banner32

Engelsiz Kalemler kitap fuarında buluştu

CNR Kitap Fuarı, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, İstanbul Valisi Vasip Şahin’in katılımı ile açıldı.

Engelsiz Kalemler kitap fuarında buluştu
"Engelsiz Bir Dünya" temasıyla kapılarını açan CNR Kitap Fuarı bu sene Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun eşi Dr. Sare Davutoğlu’nun himayesinde Engelsiz Kalemler fuarına da ev sahipliği yaptı. Engelsiz Kalemler, Uluslararası Yayım Dergi ve İletişim Fuarının destekçileri arasında yer alan Başakşehir Belediyesi’de fuarda standı ile yer aldı.
 
600 yayınevinin katılımı ve 900'ün üzerinde kültürel etkinlikle 13 Mart ‘a kadar CNR EXPO Yeşilköy'de kitapseverlere açık olacak.
 
 ‘Okumak ilahi bir eylemdir’

Bu sene 3. sü düzenlenen fuarın açılışında konuşan İstanbul Valisi Vasip Şahin, “Kitap eşyayı, kendimizi, kainatı tanıyıp anlayabilmektir. Okumak ilahi bir eylemdir. Rabbimiz ilk emrini oku diye vermiştir. Hz. Adem dünyayı eşyayı tanıyarak hayata başlamıştır. Medeniyetlerin temelinde de yazı ve okuma vardır. Başbakanımızın değerli eşi Dr. Sare Davutoğlu’nun himayesinde engellilerle birlikte yaşama kültürünü yaygınlaştırmak için fuar bünyesinde ‘engelsiz kalemler’ programı da gerçekleştirilecek. Engelsiz dünya başlığı altında engelli arkadaşlarımızda eserlerini sergileyecekler.”
 
‘Engelsiz bir dünya için kendimizi yeniden inşa etmeliyiz’

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal ise yaptığı konuşmada şunları kaydetti, “Engelsiz bir dünya için zihnimizi kalbimizi, kendimizi yeniden inşa etmemiz gerekiyor. İnsanoğlunun yeryüzünde ki hikayesi çoğu zaman kendisine oluşturduğu engellerden ibarettir. Kitap fuarımızın, kendimize oluşturduğumuz engellerin kalktığı, kendimizle insanlığımızla, kalbimizdeki iyilik duygusuyla buluştuğumuz, kültürel mirası koruduğumuz günlere vesile olmasını temenni ediyorum.”
 
Açılış programında fuarın bu yılki onur konuğu Sanat tarihçisi Prof. Dr. Semavi Eyice’ye Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, plaket takdim etti. Kurdela kesiminin ardından stantları gezen Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal ve beraberindeki heyet ‘Engelsiz Kalemler Uluslararası Yayım Dergi ve İletişim Fuarı’nın açılışını gerçekleştirdi.  Bakan Ünal daha sonra Engelsiz Dünya Platformu tarafından "9 Dakikada Engelsiz Dünya Platformu Gönüllüsü Ol Eğitim Programı"nın ilk denemesini de gerçekleştirdi.
 
Başakşehir, engellilere yönelik çalışmalarını anlatacak

CNR Kitap fuarın bu yılki teması ise "Engelsiz Bir Dünya" olacak. Fuar kapsamında Engelsiz Dünya Platformu tarafından Engelsiz Kalemler, Uluslararası Yayım Dergi ve İletişim Fuarı da düzenleniyor. Başakşehir Belediyesi’nin de destekçileri arasında yer aldığı fuarda belediyenin de bir standı yer alıyor. Başakşehir Belediyesi Hall 1’de ilçe genelinde engellilere yönelik gerçekleştirdiği çalışmaları ziyaretçilere anlatacak. Stantta ayrıca ilçedeki engelli yazarlarında imza günleri gerçekleşecek.
 
13 Mart’a kadar gezilebilecek olan Engelsiz Kalemler fuarına 7 ülkeden 27 yazar, 57 kuruluş, 197 eser yer alıyor. Etkinlikler kapsamında 9 gün boyunca engelliler tarafından yayınlanmış eserler okurlarla buluşacak, engelliler tarafından kültürel faaliyetler yapılacak. Fuarda ayrıca Engelsiz Dünya Platformu tarafından "9 Dakikada Engelsiz Dünya Platformu Gönüllüsü Ol Eğitim Programı", "Kör Topal Konferanslar", "İşaret Dili Şarkı Etkinliği", "Özel Canlandırma", "Sessiz Konferans" gibi etkinlikler düzenlenecek. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35