banner32

Hamilelik okulu devam ediyor

Başakşehir Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü tarafından Bilgievlerinde düzenlenen Hamilelik Okulu devam ediyor.

Hamilelik okulu devam ediyor
Medipol Mega Üniversite Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Yard. Doç. Dr. Nalan Karabayır’ın gerçekleştirdiği söyleşi Güvercintepe Bilgievi’nde gerçekleştirildi. Yard. Doç. Dr Karabayır, ‘Anne sütü ve emzirmenin önemi’ anlattı, “Hayatımızdaki en mutlu anlarımızdan bir tanesi bebeğimizi kucağımıza aldığımız andır. İkiz bebeklerini annemiz kucağına almış ve sevinç gözyaşları içerisinde karşılamış. Bu en mutlu andan sonra, hemen endişeler devreye girmeye başlıyor. Acaba bebeğimi emzirebilecek miyim? Anne sütü verilebilecek mi?  Aç mı kalıyor? Gibi sorular birbirini kovalamaya başlıyor. Ama biz biliyoruz ki bebeğimizi doğumdan itibaren hemen anne sütü ile beslememiz lazım, ve en az iki yaşına kadar da anne sütüyle beslemeye devam etmemiz gerekir.”
 
‘Anne sütüyle anne ile bebek arasında bağ kurulur’

Yard. Doç. Dr. Nalan Karabayır, Anne sütünün faydalarını mamanın zararlarını ise şöyle sıraladı, “Anne sütünün hazmedilmesi çok kolaydır bu nedenle kabızlık, gaz sancıları anne sütü alan bebeklerde çok daha az görülür. Anne sütü hazırdır, ısıtmamıza kaynatmamıza gerek yoktur. Her yerde her istediğimizde tamamı ile doğal daima hazır daima temiz bir besindir. Ayrıca çok ekonomik hiçbir ücret ödemiyorsunuz. Mamaların bebeğe zararı çoktur. Bebeğin anne ile iyi bir ilişki kurmasını engelliyor, Anne sütü verirken bebeğinizi kucaklıyorsunuz, okşuyorsunuz, konuşuyorsunuz böylelikle anne ile bebek arasında çok güzel bir bağ oluşmuş oluyor. Bu yüzden temel güven duygusu dediğimiz duygunun gelişmesini de sağlıyor. Mama kullanan bebeklerde enfeksiyonlar daha fazla, kusmalar daha fazla, ishaller daha fazla, kulak intihapları daha fazla, zatürre çok daha sık gelişiyor. Bu yüzden mama çok zararlıdır. Anne sütü alan bebekler ileriki yaşamlarında şişmanlıktan korunuyor, yüksek tansiyon, şeker hastalığından korunuyorlar."
 
'Anne sütü çocuğun ve annenin hayat kalitesini etkiler'

Anne sütünün bebek ve annenin hayat kalitesini etkilediğini vurgulayan Karabayır, “Hayata başlarken verdiğiniz anne sütü ile çocuğunuzun tüm hayat kalitesini etkilemiş oluyorsunuz. Bunun dışında anne için faydalarını saymakla bitmiyor, Anne sütü veren annelerin yumurtlamaları biraz daha seyrek oluyor, elbette ki bu bir korunma yöntemi değildir. Ama mama veren annelerde çok daha fazla gebelik görebiliyoruz. İstenmeyen bebekler ortaya çıkabiliyor. Kansızlık hissi bu annelerde daha fazla olabiliyor. Onun dışında mama veren annelerde yumurtalık ve meme kanseri riskleri daha sık. Emziren annelerde kanser oranı çok daha az görünüyor. Doğum yaptıktan sonra bebek daima yanınızda kalmalıdır, sadece altını değiştirmek ve bakım için gitmeli bebek odasına onun dışında bebeğinizi yanınızdan ayırmayın. Eğer emzirmeye hastanede başlamazsanız evde alışmanız çok zor olacaktır. O yüzden doğum yapar yapmaz bebeğinizi emzirin” dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34