banner32

Bu köy mutlaka korunmalı neden mi ?

Bahçeşehir’in 2.etabına sırtını dayamış bu şirin mi şirin köyün eski ismi Bulgaristan ‘ın Hoşdarlı köyünden gelen soydaşlarımızın geldikleri yerdeki köyün ismi ile aynı. İsmet Paşa askeri birliği ziyaret edince burada bulunan dereden dolayı buranın ismi artık Hoşdere olsun demiş ve bu isim de 1943 den bu yana kullanılır olmuş.

Bu köy mutlaka korunmalı neden mi ?
İkinci Dünya Savaşı öncesi Türkiye’ nin savaşa  girme ihtimaline karşı yüz binlerce askerimizin komuta kademesinin bulunduğu  Hoşdere köyü bugün kaderine terk edilmiş durumda.  

İstanbul Times Haber Merkezi / Özel Haber             
Bu köy 1876-1877 Rus harbinden sonra (93 harbi)  mecburi göç ile Bulgaristan’ın Hojdarlı köyünden gelen halkın yerleşmesi ile kurulmuş şirin bir köy iken mahalleye dönüşmüş durumda. Şuan Köy TOKİ’nin burayı betona teslim etmesi  ile zor anlar yaşıyor.
Hoşdere köyü İsmet Paşa ve zamanın Genel Kurmay Başkanı Mareşal Fevzi Çakmak’ın gelip inceleme yaptığı bir yer
İkinci Dünya harbi öncesi 1943 yılında askeri birliklerimizin komuta merkezi olarak kurulan Hoşdere köyündeki askeri birliğin yeri yakın tarihe kadar muhafaza edilmiş. Daha sonra Askeri birliğin Hadımköy ve Çorlu’ya taşınması ile buradaki 80 yıllık çam ağaçları ve koruluk adeta kaderine terk edilmiş durumda.
Köyün eski muhtarı Selahattin Akın: ''burası mutlaka korunmalı''  
15 yıl Hojdarlı yeni ismi ile Hoşdere köyü muhtarlığını yapan tarih ve çevre aşığı Selahattin Akın, İstanbul Times Tv ve gazete ekibine köyü anlatırken burada o kadar anım var ki betona teslim edilmesi beni çok üzer. Bu gördüğünüz çam ağaçları 1943 yılında askeri birlik tarafından dikildi. Burada askeri fırın vardı. Kışlanın girişinden köye girilirdi. Köy halkı ile askeri yetkililer arasında çok güzel bir bağımız vardı. Askeri birliğin yeri yaklaşık   
''TOKİ Başkanı Yeşil ve çevre dostu Karadenizli Ergün Turan mutlaka burayı görsün betona teslim etmeyecektir''
Yayın grubu olarak yakından tanıdığımız çevre dostu TOKİ başkanı Ergün Turan’ın mutlaka Hoşdere köyünü görmesi gerekir. TOKİ’nin 60 dönümlük çam ormanını koruması betona teslim edilmiş 15 -20 bloktan daha önemli olduğunu bir Karedenizli olarak en iyi TOKİ başkanı Ergün Turan buranın kıymetini bileceğini düşünüyoruz.
Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal:  ''köye sahip çıksın ve Gökkubede hoş bir sada bıraksın''
Yayın ekibi olarak köy kahvesinde görüştüğümüz köylüler, ''Başakşehir  Belediye Başkanı Mevlüt Uysal Gökkubbede hoş bir sada bırakmak istiyorsa bizim köyü yeşili ve doğası ile korumak için  bir çalışma başlatmalıdır. Burada askeriyenin bıraktığı bina onarılıp kütür merkezi yapılsın.  Askeriyeden kalan 60 dönülük çam ormanı bina yapımı için TOKİ’ye verilmesin. Bu 80 yıllık çam ağaçlarının içinde yer aldığı koruluğun ismini Mareşal Fevzi Çakmak korusu yapmak üzere elinden geleni yapar ve başarılı olursa köy halkı ile kendisi ile iftihar ederiz'' diyerek başkan Uysal’dan talepte bulundular.
Köyün yerlisi Antik Cafe’nin işleticisi Fehmi Erdil, ''çok küçük bütçeler ile Hoşdere tarihe,halka ve çevreye armağan edilebilir'' dedi.
Erdil verdiği bilgilerde şunları söyledi ”Burada Ayazma vardı.Biliçsiz kuyu açılması burayı kuruttu.  Cafemin önünde ki çeşmede küçük ve büyükbaş hayvanlar sabah ve akşam otlamaya giderken buradaki  kurnalarda suyunu içerlerdi. O zaman burası tam bir köy idi. Kısa bir süre önce Belde ve köylerin azaltılması ile bizim Hoşdere köyümüzde Başakşehir 2.Etap mahallesinin bir parçası haline getirildi. Halk böyle olunca mahallede hayvan beslenmesi de haliyle yasak hale gelmiş oldu. Oysa burada koyun,keçi,inek,tavuk gibi hayvanların olması bir çok organik içecek ve yiyeceğin de halka sağlıklı şekilde ulaşması demekti. Biz herkesten yardım istiyoruz. Buradaki ağaçlar ve tabiat bir kez betona teslim edilirse daha bu ortamı yakalama şansımız yok'' şeklinde konuşarak yetkililerden yardım istedi.
Köyün aşığı Sami Balcı, Cumhurbaşkanı ve Başbakana seslendi buraya sahip çıkın !
Sami Balcı, yürüme mesafesi köyün yakınındaki bir sitede ikamet etmesine rağmen 22 yıldır köy halkı ile iç içe olduğu için Hoşdere’ yi kendi köyü gibi benimsemiş durumda. İstanbul Times Tv ,Gazete ve Haber Portalı ekibinin dikkatini buraya çekmek için uzun süre çaba sarf etmiş bir çevre yeşili dostu.

Balcı,İstanbul Times Tv.aracılığı ile Cumhurbaşkanı başta olmak üzere tüm yetkililere 80 yıllık çam ağaçlarının içinde yer aldığı eski, askeri bölgenin Mareşal Fevzi Çakmak Korusu olarak ilan edilmesini istedi. Sami Balcı bu kadar yetişkin çam ağacının içinde yer aldığı bir yeri 15 -20 bloktan oluşmuş beton yığınına teslim etmenin kimseye faydası yok. Ancak herkese faydalı olan yetişkin çam ağaçları  ve  yeşili korumak bizlere ve tüm doğaya faydası var'' gibi ifadelerde bulundu.
Başakşehir’ in  ilk yayın organları olarak bizim görevimiz yetkililere bilgi vermektir
Yayın Grubu olarak askeriyeden Hoşdere köyüne hatıra kalan 80 yıllık çam ağaçlarının korunmasından yanayız. Köy halkı bu bölgede bulunan askeri birliği ziyaret etmiş ve üzerlerinden önemli tesirler bırakan Mereşal Feviz Çakmak ismi ile anılan koruluğun Hoşdere ile bütünleşeceğini düşünmekteler. Bizim görevimiz buraya ilçe belediye başkanı Mevlüt Uysal’ ın,İBB başkanı Dr.Mimar Kadir Topbaş’ın ,Orman Bakanlığının ,Başbakan’ ın ve Cumhurbaşkanı'nın  bu bölge ile ilgilenerek bir tarihin yok olmasına engel olmalarını talep ediyoruz.

www.istanbultimes.tv nin Köyde çektiği ilginç görüntüler çok yakında yayında olacak mutlaka izleyiniz... 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34