banner25

Döngeloğlu Peygamberimizin örnek ahlakını anlattı

Sevilen sohbetleri ilgiyle takip edilen İlahiyatçı-Yazar Ömer Döngeloğlu, Başakşehir Belediyesi’nin düzenlediği Başakşehir Sohbetleri’nde ilçe sakinleriyle buluştu.

Döngeloğlu Peygamberimizin örnek ahlakını anlattı
 
Döngeloğlu, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in örnek ahlakını anlattı.
Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde gerçekleşen söyleşiye Başakşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Basri Akdemir ve ilçe sakinleri katıldı.

‘Kur’anın haberlerine inanmakla yükümlüyüz’

Söyleşiye dualarla başlayan İlahiyatçı-Yazar Ömer Döngeloğlu, “Rabbimiz, Hz. Muhammed’i âlemlere rahmet olsun diye gönderdi. Biz Kur’anın haberlerine inanmakla yükümlüyüz. Kur’an da geçen hikâye, kıssa olarak anlatılıyor ama biz bileceğiz ki bunlar yaşanmıştır. Günümüzde ilahiyat profesörleri Kur’an da ki kıssaların mitoloji olduğunu idea edebiliyor. Biz böyle düşünürsek mucizeleri inkâr etmiş oluruz. Eskiden ilim adamları dürüst, namuslu adamlardı. Bugün kıssalarına mitoloji diyenlere mutezileciler diyoruz. İlim kalpazanlığı yapıyorlar.”dedi.

‘Peygamberimizin merhamet tarafı bugün bizlere örnek olmalıdır’

Kur’an bugün bizim aklımızın almadığı, yüzyıllar sonra anlaşılacak olan olayları da haber vermektedir, diyen Döngeloğlu sözlerine şöyle devam etti, “Hz. Muhammed’den önceki peygamberin farklı özellikleri vardı. Nuh Peygamber sinirliydi. Nuh Peygamberin 4 oğlundan üçü Müslüman olmuş, karısı da Müslüman olmamıştır. Hz. Nuh, 950 sene Peygamberlik yapmıştır. Nuh Peygamber çok iyi bir anlatıcı idi. Hz. Muhammed’e Allah (c.c), Ey Muhammed sen iste iki dağı birleştirelim, bunları helak edelim dediklerinde bile, Peygamberimiz, onların soyundan bir gün secde edenler çıkar, sen onları affet, dedi. Allah (c.c) her peygamberde farklı bir özellik ortaya çıkartmıştır. Hz. Ebubekir efendimiz karakter olarak çok çileler çeken Hz. Yakup’a benzemektedir. Peygamberimizin merhamet tarafı bugün bizlere örnek olmalıdır.”

Peygamberimizin farklı tarafları olduğu gibi bizlerinde farklı tarafları var, diyen İlahiyatçı, eğimi en çok zor olan canlının insan olduğunu vurguladı, “ Köpeği 6 ayda eğitirsiniz, ama insana her türlü doğru bilgiyi yükleseniz de çocuk hırsız olabiliyor. Peygamber efendimizi, güzel ahlakını görüpte hala düşmanlık edenler olmuştur.”
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34