i heyecanlandırıyor

Ercan bey tam 3 saat boyunca İmam Hatip kampüsünü bize gezdirdiği halde henüz gezilecek yerler bitmemişti. Randevusuna geç kalma pahasına olsa da bize mümkün mertebe çok yer gezdirmeye çalışan Ercan bey’e teşekkür  ederim.

Ercan Uyan
ile İmam Hatip Kampüsü ile ilgili yaptığımız söyleşi çok yakında tarafımdan haırlanıp sunulan GÜNDEM programı ile  www.istanbultimes.tv 'de olacak mutlaka izlemenizi tavsiye derim.

İki evladını Başakşehir Mehmet Emin Saraç Anadolu Lisesi ve ortaokuluna kayıt eden bir baba olarak bu kampüsü gezince ülkem adına gururlandım. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum Okulumuz vatana ve millete hayırlı olsun.

Başakşehir Times  / Hüseyin Çetiner 
YORUM EKLE
YORUMLAR
Halit
Halit - 8 yıl Önce

Makro İnşaat yönetim kurulu başkanı ve Ercan Uyan ve çalışanlarına başarılar dilerim ..

banner34

banner35