banner25

Hepimiz Suçluyuz

Bu bela aileleri perişan ediyor 

Gencecik evlatlarımız bugün adını dahi yeni yeni duyduğumuz BONZAİ denen menet uyuşturucu sayesinde çevreye tehlike saçtıklarını hepimiz biliyoruz.

Kısa bir süre önce Şahintepe,Güvercintepe ve Altınşehir mahallerinden Başakşehir Kaymakam lığı insan hakları yönetim kurulu üyeleri olarak bizlere ebeveynlerden EVLADIMIZ uyuşturucuya buluşta gücümüz yetmiyor bize yardım edin ÇIĞLIKLARI ile Şahintepe Mahallesinde STK temsilcisi olarak kurulumuzun üyesi olan Seyithan Kırmızı arkadaşımız şikayetlerin  haklı ve ciddi olduğunu ifade etti.

Bu mahallelerden birisinde az sayıda da olsa evlatları uyuşturucu maddeye bulaşan ailelerle görüşüp işin vehametini anlayalım dedi. Bazı aileleri dinledik ve yüreğimiz parçalandı. 

Bizim toplantımızdan ve İstanbul Times Gazetemizin manşetten verdiği haberden sonra ulusal medyanın dikkati buraya çekildi. Gevercintepe’de Vatandaş uyuşturucuya hayır gösterisi yaptı. Uyuşturucu satanlar  silahla havaya ateş etti.  

Bu  tehlike bize hiç de uzak değil

Tehlike yanı başımıza kadar gelmiş biz uzağımızda olduğunu düşünüyoruz.

İlk başta kimler sorumlu ;

İlçe kaymakamı 
İlçe Emniyet müdürü
İlçe Belediye Başkanı 
İlçe Milli Eğitim müdürü
İlçe Sağlık Gurup  başkanı 
Mahalle muhtarları  
Okul müdürleri
Yeşilay şubeleri 
Basın mensupları 
Ve son halka olarak VATANDAŞLAR  suçludur.
Bu isimlerini saydığım kişiler bizim suçumuz niye olsun diyebilirler. Bunu izah ederek vakit harcamak istemiyorum. Ama minik bir düşünce ile neden suçlu olduğumuz ortaya çıkar.             

UYUŞTURUCU Madde bağımlıları hem kendileri için hem de çevre için ciddi bir sorun olarak büyüyen bir tehlike olarak her gün daha da çoğalarak hayatımızı tehdit ediyorlar.

Yukarıda isimlerini yazdığım kurumlar vazifelerini layıkı ile yapmış olsalardı belki de bugün bu sıkıntıları bu kadar
aşırı derecede yaşamıyor olacaktık.

Mevzu çok ciddi

Aslında bu uyuşturucu madde sorunu sadece Başakşehir'inde değil İstanbul'un bütün ilçelerinde baş ağrıtan bir olay olarak karşımıza çıkıyor. Vatandaşa sorduğumuz zaman eskiden işsizlik diyorladı. Ama şu an ilk sırada gelen sorun   uyuşturucu,ikinci olarak tarafik geliyor. Çünkü İnsanın yaşamı güvende olmadığı zaman iş sahibi olsa da bu durum çok şey ifade etmez. 

Kendi gözlerimle Anne ve babaların uyuşturucuya bulaşmış evlatlarının durumlarını anlatırken yaşadıkları çaresizlik çok ibret verici idi

Ey okurum bundan iki hafta önce Şahintepe Mahalle muhtarı Erol Çapan'ın ev sahipliğinde verimli bir toplantı yaptık. Bu toplantıyı farklı kılan en önemli konu Başakşehir Kaymakamlığı İnsan Hakları Yönetim Kurulu üyemiz Şahintepe STK platformu başkanı Seyşthan Kırmızı kadeşim'in Uyuşturucu'nun ulaştığı  noktayı bizlere de göstermek adına yerin darlığından dolayı sadece bir mahallede 2.000 gencin pençesine düştüğü uyuşturucu ilettinden bizar olan 5/6 tane anne babayı da toplantımıza davet etti. Burada konuşan babalar ve anneler çok ilginç şeyler ifade etti. Bir baba üç tanbe evladım lösemiden hayatını kaybetti uyuşturucuya bulaşan oğlumun bana verdiği ızdırap kadar acı duymadım. Bir anne kendim kanser hastasıyım ama kendimi unuttum oğlumu uyuşturucunun pençesinde kurtarmaya çabalıyorum ama kendi başıma başarılı olamıyorum. Allah rızası için bana yardımcı olun dedi. Burada dinlediğim fertatları anlatsam bir makale değil 10 makale çıkar ama özetle bu belanın azımsanacak ve küçümsenecek tarafı yok. Bu ilete bulaşan gençler uzaydan gelmedi.İçimizde bulunan ailelerin evlatlarıdır.

Ben bu belanın zararlarını önemsiyorum. Gerek bir baba olarak gerek bir gazeteci olarak,gerekse de bir insan olarak elimden gelen ne ise yapmaya gayret ediyorum. Zaten yaptığımız toplantıdan sonra İstanbul Times Gazetemizin manşetinde UYUŞTURUCU KISKACI Manşeti ile tam sayfa uyarıcı bir haber yaptık. Bu haberden sonra CNN TÜRK,Haber Türk,Hürriyet Gazetesi,Milliyet Gazetesi'nin ilgisini bölgeye çektik. 

Son söz olarak yukarıda suçlu olduğumuzu yazdıklarım herkes üzerine düşeni hemen yapmalı. Ben yapmam gerekeni yaparak sorunun herkese duyurulmasını sağladım. Bundan sonrada elimden geleni yapacağım.


Başakşehir Times / Hüseyin ÇETİNER YORUM EKLE

banner34

banner35