banner25

Sinan Canan 'Kimsenin bilemeyeceği şeyler'i anlattı

Akademisyen-Yazar Doç. Dr. Sinan Canan Başakşehir Belediyesi’nin düzenlediği söyleşi programına katıldı.

Sinan Canan 'Kimsenin bilemeyeceği şeyler'i anlattı
Doç. Dr. Sinan Canan, söyleşide araştırma ve gözlemlerini aktardığı son kitabı ‘Kimsenin bilemeyeceği şeyler’ üzerinden evren, insan ve varoluş eksenli bir sohbet gerçekleştirdi. 
 
‘İslam dünyası dünyevi bilgiden uzaktır’

Başakşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Basri Akdemir’in de katıldığı söyleşiye Başakşehirliler yoğun ilgi gösterdi. Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde gerçekleşen programda Doç. Dr. Sinan Canan, “Kur’an-ı Kerimde beş bilinmez olarak zikredilen Lokman Suresi’nde kıyametin ne zaman kopacağı, yağmurun ne zaman yağacağı gibi şeylerin bilgisinin Allah (c.c) katında olacağı şeklinde bir ifade ver. Allah’ın kelamı ile bilim adamlarının çeliştiğini görünce bu beni araştırmaya itti. Evrim bir doktrin olarak öğretilmiştir. Dinimizin temeli okumaktır. Okuduğumuzdan ne anlıyoruz? Hangi inancın içinde doğmuş olursanız olun, o inanç sizi başka bir şey yapmıyorsa çokta bir inanca sahip olmanın bir anlamı yok. Bu inancın bize faydası olmalı. Allah’ın ipi diye belirtilen Kur’an-ı Kerim ve sünnete sarılmalıyız. Kitabımızda bilmeye ve ilme yönelik pek çok ayet vardır.  İslam dünyası günümüzde dünyevi bilgiden uzaktır. Bugün hala dünya bilgisi ile ilgili bir şeyler yapmak birincil işimiz değildir. Bilmek soru sormamız bile hoş karşılanmayabiliyor. Düşünmenin yöntemi olan felsefeyi sevmiyoruz. Aliya İzzetbegoviç, Kur’an emirlerini ikiye indirebiliriz, diyor. Bunlar; Allah’a iman ve Salih amel işlemek, diyor. İbadetleri hakkı ile yapmak temel görevlerimizden biridir. Salih amel ise dünyaya bakarak O’nu anlamaya çalışmaktır. Fakat İslam aleminde böyle bir yaklaşım göremiyoruz” dedi.
 
‘Kuran’da din ve ilim ayrılmamıştır’

Bilim, teknoloji, gelişimi batının eline bıraktığımızı, sorumluk hissetmediğimizi belirten Doç. Dr. Sinan Canan, sözlerine şöyle devam etti “ Kuran’da bir şey bilmek isteyenlerin çevrelerine, doğaya bakmaları gerektiği söylenmiştir. Kuran’da din ve ilim ayrılmamıştır. Beytül Hikme çok büyük bir yer, Newton’un optik ve hareket fiziğinden tutun, Galileo’nun anatomi çalışmalarına kadar hepsinin temelleri Beytül Hikme döneminde atılmıştır. Hepimizin bir altınçağ hayali var. Birçoğumuz Osmanlıyı, birçoğumuz Peygamber efendimizin zamanını özlüyor ama ben temelleri Beytül Hikme dönemini özleyene rastlamadım. İslam tarihinin tepe noktası olan dönemi özlemiyoruz, çünkü bundan haberimiz yok. Bu elimizden kaçtığı için Batı ilimde bizleri geride bıraktı. Batı dünyaya hükmediyor, biz yok olmakta olan dünyada yaşamak zorunda kalıyoruz. Kaybettiğimiz şey Beytül Hikme dönemi gibi bir dünya yaşanacakken yaşayamıyoruz.”
 
Katılımcıların sorularını da yanıtlayan Sinan Canan, “ Modern dünyayı kuran insanların büyük çoğunluğu ateisttir. Evrendeki incelikleri gören bunca ilim adamı sizce neden ateist? Bu insanların büyük çoğunluğu içinden doğmuş oldukları dini kültüre karşı çıkıyor. Kuran’da ‘yeryüzünde dolaşın yaratılışın nasıl olduğuna bakın’ diyor. 300-400 yıldır biyoloji kitabı yazamadık. Yaratılışın sırırını anlamak için dünyayı dolaşan tek adam Darwin’dir. 5 yıl geziyor, binlerce hayvan örneği topluyor. İngiltere’ye dönünce 30 yıl bulguları üzerinde çalışıyor. İnancı ile gördükleri arasında çelişkiye düşüyor, Hıristiyanlık birbirine düşüyor. Batı dünyasında şu an Darwin ile ilgili sorun gözükmüyor ama biz Müslümanlar Darwin’i sevmiyoruz. Kuran insanın yaratılışını anlamak için doğaya bakmamızı istiyor, ama biz bunu yapmıyoruz. Herkesin bunu merak edip araştırması gerekir” dedi.
 
Başakşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Basri Akdemir, Sinan Canan’a katılımlarından dolayı teşekkür ederek çiçek takdim etti.
  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34