banner32

Çevreye, geleceğimize sahip çıkalım

Başakşehir Belediyesi geleceğe yatırım yapmaya devam ediyor. “Çevreye ve Geleceğe Nasıl Daha İyi Sahip Çıkabiliriz” projesiyle Başakşehirli vatandaşları kapısında bilgilendiriyor.

Çevreye, geleceğimize sahip çıkalım
Bünyesinde oluşturduğu bilinçlendirme ekibiyle Başakşehir Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, bu senedeki bilinçlendirme çalışmalarına Bahçeşehir 1.kısım Armine Evleri ve Kayabaşı Kiptaş Toplu Konut Siteleri’nden başladı. Vatandaşların çevreye karşı daha duyarlı davranmaları adına başlatılan çalışmada şimdiye kadar toplamda 11274 daire sakinine ulaşıldı.

Hedef 68 bin konut

Ambalaj atıkları, atık yağlar, atık piller ve elektronik atıkların geri dönüşümü ile ilgili bilgilendirmede bulunan ekipler, tek tek vatandaşların kapısına giderek çevre ve geri dönüşümle ilgili yapılması gerekenleri vatandaşlara anlatıyor ve broşürler dağıtıyor. Bilgilendirme çalışması sırasında vatandaşlardan gelen taleplerde dikkate alınarak çözüm için geri dönüş sağlanıyor. Geri dönüşüm ve kazanım çalışmalarının başlangıcı kabul edilen bilgilendirme programı ile toplam 68 bin konutta farkındalık oluşturulması hedefleniyor.

Nasıl daha iyi çevre?

Doğru bilinen ama yapılmayan gerçekler üzerinde duran bilgilendirme çalışmalarında vatandaşlar; geri dönüştürülebilir atıkların belediye aracılığıyla nasıl toplandığı, geri dönüşüm ünitelerinin boş olduğu halde ambalaj atıklarının çöp olarak atılması, çöp konteynerlerının doğru kullanımıyla ilgili birçok bilgi edinebilecekler.

Vatandaşlar çalışmadan memnun

Çevre konusunda duyarlıyım, dikkat etmeye çalışıyorum, diyen Gülhan Danışan: ”Her atığı cinsine göre ayrı ayrı poşetliyordum. Belediye’nin böyle bir çalışmayla tekrar hatırlatması çok güzel. Çünkü çevremiz bize lazım ve her şekilde sahip çıkmalıyız.” dedi.

Çok güzel bir çalışma ve herkesin destek vermesini isteyen daire sakini Betül Sözler: “Kendim uygulamaya çalışıyorum ve alışkanlık haline getirdim ki en ufak bir çöp için bile elim geri dönüşüm poşetine gidiyor. Yaşadığımız dünyayı korumak bizim görevimiz bu yüzden çevre konusunda yapılan çalışmaların artması gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

Tenzile Yıldız ise, “Başakşehir Belediyesi olarak çevre ve düzenlemelerle ilgili çalışmalarından zaten çok memnunuz. Geri dönüşüm konusunda bende uygulamaya çalışıyorum. Artık bunu hayatımızın bir parçası yapmamız gerekiyor ki kurumlarda buna destek olarak yaygınlaştırıyorlar” diyerek memnuniyetini dile getirdi.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35