banner29

Gebelikte Egzersiz ve Spor

Avrasya Hospital'in başarılı doktorlarından Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Atilla Okur ile Gebelikte Egzersiz ve Spor Hakkında Konuştuk.

Gebelikte Egzersiz ve Spor
 Sağlıklı gebelerin tümüne önerilen egzersizler, düzenli olarak gebeliğin 3.ayından itibaren yapıldığında hem anne hem de bebek için son derece faydalıdır. Bu amaçla eğitim ve uygulama yapılan bir spor programına katılmak yada hekim önerisi ile belirli hareketleri yapmak uygun birer seçim olabilir. Ancak bu tür bir program öncesinde mutlaka bir kadın doğum hekimi ile konunun değerlendirilip, erken doğuma neden olabilecek risk faktörlerinin bertaraf edilmesi gerekir. Gebelikte egzersiz ve sporun temel amacı ; bel, karın,kalça ve leğen kemiğini kaplayan pelvik taban kasları olarak bilinen kasları güçlendirmek ve düzenli solunum yeteneğini geliştirmektir.

İstanbul Times Haber Merkezi 

Düzenli olarak yapılan egzersiz ve spor ile bel kasları yeterince güçlenen gebelerde, bel ve sırt ağrıları daha az olur, vücudun duruş ve şekil bozuklukları azalır. Düzenli yapılan spor uyku problemini azaltır. Spor sonrası beyinden salgılanan bazı hormonlar, gebenin psikolojik olarak kendini daha iyi hissetmesini sağlar. Doğum eylemi başladığında hem eylem süresinin daha kısa olması,hem daha hızlı ilerlemesi hem de daha az ağrılı olması, egzersiz ve sporun en önemli faydalarındandır.ayrıca anne adayının ideal kilo alımını kolaylaştırır ve doğum sonrasında vücudunun daha kolay toparlanmasını sağlar.

Gebelikte hangi egzersiz ve sporların yapılacağı, anne adayının gebelik öncesi yaşam alışkanlıkları ile doğrudan ilişkilidir. Gebelik öncesinde hiç spor yapmayan bir anne adayında daha az efor gerektiren egzersizlerin seçimi uygun bir yaklaşım iken, öncesinde aktif spor yaşamı olan bir gebede tıbbi sakıncası yoksa devam ettiği spor programının devamı uygun seçenek olabilir. Yürüyüş, en sık tavsiye edilen, en hafif ,yapılması en kolay spor şeklidir. Her gün, yarım saat, hafif tempolu yürüyüş gebeliğin her ayında yapılabilir. Düşme riskine dikkat edilerek tercihen yumuşak zeminde yapılan yavaş tempoda koşu da gebeliğin son dönemleri hariç yapılabilir. Yüzme, vücuttaki bir çok kası aynı anda çalıştırması, risksiz olması nedeniyle gebeliğin her döneminde tavsiye edilen bir spordur. Evde kendi başına yapılabilecek bel, kalça ve pelvis taban kaslarını güçlendiren egzersizler yapılabilir Ayrıca son yıllarda uzman gözetiminde yapılan pilates ve yoga da tavsiye edilen sporlardır.

Bisiklete binme, dağcılık, kayak gibi sporlar düşme riski nedeniyle önerilmez. Ağırlık kaldırma, karın içi basıncın aşırı artmasına neden olacağından önerilmez. Karın bölgesine travma olasılığı nedeniyle, basketbol, futbol, voleybol gibi topla oynanan sporlar ile dövüş sporları ve dalış sporu önerilmez.
Bütün egzersiz ve sporlara başlarken önce yavaş tempoyla başlayarak kaslar ısındırılmalı ve giderek tempo artırılmalı, yine aynı şekilde sonlandırılırken de tempo düşürülerek sonlandırılmalıdır. Egzersiz esnasında ve sonrasında kaybedilen sıvının yerine konması son derece önemlidir.

Egzersiz ve spor esnasında; kanama, aşırı yorgunluk, çarpıntı, nefes darlığı, göğüs ağrısı, düşme, baygınlık hissi gibi durumlarda ara vererek istirahat etmeli ve hekim ile temasa geçmelidir.

İstanbul Times Haber Ajansı(İTHA)

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Atilla Okur
YORUM EKLE
YORUMLAR
kadriyeilci
kadriyeilci - 1 yıl Önce

Benim. bebeğim olmuyor

SIRADAKİ HABER

banner34