banner32

Müslümanlar Ayasofya için ayaktaydı

Müslümanlar haykırdı ; Zincirler kırılacak İstanbul fethi’ nin 559.yıl dönümüne 3 gün kala Saadet Partisine yakınlığı ile bilinen Anadolu Gençlik Dermeği öncülüğünde bir araya gelen on binlerce Müslüman olgunluk ve vekar içinde Ayasofya Camisi önünde namaz kıldılar...

Müslümanlar Ayasofya için ayaktaydı
Saadet Partsinden Anadolu Gençlik derneğine büyük destek

Saadet Parti Genel Başkanı prof.Dr.Mustafa Kamalak,Anadolu Gençlik Derneği başkanı Salih Turhan,SP.İstanbul il bakanı Selman Esmer’e ve SP.nin bir çok üst düzey yöneticisinin katıldığı Ayasofya açılsın talepli mesaj gür bir şekilde yerine ulaştı.

İstanbul Times Haber Merkezi / Fatih Küçükibiş /Fatih temsilcisi 
 
Saat 11’den itibaren büyük kalabalıklar halinde Ayasofya’nın önünde toplanan kalabalık saat 15.10 civarında dağıtılan ambalaj kağıtlarını namazlık olarak kullanan on binlerce Müslüman’ın huşu ve ahenk içinde öğle namazının farzını kılmaları çevrede bulunan turistlerin ilgisini çekti.
 
Ayasofya önünde güvenlik önlemi alan polis ile tek bir münakaşa ve kargaşanın yaşanmaması Müslümanların kavga ve kargaşa çıkarmaktan ziyade dedeleri tarafından kendilerine hediye edilen fethin sembolü Ayasofya da namaz kılmak istemenin dışında bir taleplerinin olmadığı grubun barışçıl girişiminde anlaşıldı.
 
Bir çok Polisin de Müslümanların 5 asır cami olarak kullandığı Ayasofya da namaz kılamamalarının üzüntüsünü yüz ifadeleri ile belli ediyorlardı.
 
78 yıl önce bir oldu bitti ile camiden çıkartılan Ayasofya’nın aniden Müze yapılması ile 1935 den bugüne burayı cami olarak kullandıramayan tüm yetkililer Fatih Sultan Mehmet’in bedduasına muhatap oluyorlar.
 
İbadete kapalı olan Ayasofya camisi önünde Ayasofya Camidir Cami kalacak Zincirler kırılsın Ayasofya açılsın gibi sloganları attan grubun kıldığı namaz çok dikkat çekti.
 
AA.nın Ayasofya Camisi için Müze tabiri kullanması,ve sayısı on binleri bulan Müslümanların sayısı içinde bir grup Anadolu Gençlik üyesi tabirini kullanarak SP.ve Anadolu Gençliğin bir araya getirdiği on binlerce Müslümanın muhteşem eylemini küçük göstermeye çalışması da eleştiri konusu oldu.
  
Grup adına açıklama yapan Anadolu Gençlik Derneği Genel Başkanı Salih Turhan, ''78 yıldır ezana ve Kur'an-ı Kerim'e hasret bulunan Ayasofya'nın cami olarak ibadete açılmasını arzu etmekteyiz'' dedi.
 
Namaza, Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak da katıldı. Tekbir getiren ve dua eden grup, daha sonra olaysız dağıldı. Bu arada polis de namaz süresince geniş güvenlik önlemi aldı.
    
Gazetemiz imtiyaz sahibi Hüseyin Çetiner Ayasofya da namaz kılma düşüncesini 3 gün öne aldı
 
Gazetemizin imtiyaz sahibi Hüseyin Çetiner Ayasofya Camisinin 78 yıldır kapalı olmasının kendisine ağır geldiğini ifade ederek 29 Mayıs 2012 tarihine daha 1 ay kala yazdığı makale ile 29 Mayıs İstanbul fethinin 559.yılında tek başına Ayasofya da namaz kılacağına dair yazı yazarken Anadolu Gençlik Derneği ve SP.nin bu tür ciddi bir aktive yapacağından haberdar değildi.

Kısa bir süre önce AG.ve SP.nin de 26 Mayıs’ta Ayasofya da namaz kılmak için başlattığı eylemi haber alan Çetiner cemaatle namaz kılmanın faziletine binaen eylemini 3 gün öne alarak AG.ve SP.nin destek verdiği eylemde Ayasofya’nın dibinde öğle namazının farzını eda etti.
 
Yayın grubu olarak Ayasofya’nın tekrar camii olarak açılması yönünde çaba gösteren herkese bila ücret yayın desteği vereceğini ifade eden Çetiner bu muhteşem namaz aktivitesinde emeği geçenlere teşekkür ederken SP.veya Anadolu Gençliğin belli periyodlarla bu tür çalışmalara imza atması gerektiğini vurguladı.
 
İstanbul Times Haber Ajansı (İTHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34