banner32

Öğrenciler, Bilge Kral'ı anlatmak için yarıştı

Başakşehir İlim yayma Cemiyeti, Başakşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Başakşehir Belediyesi’nin katkılarıyla büyük devlet adamı Aliya Izzetbegoviç anısına ‘Aliya Izzetbegoviç Hitabet Yarışması’ düzenledi.

Öğrenciler, Bilge Kral'ı anlatmak için yarıştı
 Başakşehir ilçe okulları arasında düzenlenen yarışmanın finali ve ödül töreni Ak Parti İstanbul Milletvekili Abdullah Başçı, Başakşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Haluk Dikbaş, Başakşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Yılmaz, Başakşehir İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Abdullah Yasir Şahin, Başakşehir Müftüsü Remzi Pehlivan, okul öğrenci ve öğretmenlerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

 

2015 yılında Milli Şairimiz M. Akif Ersoy bu senede Bosna’nın ölümsüz lideri ‘Aliya Izzetbegoviç anısına gerçekleştirilen yarışmanın final ve ödül töreni Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezinde düzenlendi.

 

‘Vatanı emanet ettiğimiz gençlerimize yönetimi de emanet edebiliriz’


Programda konuşan Ak Parti İstanbul Milletvekili Abdullah Başçı, “Bosna’da yaşanan büyük katliamları modern geçinen Avrupa ve Batı kayıtsız bir şekilde izledi. O katliamlara göz yumdu. Yalnız Bosna’da mı? Azerbaycan’da, Filistin’de, Mısır’da bunu yaptı. Irak’ta Suriye’de de bunu yapmaya devam ediyor. Şunun bilinmesi gerekiyor. Çağlardır devam eden bu mücadelede batı artık güçlü bir şekilde gelen Türkiye’nin ayak seslerini duyduğu için korkuyor. Tüm dünyadaki mazlumlar yönünü Türkiye’ye çevirmiştir.  Hamdolsun ki bu gençlerimizi gördükten sonra bazı kesimlerin neden korktuklarını daha iyi anlamaya başladık. Bizim gençlerimiz şimdiye kadar değişik kamplara bölündüler sağcıdır, solcudur dediler. Binlerce gencimiz toprağa girdi, şehit oldu. Daha sonra da değişik yollarla beyinlerini yıkadılar. Şimdi gerçekten güçlü bir gençlik yetişiyor.  İnanıyorum ki bu gençlerin içerisinden büyük liderler çıkacak. 18 yaşındaki çocuğa nasıl güveneceksiniz, diyorlar. Biz yirmi yaşına gelince erkeklerimizi askere gönderiyorsak, vatanı onlara emanet ediyorsak, yönetimi de onlara emanet edebiliriz. Bize genç taze beyinler lazım. Güçlü Türkiye kurmak için hep beraber bu gençlerle birlikte devam edeceğiz. Çağdaş, modern bir ülke istiyoruz. Geçmişte yaşanılanlara bir sünger çekerek önümüze bakarak devam ediyoruz. Bu ülkede artık ihtilaller olamayacak, darbeler olmayacak. Biz gençlerimize güveniyoruz. Bir kez daha sevgili hocalarıma, öğretmenlerime, velilerimize, öğrencilerimize sevgilerimi sunuyorum. Başarılar diliyoruz.”

 

‘Akif’te, Aliya’da Batı Medeniyetinin, gerçek yüzünü bizlere tanıtmıştır’


Programda bir selamlama konuşması gerçekleştiren Başakşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Yılmaz, “Yarışmamız ikinci yılına girdi. İki yılda iki bilge adamı konuştuk. İlk yılımızda M. Akif Ersoy’u bu sene de Aliya’yı anlatıyoruz. Bu iki liderin çok ortak yönü var. Akif’te, Aliya’da Batı Medeniyetinin, Avrupa Medeniyetinin gerçek yüzünü bizlere tanıtmıştır. Yıllarca bizlere hem kendi tarihimiz hem de dünya tarihi yanlış anlatıldı. 1992’de Bosna’da Sırplar tarafından soykırım uygulandığında Aliya şunları söyler, ‘Ben Avrupa’ya giderken başım dik gitmiyorum. Çünkü biz onların çocuklarını öldürmedik. Biz onların kutsal mekânlarına zarar vermedik. Ama onlar bizim mabetlerimize saldırdı, çocuklarımızı öldürdüler. Tüm bunları ise batı medeniyeti adına yaptılar’. Yıllarca ders kitaplarımızda batıyı hep maskeli bir şekilde, medeni diye anlattılar. Ancak gelinen noktaya baktığımızda Irak’ta demokrasi diye bombalar yağdırıldı, Mısır’da darbecilerle kol kola girildi. Suriye’de yüzbinlerce insanın katline seyirci kalındı. Siz değerli gençlerimiz bu hakikatleri bilerek kendinizi yetiştirmelisiniz. Sizin bu olumsuzluklara rağmen dünya da söz sahibi olmak için çalışmalısınız.”

Başakşehir İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Abdullah Yasir Şahin ise konuşmasında Aliya Izzetbegoviç’in hayatını anlattı.

 

258 öğrenci Aliya Izzetbegoviç’i anlatmak için yarıştı


Protokol konuşmalarının ardından yarışmanın finaline geçildi. 18 ilçe okulundan 258 öğrencinin Aliya Izzetbegoviç’i anlatmak için ter döktüğü yarışmada finale 7 öğrenci katıldı. Jüri üyelerinin önünde büyük lideri mısralarla anlatmaya çalışan finalistlerden dereceye girenlere ise ödüllerini Ak Parti İstanbul Milletvekili Abdullah Başçı, Başakşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Haluk Dikbaş, Başakşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Yılmaz, Başakşehir İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Abdullah Yasir Şahin takdim etti.

 

Dereceye giren öğrencilere; Bosna gezisi, madalya, plaket ve çeşitli hediyeler verildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35