banner29

Yatırımı Dövize Değil Üretime Yapmalıyız

Radyo Başakşehir’de her çarşamba canlı yayınlanan Murat Çiçek ile Gündem programına konuk olan MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan, Türkiye ekonomisini değerlendirdi.

Yatırımı Dövize Değil Üretime Yapmalıyız
  Döviz konusunda çağrıda bulunan Kaan, “Döviz yerine üretimin olduğu alanlara yatırım yaparsak refah seviyemiz artar” dedi.

Murat Çiçek ile Gündem programında bu hafta ekonomi konuşuldu. Radyo Başakşehir canlı yayınnda Çiçek’in konukları MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan ve Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi Korkmaz Karaca oldu. MÜSİAD Başkanı Kaan, tedbirlerle yeni normal sürecine geçilen 1 Haziran’dan itibaren Türkiye’nin her bölgesindeki üreticileri ziyaret ettiğini söyledi. Üreticilerin durumlarını yerinde gördüğünü söyleyen MÜSİAD Başkanı, gözlemlerini Radyo Başakşehir’de aktardı.

“Üretici pandemide tam kapasite çalıştı”

Gelişmiş ülkelerin koronavirüs pandemi sürecinde pozisyon kaybettiğini söyleyen Kaan, Türkiye’nin de içinde bulunduğu gelişmekte olan ülkelerin ise bu süreçte yükselişe geçtiğini ifade etti. Türkiye’nin bu dönemde savrulmadığını, üretime devam ettiğini dile getiren MÜSİAD Başkanı, 1 Haziran’dan itibaren Anadolu’da görüştüğü üretici ve çalışanlardan dinlediklerini canlı yayında aktardı. Üreticilerin yüzde 80’inin bu süreçte tam kapasite çalıştıkları için kısa çalışma ödeneğini gönüllü olarak almadıklarını ifade eden Kaan, “Hizmet sektörü daha mağdur, biz zaten üretiyoruz, ihracatta sıkıntı çeksek de mücadele ediyoruz.” dediklerini aktardı. Üreticilerin bu duruşunun milli sermaye için mücadele olduğunu söyledi.

“Dövize değil üretime yatırım yapın”

Son günlerde döviz ve altındaki yükselişi de değerlendiren MÜSİAD Başkanı Kaan, döviz yerine Türk Lirası kullanmanın vatanseverlik olduğunu söyleyerek bir çağrıda bulundu. “Yabancı parayı ne için alıyoruz? Uzun vadeli vaat senedi olarak. Bu bir vatanseverlik değil. Dövize yatıracağımız parayı üretimde değerlendirmeliyiz. Tavsiyem, vatandaşlarımızın yatırım aracı olarak dövizden mutlaka çıkmaları. Böylelikle Türkiye’nin kalkınması, istihdamın artması ve vatandaşlarımızın kalkınması daha kolay mümkün olacaktır.” dedi.

“Ekonomiye saldırılar doğum sancısı”

Murat Çiçek’in ikinci konuğu Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi Korkmaz Karaca’ydı. Karaca, 2001’de Kemal Derviş yönetimindeki ekonomiye 1 milyar dolar için 16 kanun dayatıldığını hatırlattı. O günlerden sınırlarını aşan, Doğu Akdeniz’de, Libya’da ve Suriye’de haklarını arayan bir Türkiye haline gelindiğini söyledi. Koronavirüs sürecinde de devletin gücünü gösterdiğini, esnafa, üreticiye destek olduğunu ifade etti. Türkiye’nin ekonomik altyapısıyla koronavirüs sürecinde sağlık hizmetlerini aksatmadığını ifade eden Karaca, Türkiye’nin dövizdeki dalgalanma sürecini de atlatacağını dile getirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35