banner25

Diyanet'ten Kertenkele Dizisine Tepki

Diyanet'ten yapılan açıklamada, yeni başlayan dizide "sahte imam" karakteriyle yansıtılan tiplemeyle ilgili vatandaşlardan yoğun şikayet alındığı bildirildi.

Diyanet'ten Kertenkele Dizisine Tepki
 

Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan açıklamada, bir televizyon kanalında yayınlanmaya Kerkentele dizisinde"sahte imam" karakteriyle yansıtılan tiplemeyle ilgili vatandaşlardan yoğun şikayet alındığı bildirildi.

"TASVİP EDİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL"

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan, bir dizi filmdeki imam karakteriyle ilgili yapılan açıklamada, "Geçmiş dönemlerde kaldığını düşündüğümüz bu tarz senaryoların cübbeyle, sarıkla ve bu kıyafetlerin taşıdığı değerleri küçük düşürücü tiplemelerle bir dizide karakterize edilmesini tasvip etmek asla mümkün değildir" ifadesi kullanıldı.

SAHTE İMAM TİPLEMESİ TEPKİ ALDI

Filmde karakterize edilen "sahte imam" tiplemesinin, toplumsal saygınlığı olan din görevlilerini derinden yaraladığı belirtilen açıklamada, "Geçmiş dönemlerde kaldığını düşündüğümüz bu tarz senaryoların cübbeyle, sarıkla ve bu kıyafetlerin taşıdığı değerleri küçük düşürücü tiplemelerle bir dizide karakterize edilmesini tasvip etmek asla mümkün değildir" değerlendirilmesine yer verildi.

AÇIKLAMADA, ŞU İFADELER KAYDEDİLDİ:

"İmamın sosyal dünyasındaki yeri ve rolü hakkında gerçekliği tahrif ederek ortaya konan bu tipleme karşısında başta kanal yöneticileri olmak üzere ilgili makamların gerekli duyarlılığı göstereceğinden kuşkumuz yoktur. Geçmişte yaşanan acı hatıralar hala hafızalardayken, dini değerlere saygıda bir seviye kazanan yayın hayatımızın tekrar bu seviyenin altına inmesini, en hafif ifadeyle dikkatsizlik ve özensizlik olarak değerlendirmek istiyoruz. Açıklamamız sonrasında bu tür senaryolarda İslam'ın temel esaslarını, Hazreti Peygamber'in ve toplumsal saygınlığı olan şahsiyetlerin değerini aşındırıcı tarzda konu edinilmemesi noktasında bilincin oluşması temennimizdir."

OLAYIN GEÇMİŞİ

İmam kılığında cezaevinden kaçan başrol 'Kertenkele'nin, dini eğitimi olmamasına rağmen, hayatına 'sahte' imam olarak devam etmesi nedeniyle rtük'e şikayet yağdı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35