banner25

Zenginlere dere yatağında inşaat yapmak serbest

Eylül 2009 tarihinde İstanbul’da meydana sel felaketinde dere yataklarına yapılan işyerlerinde ve selden zarar gören 30 dan fazla vatandaşımız hayatını kaybetmişti.

Zenginlere dere yatağında inşaat yapmak serbest
HABERİN GALERİSİ
dere yatağı

dere yatağı

Böyle bir felaket anında İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı Dr.Mimar Kadir Topbaş mikrofonlara aynen şunları  söylemişti “Ayamama deresinin hat yatağını işgal eden ne varsa yıkıp geçeceğiz,bu konuda yargı kararlarına bakmaksızın dere yataklarında hangi bina var ise yerle bir edeceğiz ve bedeli de ne ise çekmeye hazırız” demişti.
 
İstanbul Times Haber Merkezi / Özel Haber
 
2009 Sel felaketinden günümüze çok zaman geçmemesine rağmen yetkililer söyledikleri sözleri unutmuş görünüyor. Hiçbir yetkili aynı şiddette yağacak bir yağmurda aynı olayı yaşamayacağımızın garantisini veremediği halde hangi gerekçe ile onlarca firmaya dere yatağının içinde inşaat izni verilmesi anlaşılabilmiş değil.
 
Dev inşaat firmalarının reklam pastasından pay alan HOLDİNG gazeteleri rantları gereği insan hayatını hiçe sayan ve kazançlarına kazanç katmaktan başka bir şey düşünmeyen inşaat firmalarına karşı doğru,özgür ve tarafsız haber yapamayabilirler ama İstanbul Times Gazetesi olarak bizim hiçbir kimseye diyet borumuz olmadığı için halkın menfaatine olan her habere sayfalarımızda yer veriyoruz.
 
İşte uzun süre üzerinde çalıştığımız haberimizin ilk bölümünü yayınlıyoruz ;
 
Sel felaketinde basın günlerce şu tarz haberler yapmıştı;

ŞOFÖRLERİ UYKUDA YAKALADI

İkitelli TIR garajında araçlarında uyuyan şoförlerden 10 kişinin boğularak öldüğü 50 kişinin ise yaralı olarak kurtarıldığı belirtildi. Halkalı 'da bir başka tekstil firmasında ise 2 kişinin cesedine ulaşılırken, İkitelli ve Halkalı 5 ceset sudan çıkarıldı. İkitelli Basın Express yolu olmak üzere, Arnavutköy, Sultangazi, Bağcılar, Eyüp, Esenler, Bahçelievler, Başakşehir, Büyükçekmece ilçelerinde su baskınları ve sele neden oldu. Ayamama Deresi, Tavukçu Deresi, Papaz Dereleri taştı.

AYAMAMA DERESİ TAŞTI YÜZLERCE İŞYERİ VE ARAÇ SU ALTINDA
Her şiddetli yağmurda taşan ve çevreye tehlike oluşturan Ayamama Deresi yine taşarak Basın Ekspres yolunu sular altında bıraktı.
 
Yüzlerce işyerinin sular altında kaldığı İkitelli Güneşli bölgesinde vatandaşlar araçlarının üzerine çıkarak kurtarılmayı bekledi. Sel suları dere kenarında bulunan tüm fabrikaları su altında bıraktı. Sel suları bazı fabrikaların 3’ncü katına kadar ulaştı.
Araçları içinde mahsur kalanların çoğu kendi imkanları ile kurtuldu.

İstanbul Times
Muhabirleri Başakşehir’den başlayarak Havalimanına kadar olan dere yataklarında sel felaketinden sonra yapılan dev binaları görüntüledi.
 
İşte O firmalardan bazıları ;
    
Gül Yapı İş batı İkitelli Projesi
 
Üç sene önce yaşanan sel felaketinde en çok can kaybının meydana geldiği Başakşehir (İkitelli) Tır Grajının yanı başında kaba inşaat biten Gül Yapı İş Batı projesine nasıl inşaat yapma ruhsatı verildiği bir türlü anlaşılamadı.
 
Bu bölgede bulunan gıda, kargo,kimyasal madde,tekstil fabrikalarında trilyonlarca ürün kullanılamaz hale gelmiş yüzlerce araç da hurdaya dönmüştü.
 
Arşivlerimizde bulunan sel görüntülerini gören hiçbir iş adamının burada ofis veya depolu dükkan satın alamayacağına eminiz. Projenin yürütücüsü Gül Yapı İnşaat’ın sel görüntülerini izlememiş olması almalı bulunmuyor..
 
Trilyonlarca bedele mal olan projenin girişinde künyesi yok. Kamu adına görev yapan muhabirlerimizin 31.03.2012 tarihinde dere yataklarında yapılan binaların fotoğraflarını çekerken Gül Yapı İnşaat’ın şantiye sorumlusu muhabirlerimize kaba muamelede bulunmuş görevlerini yapmaya engel olmuştur.
 
Sel felaketinde meydana gelen onlarca can kaybını düşünmeyen proje yüklenicisinin düşündüğü tek şey kazancına kazanç katmak olduğu dere yatağına yaptığı binadan anlaşılıyor.
 
Daha önce burada onlarca can kaybı meydana geldiği bilindiği halde aynı yerde Gül Yapı İnşaata yapı ruhsatı veren ilçe ve İBB.belediyesi meydana gelecek bir sel felaketinde hayatını kaybedecek insanların vebalini nasıl ödeyecek ?
 
İstanbul Times ve Başakşehir Times gazeteleri  İBB.başkanı Dr.Mimar Kadir Topbaş’ın Eylül 2009 sarf ettiği sözlere rağmen İBB.veya ilçe belediyesinin neden ruhsat verdiğini birileri bize açıklasın…..
 
Firma yetkilileri ile yaptığımız görüşmede üst birimleri ile gerekli görüşmeleri yaptıktan sonra dönüş yapacaklarını söylemelerine rağmen henüz bir dönüş olmuş değil. Aldığımız bazı duyumlara göre bu arsanın OSB.kontrolünde olduğu ve OSB. lerinde inşaat için kimseden izin almaya gerek duymadığı düşüncesi de sağlıklı bir düşünce tarzı değildir.

Kim olursa olsun onlarca vatandaşımızın hayatını kaybettiği bir yerde inşaat yaparak muhtemel bir sel felaketinde yeni can kayıplarının yaşanmasına davetiye çıkaramaz.
 
Ağaoğlu My Wrold Gökdeleni
 
Türkiye de adeta inşaat alanında imtiyazlı sınıfın başında gelen Ali Ağaoğlu ise 212 AVM.nin yanı başında yaptığı Gökdelen ile Kadir Topbaş’ın söylediği sözlere aldırmadan hem dere yatağına gökdelen yaptı hem de uçakların alçalma bölgesi sayılan bir yerde bu bölgenin en yüksek binasını yaparak kazancına kazanç katmanın dışında başka bir şey düşünmemesi anlaşılmış değil.
 
Soruyoruz sel felaketinde günlerce sele teslim olan yanı başındaki AVM.örneği duruyorken kim hangi gerekçe ile bu binaya yapı ruhsat izni verdi ? Buraya bina yapacak olan kişi Ali Ağaolu değil de Çobanoğlu Mehmet olsaydı dere yatağında ve aynı yükseklikte izin verilir miydi ?
 
Capital Tower
 
Ülkemizin en büyük inşaat projelerini yapan Mutlu İnşaat tarafından yapılan Capital Tover’ şirketin bugüne kadar yaptığı Ataköy Konakları,Kadir Has Üniversite yerleşkeleri,A Plus Ataköy AVM.,Merter Park Evleri,Aydos Toplu Konutları,Başakşehir Toplu konutları başta olmak üzere birbirinden büyük ve maliyetli projelere imza atan bir firmanın dere yatağında ruhsat alması zor olmazsa gerek.
 
Sel felaketinde fabrikasını günlerce kullanamayan ve trilyonlarca ürünü sular altında kalan Sabri Özer’in fabrikasına yapışık sayılacak yerde yükselen Capital Tower’a hangi gerekçelerle dere yatağında yapı inşaat ruhsatı verilmiştir ?

İBB.Başkanı Kadir Topbaş var olanları yıkacağız açıklaması yaptığı halde hangi güç bu firma sahiplerine izin veriyor ? Bu firmanın yapımcıları hangi imtiyazlı sınıfa mensup ? Buralarda inşaat izni verilmesi kime yarıyor ?  Firmanın sahip olduğu güce bakarak dere yatağı da olsa ruhsat alamsının hiç de zor olmadığı ortaya çıkıyor.
 
Dere yatağında inşaat yapan tüm firmaların zengin,varlıklı ve itibarlı kişiler olması da çok manidar ?  Şirket yetkileri ile yaptığımız Telefon görüşmesinde İSKİ ile yaptıkları görüşmelerde inşaatlarını 30 metre geriye çektiklerini söylemelerine rağmen üç sene önceki sel felaketinde yanı başında ki Tekstil şirketinde trilyonlarca liralık ürünler sel sularının getirdiği çamurdan dolayı kullanılamaz hale gelmişti.

İnşaat’ın dere yatağından 30 metre ileriye çekilmesinin hiçbir anlamı yoktur. Çünkü sel yolları bile kullanılamaz hale getirdi için günlerce Havaalanından İkitelliye kadar olan yol trafiğe kapatılmıştı. İddia edildiği gibi inşaatın yapıldığı yer dere yatağı dışında ise neden günlerce bu yolun araç trafiğine kapatıldığını da açıklasınlar ?
 
Mutlu İnşaat’ın Capital Tower için yaptığı tanıtımda şunları söylüyor
 
İstanbul 'un iki önemli aksı E5 ve E6 yollanırını bağlayan basın expres yolu üzerinde, havalimanına 5 dakika mesafede bulunan projemizde, çeşitli büyüklüklerde showroom ve ofis alanları bulunmaktadır
 
Proje Adı
:
Capital Tower
Projenin Yeri ve Yılı
:
Basın Ekspres -İstanbul, 2011
Arsa Alanı
:
9.555 M2
Toplam İnşaat Alanı
:
35.500 m²
Projenin Büyüklüğü
:
100 Adet Bağımsız Ofis, 4.370 m²  de 4 Adet depolu Showroom
Satış Ofisi İrtibat Telefonu
:
0(212) 471 47 00
Dere yatağında yapılan diğer bir çalışma da İSTWEST PROJESİ
 
Dere yatağında devasa bir inşat prjesi yapan diğer iki imtiyazlı firma daha var.

Birincisi BOYNER HOLDNG,ikincisi inşaat sektörünün son yıllardaki en ciddi projelerine imza atan FER YAPI da onlarca insanın hayatını kaybettiği sel felaketinin ölümle sonuçlanan bir kısımda yer alıyor. Dere yatağında devasa projelere imza atan FER YAPI ve BOYNER HOLDİNG’ in aynı şiddete bir daha yağmur yağmayacağı garantisi var mı ? veya dere tamamen ıslah edildi de bizlerin mi bundan haberi yok ?

Sel suları dışında trafiği de aksatacak bir loskasyonda inşa edilen İSTWEST ‘in gönderdiği cevapta anlaşılacağı üzere imar haklarının 15 yıl önceye dayandığı ifade edilmektedir. Bu da şu gösteriyor demek ki yeni bir imar başvurusu olsa muhtemelen gerekli izinleri alamayacaktı tezi kuvvetleniyor.

Günde on binlerce aracın geçtiği,elektrik nail hatlarının altında çok işlek olan yola sıfır denilebilecek bir yerde inşa edilen İSTWEST’in redayo reklamlarında iddia ettiği gibi huzurlu bir yer olduğu kesinlikle gerçeği yansıtmıyor. 

İşte İSTWEST’in Gazetenize gönderdiği açıklama ;

İstanbul Times Gazetesi ,

İlgili haberde bahsi geçen dere, taşkın sahası İSKİ tarafından belirlenmiş olup İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından bu bölge Ayamama Deresi Islah Planları olarak Mart ayında onaylanmıştır. Ekte de görebileceğiniz gibi İstWest  projesinin bu alanla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. 

İSKİ’ nin taşkın sahası tespitleri ve bugüne kadar ki bütün taşkın vakalarında gerçekleşen fiili sele maruz kalan alanlar Basın Ekspres Yolu’nun doğu tarafında proje gerçekleştirdiğimiz alanı hiçbir zaman kapsamamıştır.

Proje geliştirdiğimiz gayrimenkul üzerinde yaklaşık 30 yıllık geçmişi olan Altınyıldız Kumaş Fabrikası yer almaktaydı ve her hangi bir su baskınına maruz kalmamıştı. Aksi takdirde böylesine önemli bir yatırım bu bölgedeki faaliyetlerine zaten devam edemezdi.
Bizim mevcut imar haklarımız yaklaşık 15 yıl öncesine dayanmaktadır ve var olan yeni bütün çalışmalardan sonra da aynen kalmıştır.

Kısaca projemiz bahsedilen dere taşkını bölgesinde yer almamaktadır. Bunu tespit etmek için İSKİ’ den dere taşkın sahası sınırlarını temin edebilirsiniz.

Yayınlayacağınız haberdeki iddiaların tamamı asılsızdır. Konu hakkında gereğinin yapılmasını önemle rica ediyoruz.

Başakşehir sular vadisinin selde darmadağın olan kısmında Killer Rezidans geliyor ?
 
Eylül 2009 da Meydana gelen sel felaketinde şu an Killer market olarak hizmet veren bina günlerce sel suları altında kaldı. Killer market günlerce hizmet veremedi, aylarca market kötü kokuların altında kaldı. Başakşehir Times Gazetesi bir sene önce yaptığı haberde Killer Marketçilikten çekiliyor mu başlıklı bir habere imza atmıştı. Son günler de Başakşehir 4.etap ve 5.Etap site sakinleri afiş,el ilanı ve pankartlarla ciddi bir protesto yürüyüşü ve basın açıklaması yapmak adına İstanbul Valiliğinden gerekli izni almışlar. Bilerce Vatandaş bölgede bilinen ve okunan İstanbul Times Gazetesi ve Başakşehir Times Gazetesinden yardım isterken başta kendi evleri önünde ucube gibi yükselecek KİLLER Rezidans'ı istemediklerini her fırsatta ifade ediyorlar. 

Gazete olarak halkın yaşamını tehlikeye atan her türlü yapının karşısında yer alacağımızı belirttmek isteriz.
 
Bu firmaların dışında ÜÇER BUJİTERİ,Dere yatağına çok uzak olmayan Mall Of İstanbul projesi, ve iş yapıp künyesi asılmayan onlarca bina ile alakalı çalışmalarımız devam ediyor...
 
Dere yatağında zenginlere inşaat yapmak serbest haberimiz birkaç sayı devam edecek gibi gözüküyor. 
 
Gelecek sayıda ;
 
1-Bu inşaatların sahibi kimlerdir ?
 
2-Dere yatağında inşaat imar izni alabilecek kadar kudretli olan firmalar bu
   güçlerini 
nereden alıyor ?
 
3- Hepsinin ortak yanı zengin olmalarımıdır ?
 
4-İnşaat imar izni verenlerin isimleri nedir ?
 
5-Bura da arası olsan sıradan insanlarda inşaat yapabilir mi ?
 
6-Şu an halihazırda dere yatağında imar almak isteyip de alamayan kimse var
    mı ?
 
7-İmar inşaat izninin altına imza atanlar yarın aynı şiddetle bir sel felaketi
   olursa hayatını kaybedecek vatandaşlarımız için vicdan azabı çekecekler     
   mi ?
 
8-Hangi firma görevimizi yapmamızı engelledi ?
 
Bunlar ve daha nice sorunun cevabını İstanbul Times Gazetesinde bulabilirsiniz.  
 
İstanbul Times Haber Ajansı (İTHA)

YORUM EKLE
YORUMLAR
göksel diktaş
göksel diktaş - 10 yıl Önce

Sel felaketinde Kadir Topbaşın söylediği sözleri çok iyi hatırlıyorum,ve o kadar iddialı konuştuki o günden bu yana o bölgeyi takip ediyorum ve hayretler içinde izliyorum bunuda her yerde herkese söylüyorum ve yapılan yanlışları anlatıyorum.bu konunun takipçisi oldum bu konuları yazıp kamuoyunu aydınlattığınız için sizi kutluyorum.Ayrıca üzülüyorum bunlara kimse hesap soramıyor sorsada bir netice elde edemiyor,halkın anlayıp tokadı vurmasını bekliyorum,oda olmasa mevlam her şeyi görüyor ve biliyor,o vurursa bir daha kalkamazlar.

SIRADAKİ HABER

banner34