banner25

Suriyeli Çocuklar için 70 bin oyuncak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden Boğaziçi Yönetim A.Ş. tarafından Suriyeli çocuklar için toplanan 70 bin oyuncak, Başakşehir’de düzenlenen törenle Suriye’ye gönderildi. Kampanyayı, Türk Kızılay’ı da destekliyor.

Suriyeli Çocuklar için 70 bin oyuncak
Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın da katıldığı “Suriyeli Çocuklar İçin Sizden De Bir Oyuncak” kampanyası uğurlama töreni Boğaziçi Yönetim A.Ş Genel Müdürlük Binası Bahçesi’nde düzenlendi. Törene; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Ak Parti 3. Bölge Milletvekili Harun Karaca, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kaynak Geliştirme ve İştirakler Daire Başkanı Cemal Özdemir, Kızılay Genel Müdürü Dr. Mehmet Güllüoğlu, Boğaziçi Yönetim A.Ş Genel Müdürü İlhan Aydın Kartal ve çok sayıda davetli katıldı.
 
‘Kendisi küçük, anlamı büyük bir kampanya’
 
Kampanya kapsamında toplanan 70 bin oyuncağın uğurlama töreninde konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, “Kendisi küçük anlamı büyük bir kampanya. Biz acınızı paylaşıyoruz diyen bir kampanya. Savaşın getirdiği büyük travmalara merhem olmaya çalışan biricik bir ülke Türkiye. Suriye yanı başımızda büyük acılar yaşayan bir ülke. Bu bölgeye yardım anlamında ülke olarak kendimizi yalnız hissediyoruz.” dedi.
 
Suriye’deki çocuklara yönelik yaşanan acıların sayısal verilerini de açıklayan Bakan İslam, Bakanlık tarafından başlatılacak yeni kampanyayı anlattı: “10 binin üzerinde Suriyeli çocuk çatışmalarda hayatını kaybetti. Bu yıl çeşitli ülkelere sığınan Suriyeli çocuk sayısı 1.300 bin civarında. 10 binin üzerindeki çocuk ise refakatçisi olmayarak sınırları geçmiştir. Biz hem çocuklara hem yetişkinlere yardım etmeye çalışıyoruz. Suriye asıllı iş adamları ile birlikte yeni bir çalışma başlatıyoruz. İlk etapta refakatsiz 500 çocuğun barınmasını sağlamaya çalışacağız. Türkiye’de refakatsiz Suriyeli çocuk kalmasın istiyoruz.”
 
‘Sevgimizin Suriye’ye köprü olmasını istiyoruz’
 
Gönderilen oyuncaklar sayesinde sevgimizin Suriye’ye köprü olmasını istiyoruz, diyerek konuşmasına başlayan Ak Parti 3. Bölge Milletvekili Harun Karaca: “ Buradan gönderdiğimiz oyuncaklar onların dertlerine deva olmayacak ama oradaki çocuklar Türkiye’deki kardeşlerinin yanlarında olduğunu bilecek. Dünya’nın her yerinden göç almışız, biz burada kardeşçe dostça yaşamak zorundayız.” dedi.
 
Kampanya ile duyarlılığı artırmak istedik diyen Boğaziçi Yönetim A.Ş Genel Müdürü İlhan Aydın Kartal, "Kampanya için sitelerimizdeki vatandaşlarımız çok duyarlı davrandı. Bizlerde bu işe insanların daha duyarlı olması için kampanyayı düzenledik.” dedi.
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kaynak Geliştirme ve İştirakler Daire Başkanı Cemal Özdemir ise yaptığı konuşmada, Boğaziçi Konut A.Ş’nin Üniversitelerde site yönetimi ile ilgili bölüm kurulması için çalışıldığı bilgisini paylaştı.
 
Kızılay Yetkilisi İsmail Hakkı Turunç, ‘Türk toplumu olarak dünya üzerinde ne kadar sıkıntı varsa Kızılay ve devletimizin diğer kurumlarıyla yer alıyoruz. İslam coğrafyasının yardım beklentisi hep Türkiye’den’ dedi.
 
70 bin oyuncak toplandı
 
“Suriyeli Çocuklar İçin Sizden De Bir Oyuncak” kampanyası uğurlama töreninde Boğaziçi Yönetim A.Ş Hizmet Binası bahçe çitlerine ‘Sadece Çocuklar Alabilir’ sloganıyla asılan 500 minik oyuncak ilçe çocukları tarafından alındı.
 
“Suriyeli Çocuklar İçin Sizden De Bir Oyuncak” kampanyası için İstanbul’da 81 site sakini katkıda bulundu.  İçinde bisikletlerden akülü arabalara minik çalışma masalarından okul çantalarına kadar oyuncakların yer aldığı koliler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Ak Parti 3. Bölge Milletvekili Harun Karaca, Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın katılımıyla sembolik olarak Tır’a yüklenerek Başakşehir’den Gaziantep’e yolcu edildi. Kampanya kapsamında toplanan 70.000 oyuncak Gaziantep Kızılay Genel Müdürlüğüne teslim edilecek. Oradan da Türkiye’deki Suriye Kamplarında ki çocuklara dağıtılacak. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35