banner32

Halkın gönlüne hitap eden oyu kapar

Gazetemizin Başyazarı Hüseyin Çetiner, yazdığı makale ile Başakşehir'in siyasi fotoğrafını gözler önüne serdi, işte o makale...

Halkın gönlüne hitap eden oyu kapar
On üç yaşından beri siyasi hayatın içinde mücadele eden birisi olarak şu tecrübeyi edindim: Halk kendisine “adı ile hitap eden” ve ihtiyacı olduğu an ulaşabildiği siyasetçiyi baş tacı eder...
 
Bu yazıyı neden yazdığıma gelince; CHP İBB Meclis Grubu, İstanbul Times’i özel olarak toplantılarına davet etti. Grup Başkan Vekili Sayın Fahrettin Kayhan’ın “Esenyurt’un adı bundan sonra Ezenyurt olsun” basın açıklamasını bize takdim etti. Biz de özetleyerek haberini yaptık.
 
CHP 1994’deki Refah Partisi gibi samimi çalışmanın gayretinde
 
CHP İl Başkanı Sayın Oğuz Kaan Salıcı, gerek bize gerekse de yayın organlarıma karşı çok candan ve içten bir yaklaşım gösteriyor. Ha keza, CHP İl Basın Danışmanı Sayın Süleyman Kalyon kardeşim de görevini muhteşem bir şekilde yerine getirerek CHP İstanbul İl Başkanlığı’nın basına açık tüm çalışmalarını bir gün önceden mail atıyor, biz de şartlarımızın uygun olduğu programları takip ediyoruz.
 
CHP Başakşehir İlçe Örgütü kabına sığmıyor
 
20 Mart 2013’de CHP Başakşehr İlçe Başkanlığı Yeşilköy WOW Otel’de 2 bin kişinin katıldığı “iktidara yürüyüş yemeği” verdi. İlçe Başkanı Özgür Karabat ve Grup Başkan Vekili Bektaş Ulusan, arşivlerimizde Başakşehir ile alakalı yeterli malzemenin olduğunu ifade ederek sinevizyonlarını hazırlamamızı istediler. Biz de bu çalışmayı kendileri için yaptık.
 
Yeni sloganları olan ”Sevdamız Başakşehir” ile ilgili kısa ve özlü bir haber oluşturarak CHP Başakşehir İlçe Başkanlığı seçim sloganlarının ilkini belirledi. Bu haberin geniş şekilde yer aldığı gazetemizi, 2 bin kişinin katıldığı muhteşem yemekte dağıttık. Sayın Özgür Karabat ve ekibinin gövde gösterisine sahne olan o muhteşem geceye katılanlar gazetemizi inceleme fırsatı buldu.
 
Çalışan ve bizi davet eden herkesin haberini yaparız
 
Malum daha önce her kademesinde siyaset yaptığım AK Partili birçok belediye başkan yardımcısı, ilçe başkanı, ilçe yönetim kurulu üyesi arkadaşım, “Medya kuruluşlarınızda CHP’nin haberlerine çok yer veriyorsunuz” serzenişini bana ilettiler.
 
Onlara “Sizler herhangi bir çalışma yapıp da bizi davet ettiğiniz halde haberinizi yapmışsak söyleyiniz. Beni yargılamadan önce sizin emeğe saygınızı gözden geçirmeniz lazım” dedim. Biz, çalışan ve üretenin hizmetlerini okurlarımıza duyurmak zorundayız.

Hiç bir parti ve gruba karşı ön yargımız yok. Ama “basını adam yerine koymayan, nasılsa oyumuz yüzde elli, biz bunu altmış yapmanın derdindeyiz” diyenlere de yapacak bir şeyimiz olduğunu düşünmüyorum. “Rahat” ve “rehavet” “bozgunun habercisidir” diyorum. Böyle bir anlayışı seçmenine empoze eden partinin bir çok seçmeni “zaten benim parti kazanacak, sandığa gitmesem de olur” demesine yol açar.
 
Gelelim CHP Başakşehir’in muhteşem organizesine
 
20 Mart 2013 tarihinde, CHP Başakşehir İlçe Başkanlığı için bana göre yeni bir sayfa açıldı. Bu sayfada 2014 seçimlerinde “biz en güçlü adayız” mesajı var.
 
Ak Parti’den görev yapan ve halen üyesi olan bir basın mensubu olarak Mevlüt Uysal ile Özgür Karabat’ı kıyasladığım zaman arada çok fark görüyorum.
 
Özgür Karabat’ı eleştirdiğimiz zaman anlayışla karşılayarak yanlış anlaşılma var ise düzeltmeye çalışır.
 
Mevlüt Uysal ise eleştirildiği zaman yer ve zaman mefhumunu unutarak sizi hemen damgalayıp “CHP ağzı ile yazı yazıyorsun” diyerek işinizi yaptınız için dava açmak dahil envai yollarla sizi yıldırmaya çalışır.
 
Daha öncede söyledim; ben 29 Mart 2009 yerel yönetim seçimlerinde Ak Parti Beylikdüzü Belde Koordinatörü iken grevimden istifa edip Ak Parti’de Başakşehir Belediye Başkan Aday Adayı olmuş idik. Nasip kısmet Mevlüt Uysal’ınmış ve halk onu başkan olarak seçti. Seçimde ve seçimden sonra tam bir yıl, bir çok hata ve eksiği olmasına rağmen “yeni ilçedir” diye başkana avans verdik. Ancak gördük ki başkan önüne geleni azarlıyor…
 
Haksızlık karşısında susup “dilsiz şeytan” olmamak için görevimizi yapıyoruz
 
“Başkan sel felaketinde basın mensubuna canlı yayında hakaret ettiği zaman çok bravo başkan güzel yaptın” mı diyecektik?
 
Cami içinde bize hakaret ederken, onursuz bir şekilde buna sessiz mi kalacaktık ?
 
Komşu inisiyatifindeki arkadaşlarımıza hakaret ederken, sanki hiçbir şey olmamış gibi tepkisiz kalsaydık?
 
Haksızlık karşında susan dilsiz şeytan olamazdım. Dilimizin döndüğü kadar “başkan yanlış yapıyorsun” dedik ama başkan sanki biz bir şey dememişiz gibi hata, yanlış ve sert tutumlarını aynen sürdürmeye devam ediyor…
 
Başkan şu soruyu kendisine sorsa ve cevabını bulsa o kadar güzel kararlar verebilecek ki anlatamam.
 
Mesela Mevlüt Uysal kendisine dese ki; ”Bu Hüseyin Çetiner denilen adam Ak Partili ama ben iyi ya da kötü kendisi ile azami müşterek de buluşup 4 tane gazetesi ve 4 tane haber portalında ilçemin tanıtımını yapamadım ama CHP İlçe Başkanı Özgür Karabat, en üst seviyede bu yayınlardan yararlanmasını bildi, acaba ben nereden hata yapıyorum ?
 
Uysal, daha sonra bu sorunun cevabını bilimsel olarak verse, sorun kalmayacak.

Ama Başkan Uysal, sağda solda hata aramaktan dolayı kendisini sorgulamaya zaman bulamıyor.
 
“Ben hata yapmam”, “her şeyi ben bilirim”, “ben sizin babanızım, ben ne dersem o olur” mantığı, artık yeryüzünde geçerli değil. Eskiler, çocuğu yüz yıllar boyunca “bir varmış, bir yokmuş masalı” ile avutmuşlar ama bugün çocuk babasına “baba saçmalıyorsun, ya vardır, ya yoktur. Bir varmış, bir yokmuş da ne demek, sen beni bebek mi sandın ?” diyor.

Ama kıymetli başkanım 5.yılına girdi hala “Ben nerede hata yatım?” sorusunu kendisine soramıyor.
 
Siz söyleyin; sorması gerekmez mi ?
 
Başkan, aylarca ev ev gezse, buna karşın bir gazete de etkili bir haber yapsa, gazete haberi başkanın yaptığı çalışmanın hükmünü yok eder.
 
Ben Sayın Belediye Başkanı ile kan davalı değilim. Bunun nişanesi olarak da 2012, 6 Şubatı’nda gazetemizin 5.kuruluş, 6 Şubat 2013 tarihinde 6.kuruluş yıldönümü kokteylimiz ve plaket takdim törenimiz için kendi ellerimle sekreterine davetiye bıraktım.

Başkan, halk odaklı çalışan iyi bir siyasetçi olsa ekibi ile geceye katılır, gönlümüzü birazcık olsun kazanabilirdi. Gönlümüzü kazandıktan sonra da iyi bir iletişim ve istişare ile ilçe adına güzel işler yapabilirdi. Ama ne yazık ki başkan, enerjisini boş ve hamasi işlerle geçiriyor.
 
Bu konuda son sözüm olsun; biz yayın grubu olarak vicdanen rahatız. Çünkü biz sayın başkana defalarca “zeytin dalı” uzattık ama tutmasını beceremedi.
 
Oysa ki, ben Uysal ile aynı parti de aday adayı idim. Onun bizden istifade edemediğini Özgür Karabat becerdiyse suçlusu ben değil Mevlüt Uysal’dır.
 
Neyse biz yine CHP’nin gecesine dönelim
 
CHP Başakşehir İlçe Başkanlığı, “barış dostluk ve kardeşliği” sembolize ettiği için gecesinde CHP logosunu zeytin dalları ile çevirmişti. Sinevizyonun müziğinde “haklıyız kazanacağız” mesajı da vardı. Zengin, fakir, Kürt ,Türk, Laz, Çerkez herkes geceye katılarak “samimi çalışan kim olursa olsun mutlaka karşılığını alır” sözünü kanıtladı.

CHP İl Başkanı ve Genel Başkan yardımcıları, gittikleri yerlerde ve katıldıkları birçok TV programlarında Özgür Karabat ve arkadaşlarının başarısını anlatıyorlarsa, bunun adına “başarı”, bunun adına “bu ekip, çevresinin gücünden çok iyi yararlanıyor” denir…
 
Elimde herhangi bir resmi belge yok ama halka “Özgür Karabat’ı mı yoksa Mevlüt Uysal’ı mı tercih ediyorsunuz, seviyorsunuz” sorusu sorulsa, eminim ki Karabat, birinci çıkar.
 
Açık ve seçik bir şekilde bir kez daha beni eleştiren okurlarımıza seslenmek isterim; Ben sistematik bir şekilde hiç bir kimseye hakaret etmeyi tasvip eden biri değilim…
 
Sandık ufukta göründü

Ezcümle her ne kadar sandığa gidip oy kullanmaya tam 12 ay kalsa da adayların belirlenip partilerin sahaya tam manası ile seçim çalışması için inmesine çok kalmadı. 

Ramazan ayı ile beraber alanlar şenlenecek. Zaten iktidar partisi hariç diğer belediyeler adaylarını en az (Belediye başkanlıkları olmayan yerlerde) 6 -7 ay önceden belirleyecekler.

Başakşehir'de 2014'de yapılacak olan yerel yönetim seçimlerinde dört parti yarışacak. Seçimin favori partileri CHP ve Ak Parti olmasına rağmen Saadet Partisi de İstanbul'da seçimi kazanacağına inandığı üç ilçeden birisi de Başakşehir  olduğunu hem SP İl Başkanı Selman Esmerer hem de Başakşehir İlçe Başkanı Yusuf Güşen ifade ediyor.

Seçim vaktine kadar ilçenin seçmen sayısının yaklaşık 240 bin civarında olacağı tahmin ediliyor.

Semenin % 30'unun sandığa gidip oy kullanmayacağını hesaplarsak sandığa gidecek seçmen sayısı 168 bin civarında olur.

 
BAŞAKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI
 
      Oy Oranı Toplam Oy
1. AK PARTİ - Adalet ve Kalkınma Partisi 39,0 39.072
2. CHP - Cumhuriyet Halk Partisi 31,7 31.781
3. SP - Saadet Partisi 11,7 11.707
4. DTP - Demokratik Toplum Partisi 9,8 9.779
5. MHP - Milliyetçi Hareket Partisi 5,4 5.455

 
BDP'nin yaklaşık olarak bir önceki seçimde % 10 oyu vardı. Seçmen oranında oyu artarsa bu da 17 bin civarında oya tekabül  eder.  

MHP'nin önceki adayı tanınmayan bilinmeyen biri olmasına rağmen % 5.4 oy almıştı. Şu an yıllardır ilçe başkanlığı yapan Aytekin Horasan'ın adayı olacağı söyleniyor. En kötü ihtimal ile Horasan'ın MHP nin 5.455 olan oylarını 10.000 yapacağı kesin gibi. 

Saadet Partisi, 29 Mart 2009 seçim öncesi oynanan oyuna rağmen seçmenin % 11'inden oy aldı. Bana göre en ölü hali ile SP'nin, % 20 oyu olur.  Bu da 34 bin oy yapar. Bunların toplamı 61 bin oyu bulur. 

Geriye 89 bin oy kalır bunlar da CHP ve AK Parti arasında gider gelir. Kim projesi, meclis üyesi dağılmı ve halka umut veren çalışmalar yaparsa Başakşehir'de  belediye başkanlığını kazanır.

Burası ne Ak Parti'nin ne de CHP'nin kalesi değil. "Seçmen projelere ve adayın samimiyetine bakarak oy verecek" diyorum.

Bu tespitlerimi çok erken yaptığımın farkındayım. Ancak bir çok okurum bir tahmin yazısı yazmamı istediği için bugünkü (24 Mart 2013) fikrim budur. İlerleyen zamanlarda bu konularda çok yazı yazacağız Allah ömür ve imkan verirse.

Karabat ve ekibi Recep Tayyip Erdoğan'ın 1994'de İBB'yi kazandığı zamanki gibi samimi çalışmalar yapıyor

CHP Başakşehir İlçe Başkanlığı, 20 Mart 2013'de Yeşilköy Wov Otel'de ciddi bir gövde gösterisi yaptı. Bu kalabalık ve heyecan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 1994'de İBB'ye aday olduğu zaman yaptığı çalışmaları aklıma getirdi.

Özgür Karabat ve ekibi kıt mali imkanlarına rağmen bu kadar güzel işler yaptığına göre, yarın partisi hazineden yardım aldığı zaman aktaracağı para ile daha güzel işler yapacağından eminim.

Kim Başakşehir halkı için çalışacaksa ve bizi kendisine inandırırsa oyumuz onundur. Biz, adayların projesini bekliyoruz. Yerel yönetimlerde partilerden daha çok adayların ÖNEM arz ettiğine inanıyorum. Bu ilçenin bir seçmeni olarak PARTİ'den çok adaya ve ekibine oy vereceğim inşallah yaşarsam o vakte kadar.


Başakşehir Times / Hüseyin Çetiner  24 Mart  2013

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35