banner32

Türkiye’de bir ilk, Kurbanlıklar cepte

Başakşehirli vatandaşlar akıllı telefonlardaki barkod uygulaması ile satın alacakları kurbanlıklar hakkındaki bilgilere anında ulaşabiliyor. Başakşehir Belediyesi’nin Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek kurban alanlarında uygulamaya koyduğu akıllı teknoloji ile vatandaşlar kurbanlıkların yaşı, hayvan sahibi, ırkı gibi bilgilere resimleri ile birlikte erişebiliyor. Akıllı teknoloji Bahçeşehir ve Başakşehir kurban satış ve kesim alanlarında uygulamaya başladı.

Türkiye’de bir ilk, Kurbanlıklar cepte
 Başakşehir’in kurbanlıkları çok akıllı

 

Başakşehir Belediyesi’nin Bahçeşehir ve Başakşehir kurban satış ve kesim alanlarında kurduğu akıllı teknoloji, mobil uygulama üzerinden kurbanlıkların kulak küpeleri ile ilişkili olarak resimleriyle birlikte kayıt altına alınmasını kapsıyor.

Başakşehir Times Haber Merkezi

Alınan kayıtların IOS ve android uygulama üzerinden vatandaşın erişimine açılıyor. Bu sayede vatandaşların satın alacakları kurbanlıklar ile ilgili kafalarında ki soru işaretleri de ortadan kalkıyor.

 

Başakşehir kurban satış ve kesim alanlarına giren hayvanlar önceden Sağlık İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından kontrollerinde geçiriliyor, kesime uygunluğu tespit ediliyor. Hayvanın kurban edilmesinde herhangi bir sakınca görülmemesi durumunda bu bilgiler barkot uygulaması yöntemiyle kayıt altına alınıyor. Vatandaşlar akıllı telefonlarından kurbanlıkların kulaklarındaki barkodu okutarak hayvanın bilgilerine ulaşabilecekleri gibi çadırlara asılan barkod numaralarını alana yerleştirilen dijital ekranlara girerek de ulaşabiliyorlar.

 

Mobil uygulama üzerinden kurban ve kurban kesimi sonrası bilgilendirme de yapılacak.

 

Zamandan tasarruf sağlanıyor

 

Kurbanlık hayvan almaya gelen vatandaşlar satın alacakları kurbanlıklar hakkında akıllı telefonlarındaki barkod uygulaması yöntemiyle satın alacakları kurbanlıklar hakkında her türlü bilgiyi kolaylıkla elde edebiliyor.  Bu yöntemle vatandaşların akıllarındaki soru işaretleri de ortadan kaldırılması amaçlanıyor. Türkiye’de ilk kez uygulanan teknolojik açıdan kolaylık sağlayan bu yöntem hem satıcı hem alıcı açısından zamandan tasarruf sağlıyor.


Kurbanlıklar barkod sistemi ile kontrol altına alınıyor

 

Günümüzün bilgi teknolojilerini kurban alanına entegre etmek istediklerini belirten Başakşehir Belediyesi Veteriner Hekimi Serdar Bilen dijital uygulamayı anlattı “Yıllar süren kurban alanındaki Başakşehir Belediyesi’nin çıtayı bir kademe daha yukarı çektiği bir uygulamasıdır. Günümüzün bilgi teknolojilerini kurban alanına entegre etmek istedik. Sistem akıllı cihazlarda çalışan bir sistemdir. Bu Türkiye’de bir ilktir. Biz alana giriş yapan tüm hayvanları tek tek kurban için uygun olup olmadığını kontrol ediyoruz.  Hayvanların pasaportlarını, sağlık durumlarını kontrol ediyoruz. Bizim kontrolümüzden geçmeyen hayvanlar satışa sunulmuyor. Kurbana uygun ise bunu kayda geçiriyoruz. Önceki senelerde vatandaşlar kurbanlık ile ilgili tereddüde düşerse bize başvuruyordu, biz onları bilgilendiriyorduk. Biz bu kayıt işleminde kâğıt işlemini de ortadan kaldırdık. Bu bilgileri uygulamamız sayesinde sisteme giriyoruz. IOS ve android uygulama üzerinden bizim işlemiş olduğumuz bilgilere kolaylıkla ulaşabiliyorlar. Dolayısı ile kurbanlıkla ilgili bilgileri bize sormadan da kulaklarındaki barkodu okutmak ya da alandaki ekranlara numarayı girmek suretiyle kısa sürede kendileri de edinebiliyorlar.”

 

Barkodun hayvanın tüm bilgileri ile birlikte pasaportuna bağlı olduğunu belirten Bilen, “Sistem alıcılar kadar satıcılar tarafından da beğeniliyor. Çünkü kurbanlıklarını gönül rahatlığı ile satabiliyorlar. Müşterilerine göğüslerini gere gere hayvanlarını sunmuş oluyor vatandaşlar da gönül rahatlığı ile ibadetlerini yapmış oluyor” şeklinde konuştu.


‘Hem satıcı hem de vatandaşın işine yarıyor’


Kemal Daşdemir: “Mobil uygulamaya çok sıcak bakıyoruz. Başakşehir Belediyesi’nin bu uygulaması ile artık vatandaşlar satın alacakları hayvanların yaşını, kapak atıp atmadığını, kurbana uygun olup olmadığını öğrenebiliyorlar. Vatandaşların kafalarındaki soru işaretleri de ortadan kalkıyor. Vatandaşı ikna etmek için biz dil döküyorduk. Hayvan seçmekten anlamayanlar için çok büyük bir hizmet.”

 

Harun Köylü: “Çorum’dan geliyorum. Bu Başakşehir’e üçüncü gelişim. Başakşehir’in kurban alanından çok çok memnunum. Barkod sistemi çok iyi bir sistem. Kurbanlıklarla ilgili tüm bilgiler bu sistem içerisinde bulunuyor.  Alıcı içinde satıcı içinde çok iyi bir sistem.”

 

Ömer Mavi: “Başakşehir’e ilk defa geliyorum. Belediyemizden Allah (c.c) razı olsun, tesisten çok memnunuz. Barkod sistemi çok iyi bizim için.  Alıcı aldanmıyor bu sayede. Önceleri yaşı tutmayan hayvanları başka illerde satıyorduk. Yaş sormuyorlardı. Bu uygulama ile artık alıcıların içi rahat edecek.”

 

Seydi Yağmur: “Başakşehir’e ilk defa geliyorum. 125 baş hayvanımız var. Başakşehir’in kurban alanından çok memnunuz. Temiz, belediye ekipleri de çok yardımcı oluyor.”

 

Orhan Yıldız: “Ağrıdan geliyorum. Pek çok vatandaşımızın doğru kurban seçimi ile ilgili bilgisi yok. Belediyenin bu sistemi hem bizim hem de vatandaşın işine yarayan bir sistem. Hayvanın kapak açıp açmadığını, kusuru olup olmadığını vatandaş cep telefonlarından anında öğrenebiliyor. Başakşehir Belediyesi teknolojik olarak her şey düşünülmüş. Temiz bir yer.”

İstanbul Times Haber Ajansı(İTHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34