banner29

Gök Sultan Abdülhamid Han Başakşehir’de sahnelendi

34. Osmanlı padişahı II. Abdülhamid'in tahttan indirildiği 31 Mart Vakası sırasında yaşananları ele alan "Gök Sultan Abdülhamid Han" oyunu Başakşehir’de seyirciyle buluştu.

Gök Sultan Abdülhamid Han Başakşehir’de sahnelendi
 
Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde sahnelenen tiyatro oyununa ilgi yoğundu. Son yüzyılın ve yakın tarihin en çok tartışılan padişahlarından II. Abdülhamid’in tarihi olaylar içindeki tavrının, tercihlerinin sahnelendiği oyunda, 31 Mart Vakası konu edildi. Sahne dekoru, kostümler ve müzikleriyle dönemi yansıtmaya çalışan oyun olağanüstü şartların olağandışı devlet adamı olan II.Abdülhamid Han’ın trajedisini yansıtıyor.

II. Abdülhamid son yüzyılların en çok konuşulan, tartışılan, yazılan padişahı. Onun hakkında birbirine tümüyle zıt hükümler var: Kimine göre katil, kanlı, müstebit, cahil ve korkak bir kızıl sultan. Kimine göre de dört tarafını yangınlar saran bir evi ve içindekileri korumak için alevlere doğru koşan, su döken ve kum saçan bir itfaiye eri. Olağanüstü şartların olağandışı devlet adamı. Gerek dönem, gerekse hayatı sinir uçlarımıza dokunan hikayelerle yüklü tiyatro oyunu izleyenlerden büyük alkış aldı.

Tiyatro oyunun sonunda tiyatro ekibine günün anısına çiçek takdim edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35