banner29

Yasalar zenginlere işlemiyor

Bu kadar da olmaz dedirten olay Başakşehir ilçe girşinde bulunan Başak Petrol'ün yanı başında inşaatına başlanan petrol istasyonu sahipleri tarafından yapılıyoır... Yüksek gerilim hattı,köprünün altında veya 5015 sayılı EPDK yasasına aykırı olarak işlem yapılması hiç kimsenin umrunda değil...

Yasalar zenginlere işlemiyor
Yasalar fakire tam uygulanıyor zengine ise nasıl istediği gibi uygulanıyor

Altınhan İnşaat’ın sahibi olduğu arsada Petrol Ofisinin yanı başında EPDK.nın şarlarına aykırı olarak bir bakanın OSB.yönetiminden rica ederek akaryakıt istasyonu için onay aldığı ve ilgili firmanın inşaat işine başladığı bu günlerde Başakşehir’in gündeminden düşmüyor.
 
Başakşehir Times Haber Merkezi / Özel Haber
 
Bir çok yasayı delip geçen petrol istasyonu sahibini hangi bakan koruyor ?
 
İkitelli ve Başakşehir’in şu an en çok konuşulan konusu petrol’ün inşaat izni almasına yardım eden bakan’ın kim olduğu gündemden düşmüyor. Diğer bir iddia da adı geçen bakanın oğlu’ nun da bu petrol istasyonuna ortak olduğudur.
 
İstanbul Times Gazetesi ve İstanbul Times Haber Ajansı (İTHA)’nın yaptığı detaylı araştırmalarda belge üzerinde bakan ve yakın ailesi ile alakalı hiçbir belge olmamasına karşın toplumdaki algı burada akaryakıt istasyonuna izin alabilmek için bakan düzeyinde bir desteğin olması gerektiği tartışma götürmediğidir.
 
Zenginlere kanun ve yasa işlemiyor. EPDK.nın 5015 sayılı kanunu kişiye nasıl uydurulduğunun örneği burada bariz bir şekilde ortaya çıkıyor…
 
Başak Petrol İdari Müdürü Alpaslan Zengin haksızlığa isyan ediyor 
 
Başak Petrol idari müdürü Alparslan Zengin Gazetemize yaptığı açıklamamada şunları söyledi “ 5015 sayılı EPDK kanunu çok açık bir şekilde aynı güzergahta olan petrol istasyonları arasında en az 1 Km.lik yasak getirdiği halde yanı başımızda belediye,ve sanayi bakanlığını devre dışı eden yatırımcı firma 1996 yılında imar planlarında yeşil alan olan bir yer daha sonra planlara sosyal tesis olarak işleniyor.
 
Şehircilik ve Çevre Bakanlığı her nedense bütün zorlama haklarını kullanarak 644 sayılı KHK. İle 2 H maddesi kapsamındaki olur ile buraya akaryakıt istasyonu yapılacağı kararını veriyor.
 
Burada metro hattı geçiyor,akaryakıt istasyonu yüksek gelirim hattının altında,her gün on binlerce aracın üzerinde geçtiği bir köprünün yanı başında böyle bir projeye izin verilmesini makul karşılamak mümkün değil.
 
Bu bölgede petrol istasyonu olmazsa ve Bakan’ın buraya hizmet için bir istasyon kazandırmak için çaba harcadığına belki inanacağız ama yanı başında bizim istasyonumuz var iken ve 5015 sayılı EPDK.nın açık hükmü varken bu hükmün akıl almaz hüllelerle delinmek için akla hayale gelmeyen işlerin içine girilmesi bizi üzüyor diyen Alpaslan Zengin İstanbul İdare mahkemesinde işlemin iptali için dava açtıklarını ve Türk yargısına güvendiklerini ifade ederek güçlü bağlantısı olmayan hiç kimsenin yapamayacağı işin burada yapılıyor olmasına yargının müsaade etmeyeceğine olan inancımız tamdır dedi.
 
CHP Başakşehir İlçe Başkanı Özgür Karabat’ınise şunları söyledi
 
Bahse konu yerde yapılan Akaryakıt istasyonu için bir bakanlığın özel bir çaba sarf ettiğini görmek bize biraz manalı geliyor. Burada akaryakıt istasyonu yapılması için İOSB yönetiminin bu işi çok istediğini sanmıyorum.
 
Biz deki bilgilere göre OSB.lerin bağlı olduğu Teknoloji Ve Sanayi Bakanlığından görüş istediğini buna karşın bakanlığın gönderdiği cevapta risk almamak için siz ne yağacağınızı bilirsiniz diyerek üstü kapalı olarak onay verebilirsiniz dediği biliyor diyen Karabat kimseyi suçlamak istemem ama bu arsa dar gelirli birisin elinde olsaydı bırakan petrol istasyonu kurmaya bir çivi dahi çaktırmazlardı diyerek AKP.hükümetinin nelere izin verdiğinin burada belirgin bir şekilde kendisini gösterdiğini ifade ederek yapılmak istenen işlemin içlerine sinmediğini söyleyerek rakip firma tarafından açılan dava için yargının en doğru ve iyi kararı vereceğine inandığını söyledi.
 
İstanbul Times Gazetesi işin peşini bırakmayacak
 
Garip halkın evine bir metre ek inşaat yapması halinde onlarca devlet kurumunu karşısına dikilirken zenginler minareyi çalarken kılıfını uydurduğu için hiçbir kamu kurum ve kuruluşu zengin ve varlıklı kişilere engel çıkarmayı düşünmez.
 
Enver Altınhan ve ortaklarına soruyoruz ; 
 
Soru 1: EPDK’nın 5015 sayılı yasasında aynı güzergahta yer alan petrol 
              istasyonları arasında 
en az 1 km.lik mesafe olacak egelini hangi hülle şile 
              aştınız ?
Soru 2: Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 644 Sayılı KHK.ile size nasıl izin verebiliyor ?
 
Soru 3 :Arkanızda güçlü bir bürokrasi olmasaydı buraya petrol istasyonu    
             yapabilir miydiniz ?
 
Soru 4: İnşaatınızı kanunlara uydurmuş olabilirsiniz ancak yaptığınız işin etik ve 
             hakkaniyet ö
lçülerine uygun olduğunu düşünüyor musunuz ?
 
Soru 5: Siz yatırımınızı yapıp çalışmaya başladıktan sonrabir başkanı sizinle başak
             petrol 
arasında olan kısa mesafe kadar bir yerde petrol istasyonu yapsa 
             tepkiniz ne olur ?
 
Bu sorularımıza cevap verdikten sonra diğer sorularımızı sormaya devam edeceğiz.
 

Kaynak :İstanbul Times Haber Ajansı (İTHA)
  

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan Yıldırımay
Hasan Yıldırımay - 9 yıl Önce

bu medya ne kadar büyütüyor olayları bu kadar olmaz !

Hasan bey bizim yazdıklarımız olayın % 1 i bile değil. Başakşehir girşişinde yapılacak olan perıo istasyonunun yapımı niye durdu www.basaksehirtimes.com da okuyun lütfen...

SIRADAKİ HABER

banner34