banner25

Cumhuriyet, 93. Yaşında Coşkuyla Kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 93. Yıldönümü kapsamında törenlerle kutlandı.

Cumhuriyet, 93. Yaşında Coşkuyla Kutlandı
 Cumhuriyetin İlanı’nın 93. Yılı münasebetiyle 28 Ekim Cuma günü Bahçeşehir Tören Alanı’nda ki Atatürk Anıtı’na çelenk koyma töreni ile başlayan etkinlikler, 29 Ekim Cumartesi günü Başakşehir Kaymakamı Kazım Tekin’in tebrikleri kabulü ile devam etti.

 

Tebrikat Töreni’nin ardından Bahçeşehir Spor Merkezi’nde bulunan kapalı spor salonu’nda gerçekleşen kutlama programına Başakşehir Kaymakamı Kazım Tekin, Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Garnizon Komutanı Albay Alper Uğur, İlçe Emniyet Müdürü Levent Binici, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Yılmaz, İlçe Müftüsü Remzi Pehlivan ve Belediye Başkan Yardımcıları’nın yanı sıra Muhtarlar, Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri, Şehit ve Gazi Aileleri ile birlikte çok sayıda öğrenci ve Başakşehirli katıldı.

 

Kaymakam, Belediye Başkanı ve Garnizon Komutanı’nın öğrencileri ve katılımcıları selamlayarak, bayramlarını kutlamalarının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program, Başakşehir Kaymakamı Kazım Tekin’in günün anlam ve önemini belirten konuşması ile devam etti.

 

“Görevimiz, gelecek nesillere daha müreffeh bir ülke bırakmaktır”


Kaymakam Tekin yaptığı konuşmasında; “Dünya’da eşi benzeri görülmemiş bir mücadele sonucunda ve bütün dünya devletlerine örnek olarak kurulmuş, bununla birlikte dünya da birçok devletin umudu haline gelmiş, varlığından kıvanç duyulan bu ülkenin vatandaşlarıyız ki ne mutlu bize. 1040 yılı Dandakan’dan, 1071 yılı Malazgirt’ten başlayan bu zorlu serüvende 1453’te İstanbul’un fethiyle yeni bir aşamaya gelindi ve bir çağ açılıp bir çağ kapanmasına da vesile olan bu millet, 1. Dünya Savaşı’nda ve Çanakkale’de büyük harikalar yaratarak, olmayacak şeyleri başararak Cumhuriyet’e giden yolu açmıştır. Okuma oranlarının yüzde yirmilerde olduğu günlerden, Nobel Bilim Ödülü’nü alacak insanlar yetiştirdiğimiz bu günlere gelmek kolay olmadı. Bu geçen süre içerisinde Cumhuriyetimizin kurulmasında ve bugüne kadar yaşatılmasında üstün fedakârlık ve gayret göstererek hayatlarını feda eden bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Hayatını kaybetmiş gazilerimizi de şükranla anıyor, hayatta olan gazilerimize de Allah’tan sağlık diliyorum. Ülkemiz son günlerde gerek çevre ülkelerde yaşanan hadiseler, gerekse kendi ülkemizde yaşadığımız özellikle 15 Temmuz sürecinde de yine bu ülkeyi, bu bayrağı, birliğimizi ve bütünlüğümüzü bozmaya yönelik hareketlere karşı gösterdiği kahramanlıkla şehit ve gazi vermeye devam ediyor ve edecek. Hepimiz bunu seve seve yapmaya hazırız. Bizlere düşen bu günlerde çok çalışmak, bilinçli olmak, gelişmelerin farkında olmak ve yaşanabilecek hadiselere hazırlıklı olmaktır. Sevgili gençler, sizlerin geleceğini daha aydınlık hale getirmek üzere biraz evvel atalarımızın, geçmişimizin ne kadar büyük fedakârlıklar gösterdiğini anlatmaya çalıştım. Bizlerde bu ülkeyi bizden sonrakilere daha müreffeh bir ülke olarak daha gelişmiş bir ülke olarak bırakmak durumundayız. Omuzlarımızda ki yükün ağırlığını ve sorumluluğumuzu hatırlatmak istiyorum. Bayramımız kutlu olsun. Hepinize başarılar diliyorum” dedi.

 

İlçe Kaymakamı Kazım Tekin’in konuşmalarının ardından, ilçe genelinde düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı konulu İlkokul öğrencileri arası resim, ortaokul öğrencileri arası şiir, lise öğrencileri arası kompozisyon yarışmalarına katılan ve derece alan öğrencilerin ödülleri takdim edildi.

 

Ödül töreninin ardından Miktat Ağaoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Halk Oyunları ekibinin gösterisi ilgiyle izlendi.

 

Kutlama programı geçit töreni ile sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35