banner32

Etnospor Kültür Festivali Başlıyor

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından düzenlenen “Etnospor Kültür Festivali” 26-28 Ağustos tarihleri arasında Küçükçekmece Bezirganbahçe Meydanı’nda gerçekleştirilecek.

Etnospor Kültür Festivali Başlıyor
Geleneksel sporların günümüzde yaşatılması, tanıtılması ve uzmanlaşması amacıyla gerçekleştirilecek festivalde, kültürel mirasın geleceğe aktarılması adına kapsamlı bir organizasyon düzenlenecek. Etkinlik kapsamında pek çok spor ve sportif oyun, canlı performanslar izleyiciler ile buluşacak.
 
Üç gün sürecek etkinlik, gerçekleştirilen basın toplantısı ile duyuruldu. Basın toplantısına, Dünya Etnospor Konferederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, İstanbul Milletvekili ve Okçular Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Haydar Ali Yıldız, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkan Yardımcısı Dr. Hakan Kazancı, Organizasyonun Sanat Yönetmeni Yasin Tütüncü ve basın mensupları katıldı.
 
“Kültürümüzün yeniden can bulması için bir yolculuğa çıktık”

Basın toplantısının açılış konuşmasını ve moderatörlüğünü yapan Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan; “ Unutulmaya yüz tutmuş veya bilinçli bir şekilde unutturulmuş ata sporlarımızın yeniden ortaya çıkması ve can bulması amacıyla bir yolculuğa çıktık. Düşündüğümüzün ötesinde bir etkinlik gerçekleştireceğimizi umut ediyoruz. Bu tür bir organizasyonun kuruculuğunu üstlenmeme sebep olan; kaybettiğimiz değerlerimizi yeniden kazanmaya olan inancımdır, Türkiye olarak her alanda kendi kültürümüzü tanıyarak geleceğimizi inşa etmemiz gerekiyor” dedi.
 
 “Kültürel mirasımıza sahip çıkmamız gerekiyor”

Organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ederek sözlerine başlayan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç; “Kültür mirasımıza, geleneğimizden gelen mirasımıza sahip çımamız gerekiyor. Geleneksel olarak adlandırdığımız ve unutulmaya yüz tutmuş spor dallarımız bu organizasyon sayesinde kendilerini gösterme, halkımıza sergileme ve onlarla buluşturma imkanı bulacaklar” dedi.
 
“Türkiye’de Futbol’dan sonra en fazla ilgi gören spor kendi geleneksel sporlarımız”

Etnospor Kültür Festivali’ne katkı sağlayan kurumlardan biri olan Başakşehir Belediyesi Başkanı Mevlüt Uysal; “Belediyeler olarak özellikle Anadolu’da birçok belediye geleneksel sporlarımızla ilgili çok ciddi çalışmalar ve organizasyonlar yapıyor. Halkımızın buna ilgisi büyük.  Belki de futboldan sonra Türkiye’de araştırılma yapılsa en fazla ilgi gören spor bizim kendi geleneksel sporlarımızdır. Bu sebeple festivali geleneksel sporlarımız adına iyi bir başlangıç olarak görüyorum ve gelecekte geleneksel sporlarımızın daha iyi hayat bulması ve Dünya’da tanınması bu şekilde mümkün olacak diye düşünüyorum. Bu manada başta işin organizasyonunu üstlenen Okçular Vakfımız ve organizasyonu yaparken emeği geçenlere canı gönülden teşekkür ediyorum“ şeklinde konuştu.
 
Üç gün sürecek festival kapsamında Mangala, Kökbörü, Kuşak Güreşi, Aba Güreşi, Atlı Cirit, Atlı Okçuluk, Mas Güreşi gibi geleneksel oyunlar izleyicilerle buluşacak.
 
Basın toplantısı konuşmaların ardından etkinlik alanının gezilmesiyle son buldu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35