banner32

Karabat : Hukuksuzluğa Teslim Olmayacağız Dedi

CHP Başakşehir ilçe başkanı Özgür Karabat İç işleri Bakanlığı Müffetişlerinin raporları ile geçici süre görevden alınan CHP’li Ataşehir Belediye başkanı Battal İlgezdi’ye destek basın açıklaması yaptı.

Karabat : Hukuksuzluğa Teslim Olmayacağız Dedi
 İşte o basın açıklaması :

Ataşehir Belediye Başkanı Sayın Battal İlgezdi’nin İçişleri Bakanlığı’nın 06.12.2017 tarihli kararı ile görevden alınması işlemi hukuka aykırıdır. Alınan bu karar, yolsuzluk iddiaları ile köşeye sıkışan hükümetin gündem oluşturabilmek ve iç kamuoyunda hükümet aleyhine oluşan yozlaşma algısını değiştirebilmek için hükümet tarafından alınmış hukuksuz ve siyasi bir karardır.

Ataşehir Belediye Başkanı Sayın Battal İlgezdi, aleyhine yürütülen soruşturmalardan teker teker aklanmış, bundan başka da aleyhine sonuçlanabilecek bir soruşturma veya kovuşturma dosyası da kalmamıştır. Hal böyle iken, Sayın İlgezdi’nin görevden uzaklaştırma kararı hukuki temelden yoksundur ve tamamen siyasi saiklerle tesis edilmiştir.

Bu aşamada şunu sormak isteriz, Başakşehir Belediye Başkanı iken hakkında terör örgütüne destek vermek iddiası ile soruşturma açılan Mevlüt Uysal’ı ödüllendirmek adına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday gösteren ve başkan seçtiren AKP hükümeti o dönem Anayasa ve Belediye Kanunu’ndan bihaber miydi? İstanbul’da çoğu ilçede siyasi parti ayrımı olmaksızın birçok ilçe belediye başkanı hakkında görevleri nedeniyle ceza davası açılmış veya haklarında soruşturmalar devam etmektedir. Ancak İçişleri Bakanlığı’nın, Anayasa’nın ilgili maddesinin Sayın İlgezdi’ye uygulanması ve görevden uzaklaştırmaya dayanak edilmesi durumu alınan kararın siyasi saiklerle alındığını bir kez daha bize göstermektedir. 

Hükümetin bu eyleminin gerçek sebebi tüm kamuoyunca da bilindiği üzere hükümet aleyhine gelişen rüşvet ve yolsuzluk iddialarının artık gizlenemeyecek bir hal alması ve hükümetin panik altında algı operasyonu yaparak üzerinde oluşan olumsuz algıyı temizleme çabasından başka bir şey değildir.

G
enel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir bir ortaya koyduğu belgelerin iktidar partisini sarstığı, hukuk tanımayan iktidarı korkuttuğu çok açıktır. Hırsıza ve yolsuza karşı duruşunu en başından beri gösteren Cumhuriyet Halk Partisi bu mücadelesine dur durak bilmeden devam edecektir.

Darbelerin her türlüsüne karşı olan Cumhuriyet Halk Partisi, halkın oyu ve takdiri ile seçilmiş yerel yöneticilere karşı yürütülen darbe operasyonuna sessiz kalmayacaktır. Genel Başkanımızın da dediği gibi “Senin oy verip Belediye Başkanı seçtiğin kişi gayrimeşru yollarla görevden alınırsa o Belediye Başkanına sahip çıkmak bu milletin onuru ve şerefidir. O onuru ve şerefi her vatandaş göstermelidir.”

Kaynak: İstanbul Times Haber Ajansı (İTHA)

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35