banner25

Şehitlerin izinde birlik ve beraberlik

Başakşehir Belediyesi Kültür Sanat Söyleşi programına katılan Prof. Dr. Mustafa Karataş birlik ve beraberliğin önemini, bir arada yaşamanın güzelliğini İslam tarihinden örneklerle anlattı.

Şehitlerin izinde birlik ve beraberlik
 Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde düzenlenen söyleşi programına dualarla başlayan Prof. Dr. Mustafa Karataş şunları kaydetti, “Zor zamanlarımızda birlik beraberlik anca aklımıza geliyor. 15 Temmuz’u gördük. Bu elim olayda beğenmediğimiz gençler şehit oldu, beğenmediğimiz komşularımız günlerce vatan nöbeti bekledi. Şunu anladık; kusurlu diyoruz ama o da vatan evladıymış. Dışardan görüp beğenmediğimiz insanlar arasında da çok samimi, sağlam vatanını seven insanlar var. Çünkü bizim mayamız sağlam. Tüm dünya Müslümanları Türkiye’ye umut bağlıyor, bir şeyler bekliyor. Osmanlıdan beri bu böyledir. Türkler her zaman İslam Coğrafyasının umudu olmuştur.”

 

‘Ünsiyet olmazsa birlik beraberlik olmaz’


Prof. Dr. Karataş, birlik ve beraberlik için insanın öncelikle kendini tanıması gerektiğine vurgu yaptı “İnsanlık Allah (c.c) katında en büyük mertebedir. İnsan unutan varlık, demektir. Unutmak bazen nimettir, bazen de rahmettir. Bazı acıları her an hatırlıyor olsak yaşayamayız. Tövbe ederiz, gözyaşı dökeriz. Üç gün sonra işlerimiz düzelince tövbemizi hemen unuturuz. Unutandan, uyuyandan kalem kaldırılır, günah yazılmaz. İnsan anlaşan da varlıktır, bir göz göze gelmekle severiz, göz göze gelmekle kavga edebiliriz. Anlaşmadan sevgi ve muhabbet doğar. Bizim de birlik ve beraberlik konunun merkezinde ünsiyet olmalıdır. İnsanlar çabuk dostluk kurabilirse birlik beraberlik olur. Ünsiyetin de korunması gerekiyor. Söz söylemek sihir gibidir, o nedenle güzel söz söylemek gerekir. Cennete girmenin yollarından birisi ağzına sahip olmaktır. Diğeri de davranışlarımızdır. Müslümanlar kardeştir. Biz insanlara üç gözle bakarız. Birincisi; insan olma gözüyle bakarız, onun bir hakkı vardır. İnsansa karşılıklı bir hakkımız vardır. O kişi komşumuzsa iki hakkı vardır. O kişi akrabamızsa üç hakkı vardır. İnsanlara bu nedenle haklarını vermek zorundayız. Tüm müminler kardeştir. Müminler birbirlerinin dertleriyle dertlenmek zorundadır. Onlar bir binanın tuğlaları gibi olmalıdır. Müminler tek vücut olmak zorundadır.”

 

‘Önyargılar bu millete çok zaman kaybettirdi’


Prof. Dr. Karataş, kişilerin aralarını açan noktaları ise şu cümlelerle aktardı, “Birbirimize lakaplar kullanmamalıyız, genellemeler, önyargılar yapmamalıyız. Kötülüğünü görmediğiniz herkesi iyi kabul etmek zorundayız. Önyargılarımızdan dolayı Müslüman’ı Müslüman’a kırdırdılar. Önyargılardan dolayı başörtülü kızlarımız üniversitelere giremedi. Önyargılar bu millete çok zaman kaybettirdi. Terörün dini, partisi olmaz. Ne adına olursa olsun kimsenin özeline girmemeliyiz. Gıybet etmemeliyiz. Kişinin kusurunu yüzüne karşı söylemeliyiz. Gıybet edilen yerde susulmaz, durulmaz. Gıybet edilen meclislere melek gelmez, maneviyat gelmez. Orası pis bir ortamdır, uzaklaşmak lazım. Kişilerin aralarını açan, birlik beraberlikten uzaklaştıran şey, kibir ve hasettir. Kibir başkasını küçük görmek vardır. İnsana kibir yakışmaz. Müslüman Müslüman’ı kıskanmayacak. Müslüman Müslüman’ın başarısından mutlu olmalıdır. Millet olarak çok şikayet eden bir milletiz. Kendi kusurları ile uğraşmalıdır, insan. Tüm bu günahların iki tane panzehiri vardır. Bunlar ikram ve selamdır.  Hediyeleşmede ve ikramda ülkemizin üstüne yoktur ama selamlaşmada çok eksiğiz. Tanıdıklarımıza selam veriyoruz ama tanımadıklarımıza selam vermiyoruz. Tanıdık, tanımadık herkesle selamlaşmak zorundayız.”

 

Selamlaşmanın dinimizde çok önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Karataş, kimlerin kimlere selam vereceğini ise sıraladı, “Az olan grup çok olan gruba selam verecek. Tek kişi cemaate selam verecek. Bir yere giren içeridekilere, yokuş aşağı inen yukarı çıkana selam verecek. Eli boş olan eli dolu olana selam verecek. Bineğin üzerindeki yayaya, küçük büyüğe selam vermelidir. Selamlaşmadığın tanımadığın kişiye öfkelenmen de çabuk olur ama kişiyi tanıyorsan bir selamlaşman varsa daha toleranslı olabilirsin.”

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35