banner32

İşitme engelli anne babalar için büyük buluş

İşitme engelli anne babalar için bebek ağlaması, kapı zili, alarm ve panik butonunu duymak sorunu tarih oluyor. Başakşehir Belediyesi Living Lab’de işitme engelli anne babaların hayatını kolaylaştıracak yeni bir proje geliştirildi. Duyum ismi verilen proje ile işitme engelli anne babalar kollarına takacakları özel bir saat ile çocuklarının ağladığını hissedebilecek.

İşitme engelli anne babalar için büyük buluş
 Başakşehir Living Lab Merkezi’nde Yunus Öz isimli bir girişimci tarafından bir yıllık bir çalışmanın sonucu geliştirilen ‘Duyum’ projesi ile işitme engelli anne babalar rahat bir uyku uyuyacak. "Hayatı hisset" sloganı ile piyasaya sürülme aşamasına gelen çalışma kol saati içerisine yerleştirilen bir sistem üzerinden işliyor. Duyma engelli ebeveyn ev içerisine belli noktalara yerleştirilen sensörlerin kol saati üzerinden harekete geçmesi ile bebeklerin ağladığını, kapı zilini, saat alarmını ve panik butonunu saatteki titreşimler sayesinde hissedebiliyor. Özellikle işitme engeli olan anne babaların hayatını kolaylaştıracak proje hem ucuzluğu hem de pratikliği ile dikkat çekiyor.

 

İşitme engelli arkadaşlarının bebekleri ağladığında duyamadıklarını görüp çözüm bulmak için harekete geçen, proje sahibi Yunus Öz, duyum çalışması ile ilgili şu bilgileri paylaştı, “Yakın arkadaşlarımın çocukları oldu. Anne baba işitme engelli, çocukları ise koda (duyabilen) idi. Çocukları ağladığında anne-baba duyamıyordu. Bu ürünün benzerlerinin yurt dışında çok pahalıya satıldığını gördük. Biz de daha ucuza yerli bir ürün geliştirmek için kolları sıvadık.  Hazır çalışır durumda bir prototipini ürettik, piyasaya sürmek için çalışmalar yürütüyoruz.”

 

Bebek ağlaması, kapı zili, alarm, panik butonu…duyum dört sesi de duyabiliyor


Öz, Duyum’un çalışma prensibini ise şöyle özetledi, “Projemize başlamadan önce işitme engelli anne babalar ile anket çalışması yaptık. Bizim Duyum ile çözüm bulduğumuz bebek ağlaması, kapı zili, panik butonu ve saat alarmını hissedemediklerini söylediler. Biz de bunun üzerine çalışmalarımıza Living Lab’da başladık. İşitme engelli rehabilitasyon merkezleri ve işitme engelli öğretmenler ile de birlikte çalışmalar yaptık.  Çok güzel geri dönüşler aldık.  Sistem şöyle işliyor. Evin içerisine ses algılayıcı sensörler yerleştiriyoruz. Sesi işliyoruz ve ne sesi olduğunu belirleyerek kullanıcının kolundaki saate yazılı olarak mesaj gelmesini sağlıyoruz. Akıllı bileklik (saat) titreyerek kullanıcıyı uyarıyor. İnternet var ise belirlediğiniz noktalara ve alıcılara da bilgilendirmeler yapabiliyor.”

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35