banner29

‘’Muhtarlık benim ticarethanem değil’’

Başakşehir ilçesine bağlı Güvercinte mahalle muhtarı İbrahim Dinç SGK’nın muhtarlıkta kaçak işçi çalıştırdığı için ceza kesmesine tepki göstererek muhtarlığın kendi şahsına ait olmadığını ve böyle bir cezanın hukuka aykırı olduğunu dile getirdi.

‘’Muhtarlık benim ticarethanem değil’’
İstanbul Times Haber Merkezi:Gökhan Karakurt
  Nüfusu kalabalık olan bir mahallede muhtarlık yapmanın zor olduğunu ve tek başına bütün işleri haledemeyeceğini belirten Güvercintepesi mahalle muhtarı Dinç,2009 yılında muhtar seçildiğinde Başakşehir belediyesi tüm muhtarlıklarda olduğu gibi kendi muhtarlığınada kendisine yardımcı olması için aldığı elemanın masraflarını karşıladığını ancak birkaç ay sonra sadece kendi muhtarlığında çalışan elemanların işine son verdiğini belirtti. Yanında çalışan elemanın sigortasını yapamadığını böyle bir sorumluluğunun da olmadığını dile getiren Dinç, belli süre çocuklarını yanında çalıştırdığını ancak okulların açılmasıyla çocuklarının da kendisini yardımcı olamadığını ve bu durumun böylece devam ettiğini vurguladı.
 ‘’DEVLET KURUMUNDA KAÇAK ÇALIŞILMAZ’’
 Mart 2014 seçimlerinde ikinci kez muhtar seçildiğini belirten Dinç, seçimden birkaç gün sonra SGK’ den görevli memurların geldiğini ve yanında çalışan elemanın kaçak olduğu sorusunu yönelttiklerini söyledi. Devlet kurumunda çalışan birinin kaçak olmayacağını dile getiren Muhtar Dinç,’’Muhtarlıkta çalışan elemanın sigortası yok, doğru çünkü ne Belediye nede devletin başka kurumu tarafında yapılmadı. Sadece çalıştırdığın elemanın sigortasını yatır diye tebligat geldi başka bir bilgim yok konuyla ilgili. Gelen görevliler kaçak işçi çalıştırdığın için tutanak tutacağız dediler bende tabi işinizi yapabilirsiniz dedim’’şeklinde konuştu ‘’BELEDİYE AYRIMCILIK YAPIYOR’’
   SGK görevlilerinin yazdığı tutanağı çok ilginç bulduğunu iddia eden Muhtar, tutanağı okuduğunda şaşırdığını belirterek, unvan kısmına iş yeri sicil numarası İbrahim Dinç mahalle muhtarı yazdığını ancak muhtarlığın kendine ait bir işyeri olmadığını söyledi. Dinç, tutanağın anayasa aykırı olduğunu, doğrusunun Türkiye Cumhuriyeti, İçişler bakanlığı, İstanbul valiliği, Başakşehir kaymakamlığı, Güvercintepe mahalle muhtarlığı, muhtar İbrahim Dinç şeklinde yazılması gerektiğini belirtti.
 Muhtarlığın ticari kurum olmadığını söyleyen Dinç, burada çalışan elaman tamamen mahalleliye hizmet için çalışıyor benim herhangi özel bir işimi yapmıyor. Kaçak işçi çalıştıran ben değilim devletin bize sahip çıkmayan kurumlarıdır, Başakşehir belediyesi veya belediyenin taşeron firmaları, kendi muhtarlığı dışında diğer bütün muhtarlıkların personel ihtiyaçlarını karşıladığını, kendi muhtarlığının personel ihtiyacını karşılamadığı için adaletsizlik olduğu şeklinde konuştu.
 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34