banner29

Hz. Muhammed’le Medine Nasıl Değişti ?

Başakşehir Belediyesi, Kasım ayı kültür-sanat etkinliklerinde, ulusal ve uluslar arası akademik çalışmaları ve din eğitimi konularındaki eserleriyle tanınan Prof. Dr. Mehmet Emin Ay’ı konuk etti.

Hz. Muhammed’le Medine Nasıl Değişti ?
Prof. Dr. Ay’ın dile getirdiği, Peygamberimizle Medine’de gerçekleştirilen ‘50 Maddelik Medine Anayasası, ilk nüfus sayımı, ilk mabed ve ilk okul’ açıklamaları büyük ilgi gördü.


Başakşehir Times Haber Merkezi


Başakşehir Kültür Merkezinde düzenlen “Medine Dönemi ve Hz. Muhammed (S.A.V)” konulu söyleşiyle katılan Mehmet Emin Ay, hicretin ardından Medine’de yaşanan değişimim, peygamber efendimizle başladığını belirterek, ”Yüce Allah tüm peygamberlere farklı farkı verdiği özelliklerin tümümü peygamber efendimizin şahsında toplamıştır. Peygamber efendimiz bu eşsiz özelikleriyle Medine’ye geldiğinde ilk olarak şehrin her yanını ağaçlarla ve çiçeklerle süsledi.

Medine’nin suyunu ve toprağını bereketli kılması için Allah’a dua etti. Çöl olan bir şehirden adeta yeşil doğal bir park alanı inşa etti” tespitinde bulundu. Örnek bir baba, örnek bir eş, örnek bir komutan ve örnek bir devlet adamı olan Peygamber efendimizin özelliklerinin saymakla bitmeyeceğini belirten Ay, Hz. Muhammed’le birlikte Medine’de ilk defa mabet ve okulu birlikte inşa edilerek, öğrencilere eğitim verildiğinin altını çizdi.

Peygamber efendimizin en önemli özelliğinin adil ve dürüst bir yönetim anlayışından beslenen devlet adamlığı sıfatı olduğunu belirten Mehmet Emin Ay, ‘’Efendimiz Medine’de iç barışı sağladı. Hicret’ten sonra Medine’ye giden Muhacirler ile Medine’nin yerli halkı olan Ensarileri kardeş ilan etti. İlk defa hazırlanan 50 maddelik ‘’Medine Anayasası’’ ile herkesin hakkını koruma altına aldı. İlk nüfus sayımı yapıldı. 10 bin civarında olan Medine nüfusunun sadece 1.500’ünün Müslüman olmasına rağmen, Medine’yi Müslümanlar’ın yönettiğini ve devlet başkanının da peygamber efendimizin olması, peygamberimizin iyi bir devlet adamı olduğunu da gösterir” dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34