banner29

Zabıta, tüketici hakları semineri düzenledi

Başakşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü “Tüketici hakları ve tüketicinin bilgilendirilmesi” konulu bir seminer düzenledi.

Zabıta, tüketici hakları semineri düzenledi
Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Başakşehir Zabıta personeli katıldı. Programa, İstanbul Ticaret İl Müdürlüğü İl Hakem Heyeti Röportörü Ayhan Kurtcebe konuşmacı olarak katıldı. Tüketici konulu slayt gösterisi ile başlayan programda Kurtcebe, tüketici haklarını anlattı, “Satıcıların indirimli satış yapma süresi üç ayı geçemez. Fiyat etiketi ile ilgili uyuşmazlık durumunda fiyatın durumuna göre illerde ticaret il müdürlüğü ilçelerde kaymakamlık bünyesinde oluşturulan tüketici hakem heyetleri ile adliyelerde bulunan tüketici mahkemelerine başvurulabilir.”

Kurtcebe, garanti belgesine ilişkin tüketici haklarını ise şöyle açıkladı, “Garanti belgesinin tüketicilere verilmesi satıcılara aittir. Tüketiciler mal satın alırken garanti belgesini satıcıdan talep etmeli ve kaşeleterek, imzalatmalıdır. Garanti belgesinde malın tüketiciye teslim tarihi, üreticiye ait unvanlar, adresi, telefon numaraları, tüketicinin seçimlik hakları, uyuşmazlıkların çözüm mercileri bulunmalıdır. Ayrıca satılan mallara ait satış faturalarının garanti belgesi yerine geçmeyeceği unutulmamalıdır.” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35