banner32

Onurkent'ten onurlu davranış

Dev Holdinglerin bile önemsemediği bir zamanda kıt imkanları ile yüzlerce apartman görevlisine iş güvenliği ve iş eğitimi üzerine bilgi vererek başarılı olanlara CHP İlçe başkanı Kazım Özeren ve CHP Başakşehir belediye başkan adayı Mali Müşavir Özgür Karabat ın da katıldığı sertifika dağıtım töreni olukça renkli geçti.

Onurkent'ten onurlu davranış
Onurkent Dernek başkanı Duran Bozkurt sertifika dağıtım töreninde bir konuşma yaptı.  İşte o konuşma,


Sn. Başkanım, Sn. Meclis Üyelerimiz, Sn. 2. Etap site yönetim krl.başkanımız,

Derneğimizin çok değerli üyeleri,

Onurkentimizin güzel insanları,

Değerli komşularımız,

Çok kıymetli emekçi kardeşlerimiz,

Hepinizi saygıyla sevgiyle selamlıyorum. Hoş geldiniz şeref verdiniz.

Bugün burada bulunma sebebimiz; çocuklarımızı, evimizi, çevremizi, bir ölçüde sağlığımızı ve güvenliğimizi emanet ettiğimiz apartman görevlisi olan değerli emekçi kardeşlerimizin almış oldukları iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine ait katılım sertifikalarını kendilerine taktim etmek.

Başakşehir Times Haber Merkezi

Bu anlamlı günde bizleri yalnız bırakmayan üyelerimize, dostlarımıza, siyasi parti mensuplarımıza, mahallemizi temsil eden meclis üyelerimize, 2. Etap site yönetim krl. başkanımıza,derneğimiz adına teşekkür etmek istiyorum. 

Değerli dostlarım, saygıdeğer emekçi kardeşlerim,

OnurkentEğt. Kül. Dyn. Der. Hepimizin derneğidir.  Tüm Onurkentlilerin, tüm Başakşehirlilerin Tüm Başakşehire sahip çıkanların derneğidir.

Onurkent derneği ismine ve burada yaşayan komşularımıza yakışır şekilde bir çok etkinlik yapmış, birçok projeye imza atmıştır..

·        Çocuklarımıza hitap eden ve büyüklerimize hitap eden eğitici, öğretici, düşündürücü ve sorgulayıcı içerikte tiyatro oyunları getirmiştir.

·         Ülkemizin yakın tarihinde yaşanan toplumsal olaylara ait belgeselleri izleterek üyelerimizin tarihsel olaylara duyarlı olması ve bilgi sahibi olması sağlanmıştır.

·         Ülkemizdeki eğitim sistemi ile ilgili, sağlık sorunları ile ilgili, ülkemizdeki yargı sistemi ile ilgili konunun uzmanı olan ileri gelen kişiler konuşmacı olarak çağrılmış bilgilendirici, paylaşımcı, sorgulayıcı ve öğretici nitelikte paneller düzenlenmiştir.

·         Dünya genelinde yaşanan olaylara duyarsız kalınmamış Filistin halkına yapılan zulme sessiz kalan ülkeleri protesto etmek amacıyla Onurkentte yürüyüş ve basın açıklaması yapılmıştır.

·         Başakşehir mahallesinin ve Onurkentin sorunları ilgili kurumlara iletilmiş, yürüyüşlerle, basın açıklamaları ile ve imza kampanyaları ile bu sorunlarımıza destek ve çözüm aranmıştır.

1-    N. Erbakan cad. yanmayan lambaları, kırık olan ve uzun zamandır yenilenmeyen aydınlatma direkleri,

2-    Onurkentte hızla seyreden çocuklarımızın sevdiklerimizin can güvenliğini tehdit eden harfiyat kamyonları,

3-      Sık sık kesilen elektrik ve su…

4-      Otobüs seferlerindeki düzensizlik ve otobüs duraklarının yetersizliği,

5-      Onurkent te yapılan plan tadilatlarıile kişi başına düşen Oksijen miktarının ve yeşil alanların hızla tükenmesi,

6-      İstiklal caddesinin isminin N. Erbakan Cad. olarak değiştirilirken hızla artan konut sayısına ve hızla artan araç trafiğine rağmen 3 şeritli yolun 2 şeritli hale getirilmesi.

Tüm bunları gündeme taşıdık. Bu benzeri etkinliklerimize sizlerin de desteği ile devam edeceğiz.

Biz, Dernek olarak eğitime çok önem veriyoruz.

Başakşehirmah. Yaşayan komşularımızın çocukları km. lerce uzaktaki okullara gitmesin diye mahallemizde okul yapılsın istedik ve bir imza kampanyası düzenledik.

Mahallemizin en önemli eksikliği Modern ve çağdaş bilime uygun eğitim verebilecek bir Anadolu lisesidir.

Mahallemizde yeteri kadar ilk okulumuz orta okulumuz bulunmaktadır. Meslek lisemiz, ticaret lisemiz bulunmaktadır.

Mahallemizde bir çok ilimizden daha fazla sayıda imam hatip okullarımızda bulunmaktadır. Ama gerçek anlamda ihtiyacımız olan bir Anadolu lisemiz yoktur.

Yeni açılan Öğrenciden armağan A.L. İhtiyaçlarımızı karşılayamamaktadır.

Tabelası değiştirilen ama öğrenim kalitesi ve ekipmanları aynı kalan Başakşehir A.L. de bulunduğu bölgedeki komşularımıza zorlukla cevap verebilmektedir.

Bu amaçla geçen sene imza kampanyası düzenledik ve 2501 imza toplayarak MEB ‘e, İstanbul il MEB’e ve Başakşehir ilçe MEB’e ayrı ayrı gönderdik. Ayrıca Valiliğe, kaymakamlığa ve Başakşehir belediyesine de imzalarımızı ve talebimizi ilettik.

Bir tarafta kısa zamanda  bitirilenhemde 6 – 7 adet A.L. yaptırılabilecek kadar paralar harcanarak yapılan Türkiyenin en büyük İ.H.A.L. Diğer tarafta üzerinden 1.5 yıl geçmiş olmasına rağmen hala yeri bile netleştirilemeyen 2501 kişinin Başakşehir mahalle sakinlerinin istediği Modern bir Anadolu Lisesi.

Geçen hafta yayınlanan bir yerel gazetede ilçe milli eğitim müdürümüzün bir demecini okudum. Onurkent’ekiptaş desteği ile İ.H.A.L. yaptırılacağını söylüyor.

Buradan Sn. İlçe Milli Eğt. Md. sesleniyorum.

Biz İ.H.L. karşı değiliz. Bizim mahallemizde ihtiyaçtan fazla İ.H.okulları var.

Biz bilim ,fen ve matematik ağırlıklı dünya standartalarına uygun Başakşehirimize, Onurkentimize yakışan bir Anadolu Lisesi istiyoruz.

Bu işin takipçisi olamaya devam edeceğiz.  Gerekirse 2501 yerine bu defa 25.000 imza toplayacağız, gerekirse eğitim için geleceğimiz için, çocuklarımız için sosyal medyada, ulusal basında ve gerekirse sokalar da okulun talebimizi yineleyeceğiz. Sizlerin de desteği ile inşallah mahallemize Onurkentimize Anadolu Lisemizi yaptıracağız.

Değerli Onurkentliler,

Derneğimiz sosyal sorumluluk bilinci üst düzeyde olan üyelerden oluşmaktadır
. Son yaptığımız eğitim projesi de bunun bir örneğidir. Hepinizin bildiği gibi 6331 sayılı İSG kanunu ve ilgili yönetmeliklerine göre tüm çalışanların “ Temel İ.S.G. eğitimi “ almaları yasal bir zorunluluktur.

Bu zorunlu eğitimi,Onurkentimizin emektar apt. görevlisi olan siz değerli kardeşlerimize sosyal sorumluluk projesi kapsamında verdik. Sizlerde sabırla ve dikkatle eğitimi alıp, sınavdan başarı ile ayrılarak belge almaya hak kazandınız.

Amacımız farkındalık yaratmak ve belki de muhtemel bir iş kazası ile muhtemel bir can kaybının yada ciddi bir yaralanmanın önüne geçmektir.


İSG üzerinde ciddi olarak durulması gereken çok önemli bir konudur.

Gün geçmiyor ki yeni bir kaza haberi almayalım. Maalesef her gün gazetelerde, TV lerdebir çok üzücü haberle karşılaşıyoruz.

Daha 1 gün önce Torunlar GYO tarafından M. Köydeki eski Ali Samiyen stadının bulunduğu yerde yaptırılan inşaatta bir kaza meydana geldi 32. Kattan düşen asansörde bulunan 10 işçi kardeşimiz hayatını kaybetti. Ne için ? Kim için ?

Yasak olmasına rağmen yük asansörü ile insan, insan taşıyan asansörle yük taşınması, asansörlerin periyodik bakımlarının düzenli yapılıp takip edilmesi, iş kaybını düşünmeden, asansör duracak, iş gecikecek kaygısı olmadan, para kaybetme kaygısı olmadan kurallara ve talimatlara uygun çalışılması halinde bu ve benzeri olayların önüne geçmek mümkün. 

İSG yeteri kadar önem verilse, çıkartılan kanunlar uygulamada titizlikle takip edilse, insan hayatının her şeyden daha değerli olduğu sadece sözlerde kalmayıp gerçekte de uygulanabilir hale gelse, bu kardeşlerimiz ve daha öncesinde kaybettiklerimiz şimdi aramızda olacaktı.

Bir başka çarpıcı ayrıntı daha var. Kazanın meydana geldiği aynı inşaatta Nisan ayında halat kopması sonucu 19 yaşında genç bir ünv. Öğr. Kardeşimizi kaybettik. Yine aynı inşaatta mayıs ve ağustos aylarında 2 defa yangın çıktı. Tüm bunlar sanki tedbirsizliğin, felaketin habercisiydi. Ama maalesef sonucu değiştirecek önlemler alınmadı.ve  inşaatta çalışma devam etti.

Birilerinin çok para kazanması için, birilerinin ölmesine göz yumanlarda en az onlar kadar suçludur.

Tüm bu yaşananlar ne bir tesadüf, ne bir alın yazısıdır. Yaşananların tamamı tedbirsizlik ve ihmalden kaynaklanmaktadır. Eğitim eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Görevli kişilerin işlerini kurallara ve talimatlara uygun olarak yapmamasından kaynaklanmaktadır.

Tıpkı daha önce yaşanan olaylarda olduğu gibi…..

Geçen hafta Avcılarda damperini kapatmadan seyreden sürücünün üst geçide çarparak 1 kişinin ölmesi olayında olduğu gibi, Mayıs ayında Soma maden ocağında alarm veren cihazları kapatarak sorun yok raporu verenlerin 301 cana mal olduğu kazadaki gibi….

Aynı soma maden ocağının yanı başındaki diğer ocakta bir işçi kardeşimizde geçtiğimiz günlerde kaybettik. Tüm bunlar tesadüf mü … Tabiki de değil.

Değerli emekçi kardeşlerim, değerli onurkentliler,

Farkında olalım  Fark yaratalım.


ÇSGB verilerine göre ülkemizde her gün ort. 237 iş kazası meydana geliyor. Bu kazlarda 5 kişi yaşamını yitiriyor ve 6 kişi iş göremez hale geliyor. Kayıt dışı verilerle bu sayının çok daha fazla olabileceği öngörülüyor.

Sizler aldığınız eğitim sonrasında inşallah

Yaşananların farkında olacaksınız. Çalışırken  fark yaratacaksınız.


Her ne iş yaparsak yapalım. Ne kadar o işi iyi biliyor olursak olalım. Her zaman bıkmadan usanmadan tekrar tekrar kontrollerimizi yaparak, gerekli önlemleri alarak, talimatlara ve kurallara uygun olarak işimizi yapalım.

Hepimizin amacı

Sabahleyin sağlıklı ve güvenli bir şekilde çıktığımız evimize,bizi bekleyen çocuklarımıza, eşimize ve tüm sevdikerimize akşamleyin sağlıklı ve güvenli bir şekilde dönebilmek olmalıdır.

Elektrikçinin işini Elektrikçiye, Tesisatçının işini Tesisatçıya bırakmalıyız.

T
emizlik yaparken, kaygan zemin levhası koymayı unutmamalıyız.

Temizlik yaparken, çöpleri toplarken hijyen kurallarına uymayı ihmal etmemeliyiz.

Çim biçem makinasını, tornavidayı amacı dışında kullanmamalıyız.

Tüm ekipmanları kurallara ve talimatlara uygun olarak kullanmalıyız.

Yüksekte merdivenle çalışırken, yerden paket kaldırırken, çöpleri taşırken nelere dikkat etmemiz gerektiğini asla unutmamalıyız.

Unutmayın,

Önlemek Ödemekten daha ucuz ve daha insancıldır.

Birazdan sizlere verilecek olan eğitim sertifikaları ile ilgili sizlere bilgi vereyim.

6331 sayılı kanun gereği eğitim belgelerinin 3 yılda bir yenilenmesi gerekmektedir.

Bu belgelerin diğer istenen belgelerle birlikte apartman yönetimince iş müfettişlerine gösterilmek üzere dosyada saklanması gerekir.

Bir kaza halinde, uzun süreli çalışmama halinde ya da iş değişikliği halinde bu eğitimin yenilenmesi gerekir.

OnurkentEğt. Kül. Day. Der. Hepimizin her türlü ortak talepleri için ortak sorunlarımız için bir buluşma noktasıdır. Derneğimiz hepimize açıktır. Bundan sonra yapacağımız etkinliklerimizde sizleri de haberdar etmek sizleri aramızda görmek isteriz.

Hepinize duyarlılık gösterip İSG eğitimine katıldığınız için bugün burada olduğunuz için teşekkür ediyorum.

Her nerede olursanız olun

Sağlıkla ve Güvende kalın.
 
Onurkent Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı
Duran Bozkurt

YORUM EKLE
YORUMLAR
Duran Bozkurt
Duran Bozkurt - 7 yıl Önce

Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Değerli basın emekçisi Hüseyin Çetiner'e duyarlılığı ve toplumsal haberlere olan ilgisi ve tarafsız tutumu için ayrıca teşekkür ederim.

Şemseddin Işık
Şemseddin Işık - 7 yıl Önce

Onurkent Derneği hakikaten önemli bir işi başardı. Duyarlılık gösterip en fazla önem vermemiz gereken bir konuyu gündemine alıp, kapıcılarımıza eğitim verdi. Artık daha bilinçli, daha bilgili kapıcılarımız var. Onurkent derneğine bu güzel çalışmaları için teşekkür ederim.

Esat Bodur
Esat Bodur - 7 yıl Önce

Yıllardır Başakşehir'de oturuyorum. Onurkent derneği gibi faydalı ve güzel işler yapan bir STK daha görmedim. Mevcut STK lar hep kalıplaşmış işlerle uğraşıyor. Helal olsun. Emeğinize sağlık.

Bekir Karlı
Bekir Karlı - 7 yıl Önce

Eğitime katılan birisi olarak söylüyorum. İlk defa bize değer verildiğini, önemsendiğimizi hissettik. Her şey çok güzeldi. Bilgiler çok faydalıydı. Herkese teşekkür. İnşallah böyle çalışmalar hep olur.

SIRADAKİ HABER

banner34