banner32

Ömer Bin Hattab, Başakşehir’de sahnelendi

İslam Halifelerinden Hz. Ömer’in hayatını konu alan Ömer Bin Hattab tiyatro oyunu Başakşehir’de sahnelendi.

Ömer Bin Hattab, Başakşehir’de sahnelendi
Türkiye ve Romanya’dan çocukları bir araya getiren Coderdojo kod kampı Demo günü ile tamamlandı.
 
Bilgi ve iletişim teknolojileri ile tanışmak, bilgisayar programlamaya başlamak isteyen çocuk ve gençlere destek olmak amacıyla Başakşehir Living Lab,  Genç Hayat Vakfı, CoderDojo Türkiye ortaklığı ve Avrupa Birliği Erasmus+ hibe programı desteği ile hayata geçirilen kod kampı 5 gün sürdü. Kod Kampı projesine, CoderDojo Romanya ve CoderDojo Türkiye’den 12-15 yaş arasında başlangıç düzeyindeki 24 çocuk ve genç katıldı. Katılımcılar, birlikte ekipler oluşturarak, bir hackathon formatında, şehirde yaşam ve akıllı şehirler temasında projeler geliştirdi.
 
‘CoderDojo, 63’den fazla ülkede bulunuyor’

Eğlenceli ve yaratıcı programlama kampının kapanışı Demo günü ile sona erdi. “Demo Günü”ne İrlanda'dan CoderDojo İletişim ve Etkinlik Yöneticisi Peter O’Shea katıldı. Peter O’Shea yaptığı konuşmada CoderDojo’nun gelişimini anlattı, “CoderDojo, gönüllüler tarafından yürütülen 17 yaşına kadar gençlerin katıldığı bir programlama atölyesidir. Onlara hem bilgisayar programlamayı hem de yeni dostluklar kurmalarına yardımcı oluyoruz. CoderDojo, 63’den fazla ülkede bulunuyor. 870’den fazla da Dojo var. Çocuklar için en geniş bilgisayar programı geliştirme ağının içerisindesiniz. Pek çok CoderDojo dünyasında kullanılan diller var ve devamlı öğreniyoruz. Biz bu programa katılanlara öğrendikleri programlara göre dijital yaka iğneleri veriyoruz. 18 Haziran’da Davlin’de gerçekleşecek olan Coolest Projects yarışmasına kayıt yaptırmanızı tavsiye ediyorum. Bu yarışmada Türkiye’den katılımcıları da görmek istiyoruz.”
 
Kapanış programında çocuklar hazırladıkları projeleri sundu. Etkinlikte ayrıca programlama kampına katılan çocukların yanı sıra, iki senedir CoderDojo Türkiye’ye katılan tüm çocukların projelerini, kurguladıkları oyunları veya uygulamaları sunuldu.
 
Program sonunda etkinliğe katılan öğrencilere sertifikaları verildi.
  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35