banner29

Matemde de biriz

Başakşehir Belediyesi, Başakşehir Müftülüğü’nün işbirliğiyle, Hicri takvime göre yılın birinci ayı olan ve İslam ümmeti için en faziletli aylardan Muharrem ayı dolayısıyla özel bir program düzenledi

Matemde de biriz
 Kur’an-ı Kerim Tilaveti ve Mevlid-i Şerif’in yer aldığı programda İlahiyatçı Ömer Dögeloğlu da günün anlam ve önemini anlatan bir sohbet gerçekleştirdi. Program sonunda katılımcılara aşure ikram edildi.

 

Dolu dolu bir program

 

Muharrem ayı dolayısıyla düzenlenen program Kayaşehir Hz. Hüseyin Merkez Camisi’nde gerçekleştirildi. Programa Başakşehir İlçe Müftüsü Remzi Pehlivan, Başakşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Haluk Dikbaş ve çok sayıda Başakşehirli katıldı.

 

‘Matemde de biriz’ başlığı ile düzenlenen Muharrem özel programı yatsı namazının akabinde başladı. Başakşehirlilerin yoğun ilgi gösterdiği programda Fatih Camii İmam Hatibi Bünyamin Topçuoğlu ve Süleymaniye Camii İmam Hatibi Ekrem Nalbant’ın Kur’an-ı Kerim Tilaveti yer aldı.

 

Maltepe Merkez Camii İmam Hatibi Necip Demirel’in güçlü sesinden Mevlid-i Şerif ise katılımcılara duygulu anlar yaşattı.

 

Bugün ‘Haram aylar' bilincinden çok kopmuş durumdayız

 

Günün anlam ve önemine değinen İlahiyatçı Ömer Döngeloğlu ise yaptığı konuşmaya dualarla başladı, “Muharrem Ayı’nın onuncu ayında, bu mübarek ayda Allah (c.c) ibadetlerimizi kabul etsin. Allah (c.c), Tövbe suresi, 32.ayette, ayların dördü haram aylardır diye buyurur. Yani hürmet edilen aylardır. Bugün maalesef Kur’an’da apaçık yazdığı halde haram ayının adını bile çok kişi bilmiyor. Şunu fark etmemiz gerekiyor, haram aylar Allah (c.c)’ın yeryüzünü yarattığı günden bu güne tüm peygamberler hürmetlidir, demiştir. Hatta Mekke putperestleri bile İslam’ın özünü bozmuş olsalar dahi, haram aylara hürmeti bozmamışlardır. Haram aylarda suç işlemezlerdi. Bizler haram aylar bilincini günümüzde yitirdik.

 

‘Aşure ayı bizim bayramımız, ümidimiz, neşemizdir’

 

Haram ayların bilincini, haram ayların bizlere yüklediği sorumluluğu unutmamalıyız, diyen Döngeloğlu, Aşure gününde meydana gelen önemli olayları aktardı “Allah (c.c) haram ayların önemini bize Kur’an da önemini anlatmıştır. Hz. Musa’nın Kızıldeniz'den geçip İsrailoğulları’nı Firavun'dan kurtarması bu aydadır. Hz. Âdem ve Hz. Havva’nın işlediği günahtan sonra tövbesinin kabul edilmesi bu aydadır. Nuh Tufanı aşure gününde bitti. Hz. Yunus’un balığın karnından çıkması, Hz. Eyyub’un hastalıklarının iyileşmesi, Hz. Yakup'un gözlerinin açılması, Hz. İsa'nın doğumu ve göğe yükseltilmesi yine bu ayda gerçekleşmiştir.”

 

Döngeloğlu, haram aylarda yapılması gerekenleri de sıralayarak, “Kendi hayatımızda tespit ettiğimiz günahlarımız varsa, bu haram aylarda tövbe ederseniz, Allah (c.c)’ın haram aylarına hürmeti bilinçli yapmış bir Müslüman sevabı elde edersiniz. Aşure ayı bizim bayramımız, ümidimiz, neşemizdir. Muharrem ayına kan dökmüşlerdir, Kerbela’da. Savaş denilen Kerbela olayı, bir bir buçuk saatlik bir olaydır. Namazı Hz. Hüseyin’in arkasında kıldılar, ikindi vakti olmadan da Hz. Hüseyin’i şehit ettiler. Peygamber çocuğuydu, Hz. Hüseyin.  Bu konuyu Peygamberimizin yanında konuşulmamıştı. Ama şimdi internet ortamında yalan yanlış bilgilerle konuşuluyor. Ben hadisi şeriflerdeki zayıf rivayetleri, internet ve tv ortamında dolaşan bilgilerden daha sağlam görüyorum.”dedi.

 

Katılımcılara Aşure ikram edildi

 

Muharrem Ayı’nın 13. Günü olan ve İslam inancında birçok önemli olayları gerçekleştiği için ayrı bir önem atfedilen Aşure günü, Muharrem özel programı sonunda Başakşehir Belediyesi tarafından 2 bin kutu aşure katılımcılara ikram edildi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34