banner25

‘’Öğrencilerimiz bizim geleceğimizdir’’

Hüseyin Çetiner’in hazırlayıp sunduğu gündem programına konuk oldu. Başakşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Yılmaz eğitime dair gündem sorularını cevapladı.

‘’Öğrencilerimiz bizim geleceğimizdir’’
 Başakşehir ilçe Milli Eğitim Müdürlüğüne yeni atanan Yılmaz, yeni eğitim öğretim döneminde yapacakları projelere dikkat çekerek, velilerin daha aktif roller üstelemeleri gerektiği noktasına değindi.
 
Atanmanız ve projelerinizden bahsedebilir misiniz neler yapmayı hedefliyorsunuz?
 
  Yaklaşık iki aydır burada göreve başlamış oldum oda dönem sonuna denk geldiği için pek bir şey yapamadık. Asıl hedeflerimiz ve projelerimizi önümüzdeki eğitim öğretim dönemi için yaptık. Bunu için okul dönüşümlerini gerçekleştirdik. Yeni okul türlerinin açılması için gerekli kurumlara yazıların yazılması gerekiyordu yazıları yazdık ve onaylanması bekliyoruz. Başakşehir 3 kısımdan oluşuyor, Bahçeşehir, Etaplar ve orta bölge olarak bilenen Altınşehir,Bayramtepe ve Güvercintepe biz öncelikle orta bölgeye önem veriyoruz.O bölgede okul ve öğretmen ihtiyacı çok daha fazla bundan dolayı orayla olan ilgimiz daha çok.Sevindirici olan başka bir durum ise il içi ve il dışı öğretmen değişiminden dolayı giden öğret6men arkadaşımızdan çok yeni öğretmenler geldi.yeni öğretim yılında fazla öğretmen sıkıntısı çekmeyeceğiz bunu rahatlıkla söyleyebilirim.

İstanbul Times / Gökhan Karakurt - Söyleyişi / Hüseyin Çetiner 
 
Başakşehirde öğretmen ve öğrenci sayısı ne durumda?
 Yaklaşık 2500 öğretmenimiz ve 63 bin devlet okullarında 10 bin özel okullarda olmak üzere toplam 73 bin öğrencimiz var.
 
Son dönemlerde özellikle orta bölgelerde ve okulların genelinde yaygınlaşan uyuşturucuyla ilgili çalışmalarınız olacak mı?
 Öncelikli olarak biz bu olayın fazla abartılmamasını istiyoruz. Yeni okulların açılmasıyla sınıf mevcutları azalıyor ve yeni öğretmenlerin atanmasıyla öğrencilerleler daha çok ilgilenilecek. Velilere daha çok ulaşma imkânımız olacak ve öyle umut ediyorum ki artık böyle haberler medyada yer almayacak.
 
Başakşehir 2008 yılında ilçe oldu İstanbul’un 39 ilçesi içerisinde eğitimde başarı sıralaması olarak ne durumda?
 Eğitim başarı olarak Başakşehir İstanbul da sekizinci sırada iyi bir yerdeyiz umut ediyorum bundan sonra daha iyi olacak. Bir şey daha eklemek istiyorum başarı denin ilk akla kişinin akademik başarısı geliyor bizim için aynı durum söz konusu değil. Bizim içinse öğrencilerimizin hayatta başarılı olup ayaklarının üzerinde durmasıdır. Öğrencilerin çeşitli alanlarda başarı olabilir bunu bizim gün yüzüne çıkarmamız gerekir. Her okula bir Konferans salonu ve birde kütüphane sloganımız var. Bunu aktif bir şeklide kullanıp eğitimi akademiden ibaret görmüyoruz.
 
Okullar hayat olsun projesi kapsamında Başakşehirde çalışmalar var mı veya olacak mı?
 Böyle bir projemiz var ve devam etmektedir. Sivil toplum kuruluşlarımızla bu konuyla ilgili toplantılar yaptık talepleri oldu ve bizde bütün taleplerini olumlu bir şekilde cevaplandırdık. İsteyen yaz döneminde okullarımız açık olduğu sürece veya okul döneminde hafta sonları, hafta içi öğrencilerin okullarda olmadığı zaman okulları rahatlıkla kullanabilirler.
 
Başakşehirde engellilere yönelik eğitim veren bir okul var mı?
Şuanda onla ilgili Şamlar ilköğretim okulunun bir kısmı özel eğitim okulu olarak birinci ve ikinci kademe olarak hizmet veriyor. Birde bunun üçüncü kademesi oda Boğazköy Hoşdere bölgesinde zihni küçük çocuklara yönelik eğitim veren ilkokulumuz vardı onu kapattık öğrencileri çeşitli okullara dağıttık. O okulun yerine önümüzdeki yıl orası özel eğitimin üçüncü kademesi yani lise olarak hizmet verecek. Bununla yetinmeceğiz çünkü orası biraz gözden ırak bir yer. Daha merkezde Kayaşehir bölgesinde örnek bir proje olsun diye birinci, ikinci ve üçüncü kademeyi bir arada toplamak istiyoruz. Bu projelerimizi gerçekleştirmek için bu bölgelerin Kentsel dönüşüm kapsamına girmesini bekliyoruz.
 
Güvercintepe, Kayaşehir, Şahinpete buralarda öğrencilerin sosyal faaliyet yapacağı çok kısıtlı alanlar var bunla ilgili herhangi bir çalışmanız var mı?
Kentsel dönüşüm projesinin neticelenmesini bekliyoruz. Yeni okulların yapılması bizim için çok önemli okullar yapıldıktan sonra öğrencileri daha çok sosyal yaşama yönelik teşvik edebiliriz. Yeni eğitim dönemine iyi bir şekilde hazırlanıyoruz bu konuda velilerimizin desteğini de bekliyoruz okulla sürekli irtibat halinde olsunlar.
 
  
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34