banner32

Milli Güreşçiler Olimpiyat öncesi Sokak İftarında

Düzenlediği sokak iftarlarıyla örnek bir yerel yönetim anlayışı sergileyen Başakşehir Belediyesi, dün akşamda Sular Vadisi’nde düzenlediği iftarla, on binlerce kişiyi aynı sofrada buluşturdu. İftara, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ile Serbest Güreş Türk Milli Takımı sporcuları da katıldı.

Milli Güreşçiler Olimpiyat öncesi Sokak İftarında
Vadide sokak iftarı

Her Ramazan’da on binlerce vatandaşı sokak iftarlarında bir araya getiren Başakşehir Belediyesi, bu sene de bereket sofralarını ilçe mahallelerine taşıdı.
Güreş Milli Takımı’na Bakan’dan ve Başakşehir’den Büyük Destek
Bu yıl düzenlenen sokak iftarlarının en büyük katılımı yine Sular Vadisi’nde oldu. Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın ev sahipliği yaptığı ve on binlerce vatandaşın katılımı ile gerçekleşen ‘Bereket Sofraları’nda, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’da bulunarak, Serbest Güreş Türk Milli Takımı sporcularına destek verdi. Daha sonra Bakan Yazıcı, Başkan Uysal ve milli güreşçilerimiz hep birlikte vatandaşlarla iftar açtı.
İftarda sofra duasını İlahiyatçı-yazar Ömer Döngeloğlu yaptı. Hep bir ağızdan yapılan duaların ardından Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ile Başkan Mevlüt Uysal vatandaşlar arasında dolaşıp sohbet ederek, hatıra fotoğrafı çektirdi.
İftara, Güreş Milli Takımı Teknik Direktörü Yakup Topuz ile birlikte, 3 kez dünya şampiyonu olan Ahmet Peker, Avrupa ve Dünya şampiyonu Ramazan Şahin, Avrupa ve Dünya 2’cisi, aynı zamanda takım kaptanı olan Ferhat Balcı ile Avrupa şampiyonu Talha Algül ve İbrahim Bölükbaşı da katıldı.
Bakan Hayati Yazıcı’dan Başkan Uysal’a Teşekkür
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı iftar öncesi yaptığı konuşmada, “Ramazan bereket rahmet mağfiret ayıdır. Günler uzun, havalar sıcak ama buna rağmen insanlar oruçlarını eda ediyorlar. Yazın sıcak olmasının bir avantajı da insanlar evlerinden çıkıp Sular Vadisi’ne gidebiliyorlar. Bu da komşuluk hukukunu geliştiriyor. Bu akşam da burada Başkan Mevlüt Uysal ve ekibi, başarılı bir organizasyona ev sahipliği yapıyor. Bir kez daha teşekkür ediyorum. Dolaştığım masalarda gözlemim şu; insanlar kendi apartmanların da birbirlerine şüphe ile bakarken acaba selam versem mi vermesem mi diye tereddüt ederken, bu güzel sokak iftarı sayesinde aynı masaya oturmuşlar lokmalarını paylaşıyorlar. Ramazanın en önemli fonksiyonlarından biriside insanları birleştirmedir. Empati kurarak, diğer kişileri düşünerek, ruhsal zenginliğimizde güçleniyor” dedi.
Bakan Hayati Yazıcı Ramazanla ilgili temennilerini de dile getirdiği konuşmasında, “Ramazan ayında oruç tutan ve tutmayanlar olarak birbirimize tahammül edeceğiz. Birbirimizi kırmayacağız. Asla tutamayanlara karşı ön yargımız olmayacak. Komşuluk ilişkilerin güçlendiği bu günlerde, bu duyguyu değerlendirip, gelecek nesillere de aktararak daha refah ve komşuluk ilişkileri güçlü Türkiye ulaşacağız” diye konuştu.

Uysal'da bir konuşma yaptı
Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal da vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, “Bütün insanların ramazan ayı bereket ayı sağlıklı bir şekilde oruçlarını tutmayı nasip etsin. İlçemizin her mahallesinde sokak iftarları yapıyoruz. Sular Vadisi çok büyük ve güzel bir mekan. Ferah olduğu içinde vatandaşlarında iftarımıza katılımı güzel oldu. Bakanımıza, milletvekillerimize, sporcularımıza ve vatandaşlarımıza katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.
İftardan sonra Başakşehir Belediyesi’ne geçen Bakan, hizmet binasından çok etkilendiğini dile getirerek, binayı Londra borsa binasına benzetti.

Başkan Uysal, Bakan Hayati Yazıcı’ya günün anısına plaket verdi. Bilindiği gibi Başakşehir’in 13 mahallesinde düzenlenen iftar sofraları, ilçe halkının iletişimlerini geliştirmelerinde ve yeni dostluklar kazanmalarında önemli bir görev üstleniyor.
İftar Bizim için büyük moral oldu
Sokak İftarına sporcularla katılan Güreş Milli Takım Teknik Direktörü Yakup Topuz, olimpiyatlara hazır olduklarını belirterek, ‘’ İnşallah altın madalyayla döneriz. Sular Vadisi’ndeki iftar bizim için çok büyük moral oldu. Düzenleyen Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Çok güzel bir ortam vardı iftarda. Bu denli geniş bir halk kitlesinin birarada olması çok güzel. Bu güzel ortamlar halkı kaynaştırır. Bir kişi yerine binlerce kişinin aynı anda amin demesi Ramazan’ın bereketine de uygun düşüyor’’ dedi.
Sokak İftarları İnsanın içini açıyor
Sular Vadisi Sokak iftarına katılan vatandaşlar da iftarla ilgili olarak şunları söyledi:
Orhan Akbaş:

‘’Başakşehir’de Ramazan çok iyi geçiyor. Geçen sene sokak iftarında nereye oturmuşsak bu senede aynı masaya oturduk. Sokak iftarları insanın içini açıyor, cıvıl cıvıl. Yemekten ziyade insanlarla birlikte olmak, huzurlu bir ortamda iftar etmek çok güzel. Ben hastayım, sırf içim, yüreğim açılsın diye iftara geldim. Bu kadar insanı bir arada toplamak doğalgazdan daha büyük sıcaklık veriyor.’’
Secahattin Güler:

‘’Başakşehir’i dolu dolu yaşıyoruz bu sene. Geçen senede gelmiştik iftara, bu senede katılıyoruz. Gelinlerim, eşim ve torunlarımızla katılıyoruz. Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Camiden çıktıktan sonra her akşam Başakşehir etkinliklerine katılıyoruz.’’
Hacer Güler:

‘’Başakşehir’i çok seviyorum. Farklı ilçelerde de oturdum ama burada komşuluk ilişkileri ve dostluklar çok güzel.’’

Aysel Çelikkol:

‘’Başakşehir’de Ramazan çok güzel geçiyor. Komşularımla beraber ilk defa iftara katılıyoruz. Etkinlikler harika.’’
Kamil Soysal:

‘’Ailemle birlikte katılıyorum iftara. Bütün komşular bir araya geliyoruz. Sosyal bir paylaşım oluyor.’’


Kaynak : İstabul Times Haber Ajansı(İTHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35