banner29

Sıra dışı yazarla ‘Dünden Bugüne Şimdi

Yer altı edebiyatının güçlü kalemi Bülent Akyürek Başakşehir Söyleşilerinde hayranlarıyla buluştu.

Sıra dışı yazarla ‘Dünden Bugüne Şimdi
 Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde gerçekleşen söyleşiye Başakşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Haluk Dikbaş, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Basri Akdemir ve Başakşehililer katıldı. Bülent Akyürek söyleşide sıra dışı yaklaşımıyla modern zamanları eleştirirdi, son kitabı ‘Felsefeden acil çıkış’ kitabını anlattı.

Yılgın Türkler, Seviyordum Söyleyemedim, İçinizdeki Öküze Oha Deyin, Öğle Namazına Nasıl Kalkılır? Gibi kitapları ile gönüllerde taht kuran aykırı yazar söyleşiye; Başakşehir’le kurulduğu andan itibaren bağının olduğunu, ilçede dostları olduğu içinde ayrı bir önemi olduğunu belirterek başladı. Akyürek, söyleşilere hastalığından dolayı ara vermek zorunda kaldığını açıklayarak, bu dönemde yazmış olduğu ‘Felsefe’den acil çıkış’ kitabını anlattı, “İçinizdeki öküze oha deyin, kitabı modern, bencil yüzyıla karşı bir cevap olarak görevini yerine getirdi. Macera bitmiyor, modern zamanlara kafa yoran bir yazar olarak konu bitmiyor. Güzel konuşma, ikna etme sanatı kitapları sıkça çıkmaya başladığı dönemde de Güzel susma sanatı kitabını çıkarttık. Güzel konuşmak şivesiz konuşmak değildirin altını çizdik. Güzel konuşmaktan kastımız hakikati konuşmaktır, hakikati konuşamıyorsak bile en azından doğruyu konuşmak gerekiyor.”dedi.

 

‘Hastalığımın nimetlerinden faydalandım’


Sosyal medyayı da eleştiren yazar, “Yazar olmaya büyük bir merak var. Herkesin her akşam sosyal medyadan yazdığı bir sloganı oluyor. Hayatımı temize çekme anlamında hastalığımın nimetlerinden faydalandım.  Bu dönemde ‘Felsefeden acil çıkış’ kitabını yazdım. Kitap sayfaları boş 128 sayfadan oluşuyor. Çok ilgi gördü, 6. Baskısında durdurdum. Bizim gibi ülkelerde felsefe artık bir sistem haline gelmiştir. Felsefe bir Truva atıdır. Bunun tehlikeli bir alan olduğunu anlatmak istedim. Gazali’den sonra aklı selim birileri çıkmadı. Bende bu alanda bir şey diyemedim, o yüzden boş sayfaları olan bir kitap yazdım. Hikmetten mahrum bırakılmış felsefeden geriye ne kaldığını anlatmak için yazılmış bir kitaptır bu.”

 

‘Batı felsefesi bize şüpheciliği, huzursuzluğu öğretti’


Sayfalar dolusu metni olup üstünde konuşulmayan kitaplar vardır, diyen Akyürek, “Hiçbir şey yazmayan ama üstünde saatlerce konuşabileceğimiz bir kitapla karşı karşıyayız. Bu kitap felsefe öğrencilerinin ilgisini çok ilgisini çekti. Antik Yunan Felsefesi’nin taş üstünde oturmuş erkeklerin birbiriyle yaptığı dedikodu olduğunu kitabın arkasına yazdım. Batı felsefesinin çıkış noktası da budur. Batı felsefesinin bize öğrettiği tamami ile bir huzursuzluk, mutsuzluk ve şüpheciliktir. 5 vakit namazını kılan bir çocuk ikinci derste, felsefe dersinde şüphecilikle karşılaşıyor. Bunların ayrıştırılması, üzerinde kafa yorulması gerektiğine dikkat çekmek istedim. Kafası çalışan yazan çizenlerin, sanatçıların sabah uyanınca vatan kurtarmak gibi bir derdi oldu. Bu da bizim çilemizdir. Doğduğumuz günden beri vatan kurtarmak için uyanıyoruz.”

 

‘Her sabah vatan kurtarmak için uyanıyoruz’


TV’nin tehlikelerine de dikkat çeken Akyürek, sözlerini şöyle sürdürdü, “Sanatçı sabahtan akşama kadar kılıç sallayan kişi değildir, onun başka görevleri de vardır. Kişisel gelişimin insanımıza verdiği zarar çok büyük oldu. Daha kalıcı işler yapmamız lazım. Felsefenin ehlileştirilmesi için bir çığlık atmak istedim. Siz her sabah vatan kurtarmak için uyanıyorsunuz ama televizyon sizi her akşam dizi ve yarışmalara götürüyor.”

 

Boş bir kitap sayfasında bir ağacın hayat hikayesi var, onun hikayesinden daha kıymetli bir cümle yazamayacaksak yazmamalıyız, diyen Akyürek: “Kitapta, sosyal medyada herkes filozof kesildi. Kimse kimseyi dinlemiyor, bu alanda bir yazar ne diyebilire işaret etmek istedik. Kitabın çıkış asamasın da, eşimiz dostumuz hayatını riske etme, dediler. Ama ben, beni biliyorlar, dedim. Benim diğer kitaplarımda da dağıtım aşamasında kocaman bir sektörü karşıma aldım, o kitaplar da kolay çıkmadı.”dedi.

 

Başakşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Haluk Dikbaş, Akyürek’e katılımından dolayı teşekkür ederek, gecenin anısına çiçek takdim etti. Yazar Akyürek, söyleşi sonunda kitaplarını da imzaladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34