banner25

İstanbul Times Gazetesi'nin manşeti TBMM.gündeminde

“Vadi’de Reizands’a hayır” manşetimiz TBMM.gündeminde. Başakşehir 4.Etap’ta Killer Grubu tarafından dere yatağına yapılacak olan Rezidans için Başakşehir 4.Etap site sakinleri ayaklanarak protesto yürüyüşü ve basın açıklaması yapmışlardı.

İstanbul Times Gazetesi'nin manşeti  TBMM.gündeminde
Protestocu gurup Killer önce yeşil alanımıza bizleri çok rahatsız etmeyen yükseklikte Market yaptı. Şu an da marketi yıkıp yerine 20 kattan yüksek bir rezidans yapacak olması tepkileri de beraberinde getirmişti.

Başakşehir Times Haber Merkezi
 
İstanbul Times Gazetesi,www.istanbultimes.com.tr haber portalı ve Başakşehir Times Gazetesi  ve www.basakehirtimes.com haber portalı konuyu geniş manada ele alıp kamu oyuna duyurmuştu.
 
MHP halkın yanında durdu
 
Yapılan protesto yürüyüşüne geniş manada destek veren Milliyetçi Hareket Partisi Başakşehir ilçe Başkanı Aytekin Horasan ve yönetimi İstanbul Milletvekili Atilla Kaya’yı da söz konusu protesto yürüyüşüne ve basın açıklamasına getirmişti. MHP.İstanbul Milletvekili Atilla Kaya Basın açıklamasından sonra yüzlerce vatandaşa söz vererek olayı meclis gündemine taşıyacağını söylemişti.
 
Kaya sözünü 2 Mayıs 2012 de verdiği soru önergesi ile tuttu.
 
İşte MHP.İstanbul Milletvekili Atilla Kaya tarafından TBMM.ne verilen sorun önergesi :
 
Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına
 
İstanbul İli,Başakşehir İlçesi 4.etap 2.kısımda 1266 ada 1 parselde bulunan Kiler Grubuna ait market binasına dair kamuoyunda yazılı ve görsel basında çıkan haberlere istinaden;
Marketin bir başka alana taşınacağı ve 1266 ada 1 parselde de yüksek yapılaşma şartları doğrultusunda bir inşaat yapılacağı anlaşılmaktadır.
 
Kamuoyuna yansıyan haberlerin doğruluğunu kabul edildiği takdirde bölgenin fiziki, doğal ve yapılaşma özellikleri göz ardı edilerek, tüm şehircilik ilke ve esaslarına aykırı olacak şekilde bir yapılaşmanın gerçekleştirileceği durumu söz konusudur.
 
Bu konuyla ilgili olarak;
 
1)Söz konusu İstanbul İli, Başakşehir İlçesi,4.etap 2.kısımda yer alan 1266 ada 1 parsel için yapılaşma şartları nedir?
 
2) Söz konusu İstanbul İli, Başakşehir İlçesi 4.etap 2.kısımda yer alan 1266 ada 1 parsel için 2012 içinde verilmiş bir inşaat ruhsatı var mıdır?
 
3) İstanbul İli, Başakşehir İlçesi 1266 ada 1 parsel tapu sicilinde KİPTAŞ(İstanbul Konut, İmar Plan, Turizm Ulaşım San. ve Tic. A.Ş adına kayıtlı bulunan arsa niteliğindeki taşınmaz 23.05.2003 tarihli ve 14789 numaralı Gayrimenkul Satış Vaadi Sözleşmesi düzenlenerek Kiler Alışveriş tarafından satın alındığı öğrenilmiştir.2003 yılında sözleşme gerçekleştirilmiş olmasına rağmen neden henüz tapu devir işlemeleri gerçekleştirilmemiştir?
 
4)İstanbul İli, Başakşehir İlçesi 1266 ada 1 parselde mevcutta yer alan marketin ruhsatı var mıdır? Şayet ruhsatı yoksa ise bu bina hangi koşullarda kim tarafından yaptırılmıştır? Ruhsatsız ise ilçe belediyesince yapılmış bir işlem mevcut mudur? Eğer bina ruhsatsız ise markette işyeri açma ruhsatı nasıl verilmiştir?
 
5)İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş 2009 yılının Eylül ayında İstanbul’da yaşanan sel felaketinin ardından yazılı ve görsel basına ‘‘Ayamama Deresi’nin hat yatağını işgal eden ne varsa yakacağız’’şeklinde beyanatlar vermiştir. Can ve mal kayıplarına neden olan sel felaketinin ardından gerçekleştirilen yıkım çalışması gerçekleştirilmiş midir ?
 
6)Söz konusu arsa 2009’da sel felaketine maruz kalan alanda yer almakta olup yapılan plan değişikliğinde İSKİ kurum görüşü alınmış mıdır? Plan değişikliği meclis dosyasında belediye planlama müdürlüğünce kurum görüşleri alınmadığı ve bunun da İmar Kanunu’na aykırı bir
Durum olduğu ifadelendirilmiştir. Dere taşkın alanı gibi önemli bir husus imar planı değişikliğinde göz ardı edilebilir mi?
 
7)Son önergesine konu olan alana ilişkin 24.10.2005 tasdik tarihli 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişikliği imza sürecini tamamlamadan ve ilgili kurum görüşleri alınmdan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş tarafından aykırı şekilde derkenar emri ile neden meclise havale edilmiştir?
 
8)İlk onaylanan 1998 tarihli imar planlarında söz konusu parsel hangi fonksiyonda kalmaktadır?
 
Komşu İnisiyatifinden MHP.ye teşekkür,
 
Gazetemize açıklama yapan Komiu inisiyatifi yetkilileri MHP.ilçe başkanı Sayın Aytekin Horasan ve İstanbul Milletvekilleri Atilla Kaya bize porotesto yürüyüşünde ne demişlerse aynen yaptılar. Bizleri bu haklı davamıza yalnız bırakmayan MHP.ve diğer siyasi parti yetkililerine teşekkür ederiz dediler.
 
Kaynak : İstanbul Times Haber Ajansı (İTHA)
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34