banner25

Ne olacak bu Gölet’in hali ?

Başakşehir Times Gazetesi, Bahçeşehir’e değer katan Gölet bölgesinin % 5 imar’a açılacak olmasını irdeledi. Bahçeşehir sakinleri,Sivil Toplum Kuruluşları, ve CHP meclis üyelerinin çekinceleri nedir ? Başakşehir Belediye başkanı Mevlüt Uysal bu çekincelere ne yanıt veriyor okurlarımızın dikkatine sunuyoruz.

Ne olacak bu Gölet’in hali ?
Bahçeşehir halkı Gölet’e seyirci kalmıyor

BADER’in öncülüğünde yapılan “Bahçeşehir ve Gölet’in Dünü, Bugünü ve Yarını” başlıklı toplantıda, 6 Mart tarihinde Belediye Meclisi’nde tartışmalı oylama sonucu kabul edilen Gölet Rekreasyon alanının, hasılat paylaşımı yöntemiyle satışının tüm detayları konunun uzmanlarınca değerlendirildi. Bahçeşehir halkının yoğun ilgi gösterdiği buluşmada, konuşmacı olarak konut sektörünün duayenlerinden Oğuz Soydan’ da ağırlandı. 

Başakşehir Times Haber Merkezi / Özel Haber / Cengaver Korkusuz

Basın ve STK Temsilcileri davet edilmedi

Başakşehir Belediyesi, bilindiği üzere Gölet projesiyle ilgili bir tanıtım toplantısı yaptı. Toplantıda bizzat Mevlüt Uysal tarafından, proje anlatıldı. Ancak toplantıya iddia edildiği gibi, Bahçeşehir’de bulunan sivil toplum örgütleri, kanaat önderleri, yerel basın davet edilmemişti.

Bu toplantıda davet edilmeyenler arasında BADER ve Oğuz Soydan da vardı. Toplantıda Mevlüt Uysal tarafından, katılımcılara  Oğuz Soydan’ın ve BADER’in projeye olumlu yaklaştıkları aktarıldı.

Oğuz Soydan BADER’de gerçekleşen buluşmada, Mevlüt Uysal tarafından bizzat dile getirilen,  “projeden haberi var, olumlu yaklaştı”  iddiasının kamuoyunu yanıltmaya yönelik, asılsız olduğunun altını önemle çizerek konuşmasına başladı. 

Türkkent’te 200.000 konutlu projeye imza atan Soydan, finansman sağlamak için tek yöntem olarak imara açma ve satışa çıkarmanın oldukça kolaycı olduğunu söyledi. Geçmişte, bir konut projesi için Avrupa Kalkınma Bankası’nda 6 kez milyon marklı kredi alarak, finansman sağladıklarını belirten Soydan,  satma ya da imara açmanın kesin bir dille karşısında olduğunu ifade etti.

Mevlüt Uysal ile tanışmalarını ve Gölet konusundaki katkılarını ise şöyle aktardı:

"Ne projesini gördüm, ne de onay verdim."

 "Mevlüt Uysal bundan yaklaşık 4 yıl önce telefonla arayarak görüşmek istedi. Ben de makamına gittim. Gölet konusunda büyütme ve dere ıslahı yapmayı planladıklarını, kendilerine yardımcı olup olamayacağımı sordu. Ben de memnuniyetle yardımcı olacağımı söyledim. Zekariya Görgülü, rahmetli Oktay Ekinci ve ben Avam proje hazırlayarak, kendilerine ilettim. Bu proje hali hazırda bende mevcut.  Akabinde peki bu büyük bir proje kaynağını nasıl buluruz dedi. Zekaria Görgülü ve Oktay Ekinci, kaynak bulma farklı bir konu avam projeden sonra bize gerek yok deyip geri çekildiler. Kaynak ile ilgili dere yatağını 2 metre kaldırılması halinde projenin karşılanabileceğini söyledim. Mevlüt Uysal ise buna yanaşmadı. Pazartürk’ün satılması halinde, projenin karşılanabileceğini söyledi. Kendisiyle gölet mevzusunu konuşmamız budur. Bir daha ne konuştum, ne projesini gördüm, ne de onay verdim. “

"Gölet projesi köpüktür"

Toplantıda söz alan Şehir Plancısı İsmail Çiçin, 600 milyon liraya mal olacağı Avrupa yakasında yaşayan 3 milyon kişinin faydalanacağı iddia edilen Gölet genişletme projesi adının olduğu, kendisinin olmadığına değindi.Çiçin Belediye tarafından, kamuoyuna sunulmuş hazırlanmış bir projenin olmadığını ve olmayacağını dile getirdi. Öte yandan, Başakşehir Belediyesi döneminde Bahçeşehir’e tek bir ağaç dikilmemişken, projesi olmayan bir hayalle kamuoyunda gündem yaratıldığına dikkat çekti.

Ayrıca, Avrupa yakasına mal edilecek bir projenin finansmanını neden Türkiye’nin 2. En büyük borçlu Belediyesi tarafından finanse edilmeye çalışıldığının da sorgulanması gerektiğini belirtti. Öte yandan, bir şehir planlamacısı olarak, bu projenin gerek teknik, gerekse finansman açısından hayalden öte gidemeyeceğini, bunun Belediye tarafından da bilindiğini söyleyen İsmail Çiçin, projesi olmayan Gölet büyütme adı altında yürütülen algı operasyonunun Bahçeşehir’de yapılacak konut projelerinin satışını hızlandırmaya yönelik bir çaba olduğunu dile getirdi.

"Gölet değil, beton projesi olmasın"

BADER Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Barış Karabulut, Gölet’in rekrasyon projesi konusunu doğru okumak gerektiğini söyleyerek katılımcılara başlangıçtan, bugüne nasıl bir aşama kaydedildiğini şöyle özetledi:

“Aslında , Gölet projesi 31 Temmuz 2013 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından tasdik edildi. O süreçte BADER olarak karşı çıktık, tüm Bahçeşehirlilerin katılımıyla başlattığımız imza kampanyası sonuç verdi. Gölet’te imar konusu ta ki 6 Mart 2015 tarihli Belediye Meclisi’nin Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’a yetki vermesine kadar gündemde değildi.  2013 yılında Bakanlıkça tasdik edilen projede, turizm, spor ve rekraasyon alanını içeren avam proje  ilçe belediyesi tarafından hazırlanacak deniliyor.

Rekraasyon alanlarının projelendirilmesinde yüzde 5 imara açılması yasa gereği yapılabilmektedir. Ancak, biz BADER olarak, bu alanın hasılat paylaşımı yoluyla 3. Şahıslara satılmasına karşı çıkıyoruz.

Bu alan Bahçeşehirlilere aittir. Kamuya ait bir alanı, kamu yararına kullanmak ve kamu elinde tutmak gerekir.  Bahsedilen alan brüt 230.000 metrekare alandır. Belediye’nin terk etmesi zorunlu alanlar çıkarıldığında, net alan 167.000 metrekaredir. İşin acı tarafı, yüzde 5’lik imar hesaplaması yapılırken, net alan üzerinden değil, brüt alan baz alınmaktadır. Bunun neticesinde bu hesaplama hilesi ile gölette imara açılacak alanı yüzde 15’e çıkarmaktadır. 11.500 metre kare inşaat alanı, 23000 metrekare beton anlamına gelmektedir. Bu tesislere ulaşmak için yol yapıldığı ve etrafı çevrilmesi gibi teknik detaylar da eklendiğinde 40.000 metre kare alan betona terk edilecek.  Yani toplam alanın yüzde 25’i kadar beton Bahçeşehirlilerin karşısına çıkma ihtimali ile karşı karşıyayız.”

Uğur Barış Karabulut sunulan Göletin 2 katına çıkarılması projesi, aslen  23000 metrekare turizm alanı yaratılmasını amaçlayan Beton Projesi olduğuna tüm kamuoyunun dikkat kesilmesi gerektiğini söyledi.

Karabulut, BADER olarak, kamuoyunda yapılan algı operasyonu hakkında doğru bilgilendirmek üzere toplantılara devam edileceğini ifade etti.

Ayrıca, ortak paydanın Bahçeşehir olması sebebiyle ve Bahçeşehirlilerden alınan yetkiyle, her türlü platformda, kamuoyu önünde Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ile konu hakkında görüşlerini paylaşma konusunda, her ne kadar Mevlüt Uysal kaçınsa da görüşmeye hazır olduklarını da belirten Karabulut, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da konunun takipçisi olduklarını ve tarafsızlık, şeffaflık ilkesinden sapmaksızın tüm Bahçeşehirlileri bilgilendirmeye devam edeceklerini ekledi.

"Gölet büyüyecektir ama kimin için? "

Bahçeşehirliler Dernek Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda CHP Başakşehir meclis üyesi Mimar Hilal Erbakan çarpıcı tespitlerde bulunarak halkın bilendirilmesinin önemine değindi. Erbakan konuşmasında şunları söyledi. Hasılat payı karşılığı arsa satışında arsa sahibi ARSASININ TÜMÜNÜ NAKİT KARŞILIĞINDA SATMAKTADIR. Bu satışın bedelinin inşaat hasılatının belli bir kısmına endekslenmiş olması, bu işlemi alelade nakit karşılığı arsa satışı olmaktan çıkarmaz.

•Hasılat payı karşılığı arsa satış sözleşmesinde, arsa sahibi arsasını gelecekte müteahhide satmayı vaat etmektedir. Dolayısıyla bu sözleşme gayrimenkul satış vaadi niteliği taşır. 

• Sözleşmenin özelliği satışı vaadi edilen gayrimenkulün bedelinin, satış vaadi esnasında belli olmamasıdır. Hasılat paylaşımı yöntemi ile mülkiyeti belediyeye  dolayısı ile halka ait olan 607 ada 2-5-6-8-9 ve 10 sayılı parsellerin  ticari gelir elde etmelerini sağlamak üzere 3. Şahıslara satılacağı aşikardır. Bu satış işlemi ile  halkın bu alanlardaki rekreasyon haklarının   3. Şahısların tekeline geçeceği  ortadadır.  Yeşil alan gereksiniminin, yalnızca sayısal bir artış olarak değil, mekânsal kalite açısından ve eşitsizliklerin yok edilmesi anlamında da ele alınması gerekmektedir.

Bu nedenle, en küçük yerleşme biriminden kentsel ölçeğe değin yerleşme kademelenmesi dikkate alınarak yeşil alanlar için yeterli alan ayrılması kaçınılmazdır."

 "Fotoğrafın tamamı görülmelidir"

Bir diğer Bahçeşehir Sakini İnşaat Mühendisi Mehmet Karamustafaoğlu ise katılımcıların ve tüm Bahçeşehirlilerin, dikkatinin Gölet’e çekildiğini, aslında geri planda farklı hesapların yapıldığına vurgu yaptı.Karamustafaoğlu, 6 Mart 2015 tarihli Belediye Meclisi toplantısında, Göletin imarına ek olarak Başakşehir Belediyesi’nin Boğazköy Hoşdere mevkiinde imarın 2 katına çıkarılması konusunu sessiz sedasız onaylandığını kaydetti. Gölet’in buz dağının görünen yüzü olduğunu, hedef şaşırtmak için kullanıldığını sözlerine ekleyen Mehmet Karamustafaoğlu, tüm Bahçeşehirlilerin yaşam alanına sahip çıkması gerektiğini sözlerine ekledi.

"Gölet Parkı Bahçeşehir Açık Hava Botanik Müzesine Dönüşmelidir"

Toplantıya Bahçeşehir Veli İnsiyatifi adına Şebnem Subaşı ve Kudret Çelebi de katıldı. Subaşı Bahçeşehir markasının ismi gibi kalmasının gerektiğini belirtirken, Göletin tüm Türkiye'ye hatta dünyaya örnek bir botanik bahçesine dönüşmesinin en büyük kazanç olacağını belirtti. Bu öneriye Bahçeşehirliler Derneği Yönetimi çok sıcak bakarken, bu konuda uzmanlardan bilgi alınması için çalışma başlatılabileceğinin sinyallerini verdiler.

Başakşehir Times Gazetesi olarak bütün tarafların görüşlerine yer verdik

Başakehir Belediyesi yaptığı ilan ve duyurularda Bahçeşehirliye Müjde! Gölet iki kat büyüyor çalışmasına imza atıyor.

Bahçeşehirlilerin yüzlerini güldürecek madde Başakşehir Meclisine sunuldu. Bahçeşehir Göleti'nin rekreasyon alanı büyüyor.

Başakşehir Belediyesi Mart ayı meclis toplantısının 6 Mart 2015 de yapılan 2.birleşiminin 7.maddesinde ise Bahçeşehir Gölet alanının genişletilip bir kısmının imar’a açılması için belediye başkanına yetki verilemesi maddesinde kavga çıkmış gazetemizin imtiyaz sahibi Hüseyin Çetiner yaralanmıştı.

Başkan Uysal’ın gözü bu alanı imar’a açmaktan başka bir şey görmediği için güvenliği kendisine ait olan bir mekanda saldırıya uğrayıp yaralanan bir basın mensubuna geçmiş olsun deme nezaketinde bulunmayı bile gereksiz görecek kadar insanlıktan uzaklaştı. Bu durumu kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.

Başakşehir Belediyesinin sitesinde aynen şunlar yazılı

Meclis toplantısının Bahçeşehir Göleti ile ilgili maddesine geçildiğinde, Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, meclis üyeleri ve vatandaşları bilgilendirmek için şu açıklamalarda bulundu: "Seçimden önce söz verdiğimiz gibi Bahçeşehir Göletimizi 5 kat büyüklüğe ulaştıracak projemizin ilk adımını hayata geçirmek için bu maddeyi meclise sunduk. Bahçeşehir'in artan nüfusunun yeşil ve rekreasyon alanı ihtiyacından doğan talebi, Bahçeşehirlilerin isteği doğrultusunda karşılamak istiyoruz. Bu amaçla sadece ve sadece Bahçeşehirliler'e hizmet düşüncesiyle kollarımızı sıvadık. Bu anlamda Bahçeşehir'deki aktif yeşil alan iki katına çıkacak ve rekreasyon alanları genişleyerek vatandaşımızın kullanımına sunulacaktır."

Belediye Başkanı Mevlüt Uysal'ın konuşmasının ardından geçilen oylamada, Bahçeşehir Göletinin genişletilmesi ile alakalı gündem maddesi kabul edildi.

Daha yeşil Bahçeşehir

Planlı, düzenli ve modern şehircilik anlayışıyla projelendirilen Bahçeşehir Gölet genişletme projesi ilçede Avrupa normlarını geçen yeşil alan oranında da çıtayı hayli yükseltecek.

Proje tamamlandığında yürüyüş parkları, fitnes alanları, çocuklar için oyun grupları, kameliyalarla, sağlıklı yaşam parkurlarıyla, yeşil alanlarıyla İstanbul'a ve Başakşehir'e artı değer katacak. Gölet projesi; bölge sakinlerin dinlenme, spor ve kültürel etkinlikler için tercih ettiği Başakşehir Sular Vadisi projesinin geniş bir örneği ve Türkiye'de tek olacak. Sular Vadisi'nde gerçekleşen sosyal paylaşım ortamları Gölet projesi ile Bahçeşehir ve Boğazköy'de daha da geniş çaplı etkinlikler olarak yer alacak.

Başakşehir'in yeşil alan miktarı ve sosyal donatı ortamlarının artması için önemli bir adım olan Gölet projesinin ilk ayağı bölgede yer alan Eşkinoz deresinin ıslah çalışması. Dere Islahının tamamlanmasının akabinde Gölet projesi başlayacak.

Bölgenin yeşil dokusunu daha da artıracak olan çalışmalarda, dikilecek olan ağaç ve bitkilerde özenle seçilecek. Yeşil doğaya paralel uzanacak olan özel dizayn edilmiş yürüyüş yolları özellikle hafta sonları bölgeyi, İstanbulluların buluşma yeri yapacak nitelikte olacak.

CHP Başakşehir ve İBB  Meclis üyesi Abdülhadi Akmugan size neden güvenelim dedi

6 Mart 2015 tarihinde bir basın mensubunun yumruklu saldırıya uğrayıp 10 gün iş göremez raporu verildiği kavgalı meclis toplantısında CHP Başakşehir ve İBB meclis üyesi Abülhadi Akmugan şunları söyledi ”Daha önce Gölet Bölgesinin yanı başında bir benzinliğe yer satarak burada elde ettiğiniz gelir ile Gölet’e yatırım yapacağınızı söylediniz ama biz bir şey görmedik. Soffa projesinde  elde edeceğiniz geliri de Gölet’e harcayacağınızı söylediniz bundan da bir şey görmedik. Bugüne kadar söylediğiniz hiç bir şeyi yapmadığınız halde biz size neden güvenerek Gölet’i imar’a açma yetkisi verelim size diyerek tepkisini ortaya koydu".

Kaynak:İstanbul Times Haber Ajansı (İTHA)


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34