banner25

Çocuklarda mahremiyet eğitimi

Başakşehir Belediyesi kültür söyleşileri kapsamında bu hafta yine önemli konulardan biri ele alındı. Çocuklara mahremiyet duygusu nasıl anlatılmalı, nelerden kaçınıp hangi noktalara önem vermeli? sorularının cevabının arandığı söyleşiye Başakşehirli anne babalar yoğun ilgi gösterdi.

Çocuklarda mahremiyet eğitimi
 Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde gerçekleşen söyleşide Psikolog-Yazar Mehtap Kayaoğlu ebeveynlere çocuklarla kurulacak iletişimin çerçevesini anlattı. İnteraktif bir şekilde süren söyleşide anne babalar merak ettiklerini sorarak notlar aldı.

 

En büyük sıkıntı bilgi kirliliği


Son zamanlarda dikkat ettiğim bir şey günümüz anneleri babaların her şeyi bilir olması diyen Psikolog Mehtap Kayaoğlu, “Ben mesleğe ilk başladığımda biz anne babaları bilgilendirmeye ve geliştirmeye gayret ederdik aman okusunlar kendilerini geliştirsinler kendilerine belirli bir eğitim alt yapısı oluştursunlar ve çocuklarını da ona göre büyütsünler. Şu anda geldiğimiz noktada itiraf etmem gerekirse ben anne ve babaların gerekli gereksiz birçok şey bildiklerini düşünüyorum şuan günümüzde bilgi çöplüğü diye bir şey var. Arama motorlarına ne istiyorsanız bir kelime yazmanız yeterli o kelimeyle ilgili size sayfalarca bilgi veriyor. Şu anda anne ve babaların en büyük sıkıntısının bilgi kirliliği olduğunu düşünüyorum.”

 

Sosyal mesafemiz nedir?


Öncelikle sosyal alan dediğimiz bir şey var sosyal mesafe dediğimiz bir şey var diyerek sözlerine devam eden Psikolog Mehtap Kayaoğlu, “Ben çocuklara ellerini kollarını açtırıyorum. Sonra diyorum ki etrafında dön etrafında dönerken oluşan o mesafe bizim öncelikli ilişkilerde sosyal mesafemiz bu bizim günlük ilişkilerimizde, konuşmalarımızda aslında aramızda olması gereken kibar naif bir mesafedir. Öncelikle sosyal alanı öğretmemiz gerekiyor. Sosyal alan dediğimiz şey elinin kolunun onu sardığı alan onun sosyal alanıdır. O sosyal alana yabancı amcalar kafasına göre dalıp giremez yani çocuğumuzun dibine kadar sokulamaz. Tam da bu nedenle biz de başka birinin çocuğunu severken de belirli bir mesafeden sevmeliyiz belirli bir mesafeden dokunmalıyız. Ailemizden tanıdığımız bir kişi sana yakın bir mesafeden yaklaşa bilir ama tanımadığımız yabancı bir insan sen kendini iyi hissetmiyorsan rahatsız oluyorsan sana bu şekilde dokunamaz, yaklaşamaz demeliyiz. Çocukları paranoya çevirmeden, onları korkutmadan öğretmemiz gerekir. Sizin mahremiyeti anlatırken ki ses tonunuz onunla oyun oynarken konuştuğunuz tatlı ses tonundan farkı olmamalı o doğallıkta bilgileri aktarmanız gerekir.  Sizin bakışlarınız ses tonunuz ya da eyvah dünya başımıza yıkıldı ifadeniz böyle bir anlatımla çocuğunuza bilgi aktardığınızda başına herhangi bir şey geldiyse bile sizin o endişeli bakışlarınızdan koktuğu için ona kızacaksınız ya da üzüleceksiniz diye bağıracaksınız diye endişelendiği için çocuklar söylemiyor. Çocuklarımızı ortalama üç buçuk yaşından itibaren özel alanlarını özel bölgelerini tanıtıyoruz. Kimseye dokundurtma elletme ısrar ettiklerinde oradan uzaklaş ve gel bana söyle diyoruz” dedi.   

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35