banner25

GameLooper ile Livinglab’de kış okulu

Başakşehir Teknoloji ve İnovasyon Merkezi Living Lab, üretimlerine kış okulu ile devam ediyor.

GameLooper ile Livinglab’de kış okulu
Geçen yaz tatiline girilmesiyle birlikte LivingLab Merkezi’nde açılan yaz okulunda, Legolarla hazırladıkları mekanizmalarla marsa yolculuk yapan öğrenciler, gamelooper etkinliği ile de oyun algoritmasını çözdüler.

Teknoloji girişimcilerinin geliştirdiği GameLooper isimli proje, Başakşehir LivingLab Merkezi’nin sunduğu imkânlarla hayat bularak 2-3 ve 4 Şubat tarihlerinde üretime başladı. Yaş grubuna göre belirlenen 3 günlük etkinlik, 9-12 ve 12-17 yaş olmak üzere 2 grupta veriliyor.

Kendi oyunlarını üretiyorlar

Toplamda 20 kontenjanlı etkinliğe, ilçe dışından da katılımcılarda yer aldı. Etkilikte öğrenciler, GameLooper ile kendi oyunlarını oluşturdular. Kod yazmadan, kod bloklarıyla oyun üretmeyi başaran çocuklar bu sayede algoritma kurma becerilerini de geliştiriyorlar.

Projelerini gerçek kullanıcılarla test etme imkânı bulduğunu söyleyen GameLooper eğitmeni Umut Demirel: ”Başakşehir Living Lab buna imkân verdi, biz de kış okulu adın da üç günlük bir program hazırladık ve şimdi arkadaşlarla uyguluyoruz. Daha öncede CoderDojo etkinliği sayesinde LivingLab’de bulunma şansım olmuştu. Yazılımlarımızı test etme amacıyla bizim için inanılmaz bir fırsat. Sonrasında da GameLooper projenin devamını burada yapmak istiyoruz. Bize bu imkanları sunan herkese çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Öğrenciler kış okulundan çok memnun

Başakşehir’de öğrenci olan iki kardeş İhsan ve İrem Kaçmaz: ”Etkinliğe kardeşimle katıldık. Okulda bilişim hocamın bana haber vermesiyle katıldım. Kardeşim İrem’inde merakı olduğundan birlikte geldik oda çok memnun kaldı bende. Yazın Legolarla bir şeyler üretmiştik şimdide oyun yazıyoruz. Gelişimimizi olumlu yönde etkiliyor hem de eğlenerek bir şeyler öğrenebiliyoruz. Ben tüm öğrencilerin bir kez bu merkeze gelip değerlendirmesini tavsiye ediyorum” diyerek memnuniyetini dile getirdi.

Lisede bilişim bölümünde okuyan Nurcan Duman ise, “Bende bilişim hocamın sayesinde bu etkinlikten haberdar oldum. Burada kod yazmadan da oyun yapabilmeyi öğrendim. Şimdiden farklı farklı oyunlar yapmayı başardım. LivingLab Merkezi’ndeki etkinlikler hoşuma gidiyor o yüzden sürekli uğruyorum, herkese teşekkür ederim” dedi.

Etkinlik sonunda kış okuluna katılan tüm öğrenciler öğrendikleri yazılımlarla 5-6 oyun üretmiş olacak.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35