banner29

Hayatı paylaşmak için engel yoktur

Başakşehir Belediyesi bu yıl 9.’su düzenlenen EYAFexpo Engelsiz Yaşam Fuarı’nda düzenlediği etkinliklerle farkındalık yaratmaya devam ediyor.

Hayatı paylaşmak için engel yoktur
 CNR İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen fuar her yıl engelsiz yaşam için üreten ve hizmet veren kurum ve kuruluşları bir araya topluyor.4 Aralık Pazar günü sona erecek fuar ziyaretçilerini bekliyor.

 

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde de Başakşehir Belediyesi’nin standına ilgi yoğundu. Başakşehir Bilgievleri verdiği mini konserle dinleyenleri mest ederken sanatsever vatandaşlar karikatürlerini çizdirmek için sıraya girdi. Engelsiz imza günü engelli genç yeteneklerin kendilerini göstermelerine fırsat tanıyarak kitaplarını imzalayacağı bir platform oluşturdu. Dünya Engelliler Günü’nde Başakşehir Ak Parti İlçe Başkanı Ayhan Özgürel belediye standını ziyaret ederek vatandaşlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

Toplumun engelli psikolojisi üzerine Engelsiz Yaşam Fuarı Konferans Salonu’nda bir seminer veren Psikolog İlknur Peder seminer öncesi fuarla ilgili düşüncelerini açıkladı. Peder,” Fuar sayesinde engellilerin iletişim anlamında ihtiyaç duyduğu ortamı sağlaması, engelliler için gereken araç gerecin aynı mekanda bulunması çok güzel. Sosyal anlamda etkinlikler biraz sönük kalsa da daha fazla etki yaratılabilir. Bir tiyatro oyunu, workshoplar, benzer hikayelerin anlatıldığı bir platform oluşturulabilir. Bu bir farkındalık günüdür kutlanmamalıdır. Samimiyetsizce yapılan kutlamalar yerine gerçekten sorunlarımıza değinen ve birlikte yaşama kültürünü güçlendiren etkinlikler yapılırsa bugün anlam kazanır”dedi.

 

'Önyargılardan kurtulmalıyız'


Engelliler olarak toplumda bize biçilen rolün bizi nasıl engellediği, engelsiz olan bireylerin bizi nasıl engellediğini anlatmaya çalışacağım, bende sizlerden biriyim doğuştan engelliyim diyen Psikolog İlknur Peder, “Aslına bakılırsa hepimizin engelleri var. Engelli olmak sadece vücudumuzla sınırlı değildir. Hayatımızda farklı engellerde vardır. Psikolojik engeller, toplumun önümüze koyduğu engeller, ekonomik engeller, düşünsel engeller temel olanlar. Doğumdan itibaren hepimiz farklı farklı birçok engelle mücadele etmekteyiz. Bizler fiziksel engelin dışında birbirimizle iletişimde de engeller yaşıyoruz. Önyargılar, kişisel çıkarlar, ego iletişimin önündeki en büyük engellerdir” diyerek seminerinde katılımcılara önemli bilgiler verdi.

 

Fuara katılan vatandaşlarda fuarla ilgili memnuniyetini dile getirdi.

 

Perihan Sezgin, “Ben her yıl fuarı ziyaret etmeye çalışıyorum hem genel anlamda hem de belediyenin kurmuş olduğu stant amacına çok uygun. Başakşehir İlçesi engelliler için güzel bir yaşam alanı biz bu imkanlara sahip bir şehirde yaşamaktan çok mutluyuz.”

 

Meryem Demir, “Fuar bizim için çok önemli yeniliklerden haberimiz oluyor. Her geldiğimde belediyenin standını ziyaret ederim. Zaten Başakşehir’de oturuyorum ve bu konuda engelliler için güzel çalışmalar yapıyorlar. Daha güzel çalışmalar yapılmasını da isteriz tabi.”

 

Hatice Ercan,” Bizler için senede bir de olsa farklı bir etkinlik oluyor. Buraya gelerek etkinlikleri takip ediyoruz. Engelliler için tasarlanan yeni ürünleri görüyoruz. Benim kızım engelli ve bu konuda yaşadığımız ilçenin imkanlarından faydalanmaya çalışıyoruz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35