banner25

Etnospor Kültür Festivali başladı

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından düzenlenen “Etnospor Kültür Festivali” başladı. Başakşehir Belediyesi’nin de desteklediği festival 26-28 Ağustos tarihleri arasında devam edecek.

Etnospor Kültür Festivali başladı
Küçükçekmece Bezirganbahçe Meydanı’nda düzenlenen festivalin açılışı programına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu aynı zamanda Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ak Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, il ve ilçe belediye başkanları ve vatandaşlar katıldı.
 
Kortej yürüyüşü ile başlayan açılış programında konuşan Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, organizasyonun düzenlenmesinde katkısı olanlara ve festivali izlemek için alana gelenlere teşekkür ederek, "Bizim yeterince düşmanımız, bu ülke üzerinde yeterince planları olan odaklar mevcut, gelin kendi değerlerimiz etrafında birleşelim. Biz bu yola çıkarken, geçmişimize, kimliğimize, kültürümüze dair unutulmaya yüz tutmuş ve bize unutturulmak istenmiş birçok değerimizin yeniden halkımızla buluşmasını, yeniden popülerleştirilmesini, hak ettiği değeri kazanmasını amaçlıyoruz." dedi.
 
‘Türk milleti olarak geleceğe damga vurabiliriz’

Bilal Erdoğan, "Festivalin devam edebilmesi, geleceğe taşınabilmesi ve kalıcı olabilmesi için bizim aynı zamanda kendi kültürel değerlerimizle de kuşanmaya ihtiyacımız var. Geçtiğimiz 100 yılı aşkın süreçte maalesef egemen güçlerin baskılarıyla kendi dilimizden, tarihimizden, kültürel değerlerimizden uzaklaştırılmak istendik. Bunun bir nebze de olsa başarıya ulaştığını maalesef kimse inkar edemez. Ancak şu anda bizler, yakın zamanda 15 Temmuz hadisesinin de ortaya koyduğu gibi geleceğin milleti olarak çok daha iddialı yürüyüş sergileyeceksek, unutulmaya yüz tutmuş dilimizle, edebiyatımızla, sanatımızla, estetik anlayışımızla, sporlarımızla yeniden kucaklaşmak, bunlarla yeniden kuşanmak durumundayız. Ancak bu şekilde kendi genlerimizde olan, binlerce yıldır kendi inanç sistemimizle, kendi değerlerimizle yoğrulduğumuz, tarihe damgasını vurmuş Türk milleti olarak geleceğe damga vurabiliriz." diye konuştu.
 
Açılışta bir konuşma gerçekleştiren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise "Büyük bir geçmişe mensubuz. Bu değerlerle tekrar buluşmak, tekrar bir araya gelmek, kimliğimizi yeniden belirlemek adına bir aradayız. Bizi biz yapan değerlerle buluşarak yarına daha emin adımlarla yürüyebiliriz." dedi.
 
"Dünyaya yön veren, kültür ve fikirleriyle kendine güven duyan, güvenle geleceğe bakan millet olarak, 15 Temmuz Türkiye'si iyi bir milat oldu. Bunu iyi değerlendirmek zorundayız. Yeni sayfa açıldı. Milletçe 79 milyon el ele vererek, dost ve düşman ülkelere ezber bozan, doğruları ortaya koyan bir çalışma ortaya koymak istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın kararlığıyla bu ulus bunu başaracak." şeklinde konuştu.
 
Organizasyon 3 gün sürecek

Küçükçekmece'deki Bezirganbahçe Meydanı'nda kurulan özel alanda gerçekleştirilen Etnospor Kültür Festival 28 Ağustos, Pazar günü sona erecek.
 
Festivale Türkiye'nin 7 bölgesinin yanı sıra Türki Cumhuriyetler'den de 472 sporcu katılıyor.
 
Vatandaşların, spor yarışmalarını izleyip, kültürel faaliyetlere dahil olabilecekleri etkinlikte, Serkan Çağrı ve Uğur Işılak ile "Dombıra" şarkısının bestecisi Kırgız halk ozanı Arslanbek Sultanbekov'un konserlerini de takip edebilecek. Organizasyonda, geleneksel Türk sporlarından; mangala, kökbörü, kuşak güreşi, aba güreşi, atlı cirit, atlı okçuluk, aşık oyunu, şalvar güreşi, mas güreşi, yaya okçuluğu ve yağlı güreş müsabakaları gerçekleştirilecek. Festivalde, Diriliş Ertuğrul dizisi oyuncuları "Diriliş Çadırı"nda ziyaretçilerle buluşacak, klarnet virtüözü Serkan Çağrı da konser verecek. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35