banner25

Yenikapı’da 5 Milyon Vatansever Saatlerce Reisi Bekledi

23 Günlük meydan nöbetlerinden sonra bugün (7 ağustos 20 16 ) İstanbul ili Fatih İlçesi Yenikapı semtinde bulunan miting alanında Cumhurbaşkanlığı tarafından ev sahipliği yapılan Demokrasi ve Şehitler Mitingine 5 milyon dolayında vatandaşın katıldığı ifade ediliyor.

Yenikapı’da 5 Milyon Vatansever Saatlerce Reisi Bekledi
 İstanbul Times Yayın Gurubu Saat 13.30 dan 21.00 a kadar meydandaydı 
MHP Lideri Dr.Devlet Behçeli, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, AK PARTİ genel başkanı ve başbakan Binali Yıldırım, Genel Kurmay başkanı Hulusi Akar, TBMM.başkanı İsmail Kahraman ‘ın konuşma yaptığı Demokrasi  ve Şehitler Mitingine milyonlarca kişi katıldı.  

İstanbul Times Haber Merkezi 

Bahçeli Milli  ve manevi  yönü ağır basın bir konuşma yaptı
Muhalefet lideri olarak ilk konuşmayı MHP genel başkanı Dr.Devlet Bahçeli Yaptı. Bahçeli yaklaşık olarak 20 dakikadan fazla bir konuşma  yaptı. Konuşmasında özetle şunları söyledi “Ortak yanlarımız ayrıştığımız anlardan daha fazla. Ülkemizin geleceği  söz konusu olunca partilerimizin hiçbir anlamı kalmaz. Fetullahçı terör örgütü ve efendileri  Türkün gücünü 15 Temmuz 2016 da gördü. Bugün burada toplanan milyonların varlığı  düşmanlarımıza korku dostlarımıza güven olacak türden bir manzaradır. Her türlü terör örgütünün karşısındayız. PKK,PYD ,DEAŞ ve FETÖ bizim için aynı tehlikeyi ifade ediyor. 239 şehidimize Allah’tan rahmet yakınlarına sabır dilerim. Ayrıca bu  kalkışmada yaralanıp gazi olan 2000 den fazla gazimize de Allah’tan acil şifalar dilerim.

MİTİNGE NE KADAR KATILIM OLDU
AA'nın geçtiği habere göre Yenikapı Miting Alanı'nda düzenlenen "Demokrasi ve Şehitler Mitingi"ne yaklaşık 5 milyon kişinin katıldığı bildirildi. Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, polis helikopteriyle havadan yapılan metrekareye düşen kişi sayısı analiziyle, "Demokrasi ve Şehitler Mitingi"ne katılım ölçümü yapıldı. Yenikapı Miting Alanı, şehir merkezi ara sokaklar ve Kennedy Caddesi'nin Eminönü ve Zeytinburnu istikametlerinde yapılan ölçümlerde, katılımcı sayısının yaklaşık 5 milyon olduğu belirlendi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KONUŞTU
Yenikapı'daki mitingde son olarak kürsüye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çıktı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Yenikapı Mitingi'nde konuşuyor

BAŞBAKAN KONUŞMASINDA NAZIM HİKMET VE AHMED ARİF ŞİİRİ OKUDU
19:55 Genelkurmay Başkanı Akar'ın ardından Başbakan Binali Yıldırım ve TBMM Başkanı İsmail Kahraman konuşmalarını yaptı. Yıldırım, konuşmasında Nazım Hikmet, Ahmet Arif, Ahmed Cevad ve Necip Fazıl'dan şiirler okudu. Yıldırım, "15 Temmuz gecesi milletimize zehir eden terör örgütü lideri FETÖ Türkiye’ye gelecek hesabını verecektir." dedi.

İşte Başbakan Yıldırım'ın Yenikapı'daki konuşması
ORGENERAL AKAR SÜRPRİZİ
19.30 Mitingde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşmasının ardından bir süpriz yaşandı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar kürsüye çıktı. Akar  konuşurken kalabalık sık sık en büyük asker bizim asker  sloganları attı. Akarda sık sık sağ olun dedi.

KILIÇDAROĞLU 12 MADDE AÇIKLADI
19.15 MHP lideri Devlet Bahçeli'nin ardından bu kez CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kürsüye çıktı. CHP lideri Kılıçdaroğlu konuşmasında 12 madde açıkladı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Yenikapı konuşması
18:50 Kürsüye ilk olarak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli çıktı. Bahçeli, alandan büyük alkış aldı. Bahçeli, "Bahtiyarım çünkü Türkiyemizin şahlanışını gururla izliyorum. Mutluyum çünkü millet burada, irade burada, inanç burada. Bükülmez bilek, eğilmez baş, yenilmez milli kudret burada, bu meydandadır." dedi. MHP lideri konuşmasında Fetullah Gülen'e çok sert tepki gösterdi.
Mitinge katılanlar ise Gülen'i yuhaladı. Bahçeli, "Zalimler, hainler, emperyalizmin maşaları, bu defa Türk askeri kılığına girdiler, milletin silahını yine millete çevirdiler, milletin imkanlarını kullanarak yine millete öldürücü darbe vurmak istediler. Alim ve hoca görünümlü bir terörist, sığındığı Pensilvanya'dan getirdiği beddua seanslarıyla, nefret söylemleriyle, öfke nöbetleriyle cinayet örgütüne Türkiye'ye 'vur' emri verdi. İblis'e ruhunu satan bu vaiz, Müslüman görünümlü bu Voyvoda, ihanetle, Türk ve Türkiye düşmanlığıyla doruğa çıktı, fitne ve münafıklıkta rekor kırdı. Haçlı emellerinin taşıyıcılığını yapan FETÖ, Türkiye'nin kalbine nişan aldı" dedi.
18:41: Darbe gecesi Boğaziçi köprüsünde darbecilerin kurşunlarıyla gazi olan bir vatandaş sahnede yaşananları anlatıyor: Onların tankları, tüfekleri vardı. Bizim imanımız vardı. Tankların üzerine yürümeye devam ettik. Bizim üzerimize açılan ateşte o hain kurşunlardan nasibimizi aldık. Arkadaşlarımız bizi hastaneye götürmek için can siperane mücadele ettiler. Öyle ki bindirildiğim aracın kurşunlandığını hatırlıyorum. Yanımda bacağıma tampon yapan bir arkadaşımın sözlerini hiç unutmuyorum. 'Kardeşim, sen vuruldun. Allah şehitlik nasip ederse hakkım helal olsun. Fakat ben kalıyorum. Bu ablukayı kırmalıyız'... Allah tüm milletimizden razı olsun" O gece yeni Çanakkale'ydi, yeni bir İstiklal mücadelesiydi...
18:30 Şehitler için Kuran okunmaya başlandı. Kuran tilavetinin ardından Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez kürsüye çıktı.  Görmez, şehitler için dua etti.
18:13 Şehitler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu, ardından İstiklal Marşı okundu
17:50 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan eşi Emine Erdoğan ile birlikte sahnede vatandaşları selamladı.
17:40 Başbakan Binali Yıldırım eşi ile birlikte sahneden mitinge katılan vatandaşları selamladı.
BAHÇELİ VE KILIÇDAROĞLU SAHNEDE
17: 35:Miting alanında önce MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu sahneye çıktı, vatandaşları selamladı.
17.11: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, saat 17.10'da helikopterle Yenikapı miting alanına geldi. Mitingin başlamasına dakikalar kala eşi Emine Erdoğan’la miting alanına gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, alana inmeden önce bir süre havadan kalabalığı izledi. Erdoğan’ı taşıyan helikopter bir süre kalabalık üzerinde tur attıktan sonra miting alanına iniş yaptı. Alana inen Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan’la beraber kalabalığı selamladı.
AKAR VE GÜL DE MİTİNG ALANINA GELDİ
17.04: 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Yenikapı'daki miting alanına geldi. Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu da alanda.
BAŞBAKAN'IN HELİKOPTERİNE SİKORSKY EŞLİK ETTİ
16.56: Başbakan Binali Yıldırım, helikopterle Yenikapı'ya geldi. Yıldırım'ın helikopterine Sikorsky tipi askeri helikopter eşlik etti.

Kaynak: İstanbul Times Haber Ajansı (İTHA)
   

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35