banner32

Muharrem ayına özel cami programı

Başakşehir Belediyesi, Muharrem Ayı etkinlikleri Cami pBaşakşehir Belediyesi, Muharrem Ayı etkinlikleri Cami programları ile devam ediyor.

Muharrem ayına özel cami programı
Başakşehir Belediyesi’nin desteği ile Başakşehir İlçe Müftülüğü tarafından düzenlenen Muharrem Ayı Cami Programında İlahiyatçı Ömer Döngeloğlu Başakşehirlilere Muharrem Ayı’nın önemini anlattı.
 
‘Müslüman için aşure bayramdır’

İmam-ı Azam Camisi’nde gerçekleştirilen programa Başakşehirliler yoğun ilgi gösterdi. Akşam Namazı sonrasında başlayan programa Ömer Döngeloğlu, dualar ile başladı “ Firavunun zulmünden Hz. Musa’nın kurtulduğunun şeriattaki en büyük delili Medine’de Yahudilerin oruç tutmasıdır. Peygamberimiz, neden oruç tuttuklarını sorduklarında, Medineliler, Yahudilerin inancına göre Hz. Musa’yı Allah (C.C), Firavunun zulmünden kurtarıp, denizlerin yol olduğu gün kabul ederek oruç tutuyorlar, diye cevap verdiler.  Peygamberimiz, Muharrem Ayı’nın birden fazla oruç tutarak biz Hz. Musa’ya Yahudilerden daha yakınız mesajı vermiştir. Aşure gününde Hz. Musa’nın kurtulduğu Peygamberimizin sünneti ile sabittir. Hz. Âdem’in tövbesinin kabul olunduğu günde yine aşure günüdür. Tufanın bittiği gün de yine bugündür. Müslüman için aşure bayramdır, şifadır, kurtuluştur. Aşurede kan döktüler aynı zamanda. Biz çok farkında değiliz ama Hz. Hüseyin ve evlatlarının çektiği çileler
 
Peygamberimizin hayatından kesitlerde aktaran Döngeloğlu sözlerini şöyle sürdürdü  “Hz. Ali Efendimiz Abdullah İbni Abbası, Hariciler ile görüşmeye gönderdi. Haricilere ne denirse ayetle cevap veriyorlardı. İbni Abbas, görüşmenin sonunda bunlara güç yetmez Hz. Ali, ben onlara Kuran’dan bir ayet okuyorum onlar bana beş ayetle cevap veriyorlar. Hz. Ali, ‘onlar doğru bir söz ile batılı elde etmek istiyorlar, doğru bir sözle batıla hizmet ediyorlar. Kerbela içimizi acıtan, yüreğimizi yakandır Kerbela.”
 
Muharrem Özel programı sonrasında cami cemaatine Başakşehir Belediyesi tarafından aşure dağıtıldı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34