banner32

Eklem Kireçlenmesi Tedavisi

Kireçlenme, kireçlenme belirtileri, kireçlenme nedenleri, kireçlenme semptomları, kireçlenme tedavisi, kireçlenmeden kurtulmanın yolları ile ilgili yazımızı aşağıda bulabıilirsiniz.

Eklem Kireçlenmesi Tedavisi
Genç, zinde ve sağlıklı olmak iyidir. Ancak, bizim eklemlerimiz vücüdumuzdaki arızaları daha biz hazır olmadan çok daha erken ortaya çıkarırlar.  Ne yazık ki, birçok kişi erken dönemde şişlik, eklemlerdeki rahatsız edici his ve ağrı belirtilerini fark etmeye başlıyor ki bu belirtiler artrit veya artroz semptomudur.
Osteoartroz (osteoartrit) – boyun, sırt ağrısı, kronik eklem patolojilerinin doğrudan nedenlerinden biridir.  Temel özelliği – eklem kıkırdağı kaybı ve kemik hipertrofisidir.
Kendinizi kontrol edin! 

Kirçlenmenin Belirtileri
  • Merdivenlerden yürüme güçlüğü (özellikle aşağıya doğru);
  • Ağrının kademeli gelişimi, eklemlerde krepitasyonların ortaya çıkması;
  • Vücut ağırlığından dolayı ağrı artışı ve huzurun bozulması;
  • Oluşan rijitliğin, aktiviteye başladıktan 20-30 dk sonra azalması;
  • El eklemlerinin interfalangeal bölgesinde oluşan nodüller, zaman geçtikçe el ve ayaklarda deformasyonlara eğilim göstermesi;
  • Kemik dokusunun büyümesi sonucu eklem boyutunun artışı;
  • Sinovit , eklem kapsülünün iç tabaka enflamasyonu neticesinde kıkırdak yıkımı sonucu nadiren gelişen şişlik ve sıvı birikimi.

"Osteoartroz" kesin tanısı X-ray görüntülerinin yorumlanması sonucu konur. (Hastalığın diğer isimleri – hipertrofik osteoartrit, eklemlerin dejeneratif hastalığı,  deformasyonla seyreden artroz). 

Eğer artrit nedeni bir enfeksiyon olarak kabul edilirse, artroz eklemlerin enfeksiyon kaynaklı olmayan harabiyetinin göstergesidir. Komplikasyon olarak, enflamasyon hastalığın ileriki evrelerinde katılabilir. Artrozun temel nedeni,eklem ve kıkırdak üzerine düzensiz binen yük sonucu ortaya çıkan metabolik bozukluktur.


Hastalık yaşlılık hastalığı olarak kabul edilir, ancak yaralanma sonucunda da oluşabilir. Bu hastalık erişkinlik döneminde, kadınlarda erkeklere göre 2 kat daha fazla oranla yaygın görülmektedir.

Kireçlenme Tedavisi İstanbul

Kineziterapi Fizik Tedavi Merkezinde  Eklem Tedavisi
Kineziterapi yöntemi ameliyat ve ilaç yerine geçer!
Kineziterapi Fizik Tedavi Merkezinde ameliyatsız ve ilaçsız osteoartrozun (osteoartritin) tedavisi düzenlenmektedir. Biz hareketin hayati gücü,kineziterapi metodunu uygulamaktayız.

Hareketle tedavi , eklemlerin işlerliğini sağlamanın ve hayatınızı kurtarmanın tek yoludur.Zehirli tıbbi kimyasallardan kendinizi zehirlemekten ve komplikasyon sonucu hastalığın ameliyat gerektiren son aşamasını önlemenin tek yoludur.

Osteoartrozlar (osteoartritler) – hastalığın doğası nasıldır ve kineziterapi hastalığın yönünü iyileşme yönüne çevirmede nasıl yardımcı olur ?

Eklem;  kas, bağ ve eklem sıvısından oluşur. Eklem sıvı içerirse çalışabilir, aksi takdirde artrit gelişir ve eklem kurur. Bununla birlikte eklemlerin yüzeyinde deformasyonda (artrozda) gelişiyor ise, o zaman tedaviye yaklaşım başkadır.

Doktorlar NSAII (Non steroidal antienflamatuar ilaçlar)  ile birlikte değişik kondroprotektif ilaçları reçetelendirdiklerinde bu uygulama artrozu durdurmamaktadır. Uzun süreli tedavinin sonucu başarısız olur.

Bu size tanıdık geliyor mu?


İyi Olmayı umut ettiniz ama durumunuz kötüye mi gitti?

Bütün mesele kan damarları aracılığıyla beslenen kasların ve bağların zayıflamış olmasıdır.  Ama eğer aynı durum diz hareketini kısıtlıyacak kadar ilerlemişse – o zaman en kötü tavsiye olan cerrahi müdahaleyi bekleyebilirsiniz.

Ama bir çözümü var!
Kliniğimizde osteoartrit tedavisinde, kalça ve diz eklemleri için belirli bir teknoloji üzerinde simülatörlere göre eğitim tasarlanmış olan doğal teknikleri kullanıyoruz.
Diz ve kalça eklem tedavisinde farklı bir yaklaşım kullanılır. Her hasta için sağlık durumu, kişisel özellikleri ve komorbiditesi dikkate alınarak bireysel program tasarlanmaktadır.
Buna ek olarak tedavi edilmeyen eklemlerin tedavisi ve travma sonrası eklemin rehabilitasyonu gerçekleştirilmektedir (omuz, diz, ayak bileği).  
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34