banner25

Yetişkinlere bilinçli okuma atölyesi açıldı

Başakşehir Belediyesi, yetişkinler için ‘Bilinçli Okuma Atölyesi’ başlattı.

Yetişkinlere bilinçli okuma atölyesi açıldı
 
Başakşehir Belediyesi’nin periyodik söyleşileri kapsamında açılan atölye çalışmasında Yazar Semra Bilici, her hafta ilçe sakinleri ile bir araya gelecek. Yazar, atölyede katılımcılarla hızlı ve doğru okuma, metin kavrama ve çözümlemeye yönelik çalışmalar gerçekleştirecek.  
 
Cevdet Kılıçlar Bilgievi’nde gerçekleşen ‘Bilinçli Okuma Atölyesi’nin ilk dersine Başakşehirliler yoğun ilgi gösterdi. Yazar,  Semra Bilici ilk programda İslam Coğrafyası’nda yaşananlar ve Doğu’nun Batı ile yüzleşmesi başlıkları altında kişilerin bu süreçte kendilerinde ve din algılarındaki değişimlere değindi.
 
‘Dil ve din arasında kadim ve vazgeçilmez bir ilişki vardır’

Dil ve din arasındaki kadim bileşenlere de vurgu yapan Bilici, “Dil ve din arasında kadim ve vazgeçilmez bir ilişki vardır. Dil yetersizliğimiz bizim nasıl anlamsızlığımıza tekâmül ediyor. Bizler karşımızdaki olguları anlamlandıramadığımız için yüzeyselleştiriyoruz. Sandalye ile sizin aranızda bir fark olmalı. Sandalyeye bakar gibi karşınızdakilerle diyalog kurmamalısınız. Şimdilerde insanlarla ilişkilerimizde göz teması yok, özneleştirici yok, kimse kimseye gönül diyarlarını açarak konuşmuyor. Bu da kişileri yıpratır. Dil meselesi bizi gelenekle, vatanda, yerli paradigma ile de tanıştırır. İslamcılıkla yüzleşmemiz lazım. İslamcılığı dille, tarih algısı ile gelenek algısı ile olacaktır” dedi.
 
Semra Bilici “Benim için kelime olarak kalan her vaka, her olay, her insan düşük düzeyde bir şeye tekabül ediyor ve dünyevileşiyor. Kelimelerin, insanların kavram olarak ele alınması gerekiyor. Kavramlaştırmayı soyutlama dili olarak ele aldığınızda eşinizi kavramsallaştırıyorsunuz.  Bizim kelimeyi kullanma yeteneğimiz yeryüzünde inanmayı nasıl anladığımızla direk ilişkilidir.  İnsanlık bir akarsu gibi akmaktadır. Siz o yüzyılın hangi dönemine denk geldiyseniz onun avantaj ve dezavantajlarına maruz kalıyorsunuz. Siz kendi yüzyılınızla yüzleşmeniz gerekiyor“ dedi.
 
‘Bilinçli Okuma Atölyesi’ her hafta, Çarşamba günleri Saat:17.00’de Cevdet Kılıçlar Bilgievi’nde gerçekleştirilecek.
 
  
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34