banner25

Postmodern darbe Tiyatro sahnesinde

Postmodern darbe olarak nitelendirilen 28 Şubat sürecinin insan ve toplum yaşamında ortaya koyduğu travmayı anlatan ‘Bir Şubat Evi’ isimli tiyatro oyunu Başakşehir’de sahnelendi.

Postmodern darbe Tiyatro sahnesinde
Başakşehir Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlik Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde izleyicisi ile buluştu. Başakşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Haluk Dikbaş, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Basri Akdemir’in ev sahipliğini yaptığı Tiyatro oyununu Başakşehirliler ilgiyle izledi.

‘Belgesel bir tiyatro’

Tiyatro oyuncusu Ufuk Tuncer, gösterim öncesi yaptığı açıklamada, “Oyun herhangi bir Şubat evini konu alan bir oyun. Bir ailenin üzerinden bu dönemini ele alıyor. Bu oyun bir belgesel tiyatrodur. Turne tiyatrosuyuz, ülkenin çeşitli şehirlerinde bu oyunu oynadık. Bu dönemi darbe olarak nitelendirenler ve hala bunu sindirememiş bir kesim var. Aykırı bir tepki de almıyoruz. Biz kimseyi kırmadan bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. İnsanlar tiyatro oyununda başörtülü insanları görmeye alışık olmadıkları için bu durumu yadırgayanlar olabiliyor. Başörtülü olup tiyatro yapmak isteyenler oyundan dolayı hevesleniyorlar. Başakşehir’de bu sahnede geçen sene oynamıştık. İmam Hatip Lisesi’nin sahnesinde oynamak ayrı bir keyif. İmam Hatip Lisesi’nde okuyan ve oyunumuzu izleyen öğrenciler çok etkileniyorlar.”dedi.

Genç oyuncu Nur Kaya ise, “Biz bu dönemleri yaşamadık. Bu oyuna hazırlanırken okudukça, araştırdıkça bu dönemi anlamaya, hissetmeye başladık. Bizim açık olmamız bir özgürlükse, diğer bir kişinin başını örtmesi, inancını yaşaması onun özgürlüğüdür.”dedi.

’28 Şubat unutulmaması gereken bir süreçtir’

Türk toplum hayatında ciddi kırılganlıkların yaşandığı 28 Şubat sürecini örnek bir aile üzerinden izleyicilere aktaran ‘Bir Şubat Evi’, istanbul Oyun Dükkanı Tiyatro Topluluğu tarafından sahnelendi. Yakup Er'in yazdığı ve yönettiği oyunda, Kazım Kuloğlu, Cem Burçak, Nur Kaya, Vahap Halat, Sema Yılmaz, Eda İnalcık, Ufuk Tuncer ve Ferhat Kanat rol aldı.

Kara mizah tarzındaki oyun izleyicilerin beğenisini kazandı. Alkışlarla son bulan gecenin sonunda Başakşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Haluk Dikbaş oyunculara teşekkür ederek, çiçek takdim etti. Başkan Yardımcısı Dikbaş, kendisinin ve eşinin 28 Şubat mağdurlarından olduğunu belirterek, “28 Şubat unutulmaması gereken, tarihimizde kara bir leke olarak kalacak bir süreçti. Bu oyunu sergileyen tüm oyuncularımıza o dönemlerde büyük acılar yaşamış mazlumlar adına teşekkür ediyorum” dedi. 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34