banner32

İstanbul'da hac başvuruları başladı

İstanbul Müftülüğü Hac ve Umre Müdürü Selahattin Öz, ''İstanbul'dan geçen yıl 150 bin kişi başvuruda bulundu ama 14 bin kişiyi hacca gönderdik. Bu yıl da yine 14- 15 bin kişiyi hacca göndeririz diye tahmin ediyorum'' dedi. …

İstanbul'da hac başvuruları başladı
İstanbul Müftülüğü Hac ve Umre Müdürü Selahattin Öz, ''İstanbul'dan geçen yıl 150 bin kişi başvuruda bulundu ama 14 bin kişiyi hacca gönderdik. Bu yıl da yine 14- 15 bin kişiyi hacca göndeririz diye tahmin ediyorum'' dedi. 

AA muhabirine, İstanbul'daki hac başvuruları hakkında bilgi veren Öz, bugün başlayan ön kayıt işlemlerinin 12 Nisan Perşembe gününe kadar devam edeceğini ifade etti. 

Vatandaşların TC kimlik numaralarıyla internetten de başvuruda bulunabileceklerini belirten Öz, ''İlk defa müracaat edenlerin ilgili bankalara 15 TL yatırması gerekiyor. Eğer internetten yanlış yapabilirim diye endişeleri varsa, 15 TL'yi yatırdıklarına dair dekontları ve nüfus cüzdan fotokopileriyle bize gelecekler ve biz onların işlemlerini tamamlayacağız'' diye konuştu. 

Öz, formlar doldurulurken tercihlere dikkat edilmesi gerektiğine vurgu yaparak, şunları kaydetti: 

''Normal, müstakil bir de otel tercihleri vardır. Otel tipleri diğerlerine göre biraz daha pahalıdır. Otel tipinin fiyatı 5 bin 750, müstakil 3 bin 950, normaller ise 2 bin 730 avrodan başlıyor.

Kategoriler arasında değişiklik olmayacağı için hacı adaylarının bu anlamda tercih yaparken titiz davranmaları gerekir. İl seçerken de dikkatli olmaları gerekir. İleriye dönük olarak değişiklik yapamazlar.
 
Kiminle gideceklerse onu da mutlaka beyan etmeliler. Normalde sistem otomatik olarak güncelliyor ama eğer durumunuzda bir değişilik varsa bunu da beyan etmelisiniz. Vatandaşlarımız detaylı bilgileri 'hac.diyanet.gov.tr' adresinden de öğrenebilir.'' 

Özel sektör tarafından verilen hac hizmetlerine de değinen Öz, ''Bizim bütün işlemlerimiz bakanlıklar arası ortak Hac Umre Kurulu marifetiyle planlanıyor. Bu kurul, Dışişleri, Kültür ve Turizm Bakanlıkları, Diyanet İşleri Başkanlığı ve TURSAB işbirliğiyle bir karar alıyor'' dedi. 

Umre ve haccı, A gurubu seyahat firmalarının da yapabildiğini, ancak yine kurul kararı gereğince bir kota bulunduğunu vurgulayan Öz, şunları söyledi: 

'Diyanet İşleri Başkanlığı, yüzde 60 kendisi götürüyor, yüzde 40'ını da A grubu seyahat acentelerine veriyor. Umre de ise böyle bir sınırlama yok. Hac da vatandaşlarımız önce il ve ilçe müftülüklerine müracaat ediyor. Ardından kura çekiliyor. Kesin kayıt hakkı kazanlananlar bizden kontenjan belgesi alıyor. O belgeyi alan vatandaşlar gitme şekliyle ilgili isteği doğrultusunda bir tercih belirliyor.'' 

Öz, kontenjan konusunun büyük bir sorun teşkil ettiğini ifade ederek, ''Bu yıl Türkiye'den ne kadar hacı göndereceğimiz konusunda kesin bir bilgi yok. İstanbul'dan geçen yıl 150 bin kişi başvuruda bulundu ama 14 bin kişiyi hacca gönderdik. Bu yıl da yine 14-15 bin kişiyi hacca göndeririz diye tahmin ediyorum. Suudi hükümetinin her ülke için kotası binde birdir. Ancak bizim yetkililerimiz Suudi hükümetiyle gerekli görüşmeleri yaparak, verilen kontenjanı biraz daha arttırmaya çalışıyor. Yaş konusunda ise bir sınır yok. Gücü yeten, sağlığı el veren herkes hacca gidebiliyor'' şeklinde konuştu. 
     
''Hac içimde yanıyor'' 
     
Hacca gitmek için başvuruda bulanan 54 yaşındaki Maide Sak, daha önce umreye gittiğini hacca ilk kez başvuruda bulunduğunu belirterek, ''Çok mutluyum. Duygularımı anlatacak kelime bulamıyorum. Bu yıl çıkacağına inanıyorum. Eşim iki kez gitti bu yıl da ben gitmek istiyorum'' diye konuştu. 

Bu yıl 4. kez başvurduğunu belirten Necdet Yıldız ise ''Bu yıl içimde bir umut var, çıkacak gibi geliyor. Eşimle birlikte başvuruyoruz. İnşallah ikimize de çıkar'' dedi. 

48 yaşındaki Kazım Civelek de ilk kez hacca başvuruda bulunduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu: 

''Kısmet olursa ben, eşim ve yengem birlikte gideceğiz. Diyanetin sayfasında okuduğumuza göre, bugün başvuruların ilk günüymüş o yüzden hemen geldik ve başvuruda bulunduk. İlk defa müracaat edelim, belki çıkma şansı daha yüksek olur dedik. Tabii oraya kısmeti olan gider ama sabah erkenden geldik.'' 

Asiye Sarı da geçen yıl umreye gittiğini belirterek, ''Oralara aşık oldum. Hac içimde yanıyor. Bu yılda hacı olarak oraları görmek istiyorum. Gelin ve görümce olarak gideceğiz. İlk başvuralım da çıksın dedik'' şeklinde konuştu. 

Hatice Sarı da geçen yıl hacca gittiğini ve arkadaşlarına form doldurma konusunda yardımcı olmak için geldiğini belirterek, şunları kaydetti: 

''Hac deyince içim coşuyor. Oraya gidip yaşamak lazım. Kelimelerle anlatılamaz. Herkese tavsiye ediyorum. Genç iken gidilmeli. Oraya genç gideceksin ki tam ibadet yapabilesin. Bir de Allah için yanıp da gideceksin. İçinden geliyorsa gideceksin. Hac denince gözümün yaşı hiç durmuyor, tekrar gitmeyi çok istiyorum. Kim istiyorsa Allah kısmet etsin.''(AA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35